A porotikus csonttörés hosszan tartó negatív hatásai
Egy kanadai vizsgálat szerint a csontritkulásos töréseket szenvedett idős embereknél több mint 10 évig is eltarthat, míg visszanyerik eredeti életminőségüket.
Dr. Sayem Borhan (McMaster University, Hamilton, Ontario, Kanada) és munkatársai egy osteoporosis vizsgálatban a nem traumás törést szenvedett, több mint 7700, 50 év fölötti férfi és nő adatait tanulmányozták. Megfigyeléseik szerint a csípő- és csigolyatörések után a beteg mobilitása, önellátási képessége, járóképessége jelentősen csökken, különösen a törést követő első 5 évben. Természetesen ez látható többszörös csípő- csigolya- és bordatörések után is. A leglassabb a regeneráció a nők csípőtörése esetén, amikor a betegek 40%-a még 10 év után sem éri el az eredeti életminőségét.
A 2019. február 5-én a Journal of Bone and Mineral Research c. lapban megjelent tanulmány szerzői a Canadian Multicentre Osteoporosis Study-ból emeltek ki olyan 50 évesnél idősebb betegeket, akik évenként kérdőíveket töltöttek ki, és akiknél 5 és 10 éves dokumentumok is rendelkezésre álltak. Összesen 2187 férfi és 5566 nő (összesen 7753 beteg) került a vizsgálatba, 66 és 67 éves átlagos életkorral. A férfiak 138 csonttörése a következőképpen oszlott meg: 51 borda-, 31 csípő-, 21 alkar-, 16 csigolya-, 14 váll- és 5 medencetörés. A nőknél 770 törést jegyeztek fel: 230 alkar-, 140 borda-, 128 csípő-, 126 csigolya-, 101 váll-, 45 medencetörés.
A csonttörés nélküli és a csonttöréses esetek közötti különbséget (a törés okozta deficitet) a Health Utilities Index (HUI) alapján becsülték meg. Vizsgálták a törékenységből származó egyes és többszörös töréseket, a törések idejét (a régebben: az adatfelvétel 1 -5. évében, vagy újabban: a 6 - 10. év között fordultak elő), valamint a törések előtti helyzethez való visszatérés szintjét. A csigolya- és csípőtörésekhez a HUI skálán mérhető jelentős (0,19-től 0,07-ig terjedő) deficit társult. Mindkét csonttörés jelentősen akadályozta, negatívan befolyásolta a mobilitást, az önellátást és a járó (közlekedő) képességet. Mint az várható volt, az adatfelvétel zárópontjához közelebb eső (a 6. és 10. év közötti) törések szignifikánsan befolyásolták az életminőséget a jóval régebben bekövetkezett törésekhez képest - a csípőtörések kivételével, ami legalább 5 éves, vagy hosszabb deficittel járt. A csípőtörést szenvedett nők életminősége soha nem tért vissza a törések előtti szintre (OR: 0,41), míg a csigolyatörésen átesett nőknél kb. 5 évbe telt a törés előtti általános, egészséggel összefüggő életminőség (HRQL) elérése. A 173, többszörös törést szenvedett nőknél a HUI értékek szerint a HRQL-re gyakorolt negatív hatás a következőképpen alakult: többszörös csípőtörés -0,14, többszörös csigolyatörés: -0,16, többszörös bordatörés: -0,21, tehát az analízis szerint az egyszeri és a többszörös csípőtörések, valamint a többszörös csigolya- és többszörös bordatörések idős emberekben súlyosan és hosszú ideig befolyásolják a HRQL-t.
Mint említettük, a nők gyógyulásának relatíve lassúbb voltában közre játszhat az is, hogy viszonylag kevés férfibeteget vontak be a vizsgálatba, de az is, hogy a nőknél nagyobb a csigolyatörések kockázata, melynek drámai következményei vannak a testtartásukra nézve. Az emberek sokszor úgy gondolják, hogy a gerinc fokozott görbülése az öregedéssel jár, pedig ez nem így van. A gerinc fokozott görbülése akadályozza a reggeli öltözködést, a fekvést, a mindennapokat, de a sétát is, hiszen a test gravitációs súlypontja előbbre kerül, és ezért gyakoribb az elesés.
A közlemény második szerzője, Dr. Alexandra Papaioannou (MacMaster University) elmondta a Medscape Medical News-nak, hogy a betegek rendszerint nincsenek tudatában a csonttörés következményeivel, úgy gondolják, hogy a műtéttel minden meg van oldva, pedig ez tévedés. Kulcsfontosságú a következő csonttörések megelőzése is. Ha egy 50 évesnél idősebb betegnek csonttörése van (különösen comb-, csípő-, vagy bordatörése), akkor magas az újabb törés kockázata, így mindenképp ki kell vizsgálni a beteget osteoporosis irányába. A csípőtöréssel kórházba kerülők 40%-ánál azért következik be újabb törés, mert nem kaptak semmilyen osteoporosis elleni kezelést.
Forrás:
2. JBMR