A sikeres fogyás kulcsa a jó orvos
A klinikai fogyókúrás programok sokkal eredményesebbek, ha a betegek segítőkésznek és szimpatikusnak találják a programot vezető orvost állapították meg a Johns Hopkins Medicine (Baltimore, MD, USA) kutatói.
A Patient Education and Counseling folyóiratban közzétett eredményeik szerint azok a klinikai fogyókúrás programban részt vevő kövér személyek, akik a programot vezető orvos személyét különösen segítőkésznek érezték, kétszer annyit fogytak, mint azok, akiknek nem volt ilyen jó véleményük a programvezetőről.
„Vizsgálatunk alátámasztja azokat a bizonyítékokat, amelyek szerint az egészségügyi ellátó személyzet nagyon fontos szerepet játszik a fogyókúra sikerességében” – mondta dr. Wendy L. Bennett, a közlemény egyik szerzője.
Az orvos és a beteg jó kapcsolatának fontosságát nem csak valamennyi betegség gyógyulásában, hanem a fogyókúra sikerében is régen felismerték: a jó minőségű kapcsolat, amelyet az empátia, jó kommunikáció és bizalom jellemez, elősegíti, hogy a betegek a megbeszélt időpontokban elmenjenek a vizitekre és a rendszeresen szedjék gyógyszereiket.
A Johns Hopkins kutatói korábban azonban azt is kimutatták, hogy az orvosok kisebb valószínűséggel alakítottak ki jó érzelmi kapcsolatot a túlsúlyos és az elhízott betegekkel, mint a normál súlyúakkal.
A kutatók a randomizált, kontrollált, 2 évig tartó államilag finanszírozott.
POWER (Practice-based Opportunities for Weight Reduction) vizsgálat adatai alapján vizsgálták, hogy az orvos-beteg kapcsolat miként befolyásolja a fogyást. A POWER vizsgálat során a fogyni szándékozó kövér betegeket három kezelési csoportba osztották. Az egyik csoportot írott anyagokkal támogatták, a másik tagjaival távolról tartottak kapcsolatot, a harmadik csoportba tartozók pedig személyes támogatásban részesültek.
A fogyókúra végén a résztvevők kitöltöttek egy kérdőívet, amelynek kérdései az orvossal való kapcsolatra vonatkoztak, többek között kommunikációjuk minőségére.
Összesen 347 beteg töltötte ki a kérdőívet. Átlagos testtömegindexük (BMI) 36,3 kg/m² volt, és mindegyiküknek legalább egy kardiovaszkuláris kockázati tényezője volt a következő három közül: magas vérnyomás, magas koleszterinszint, illetve diabétesz.
A betegek túlnyomó többsége arról számolt be, hogy nagyon jó minőségű kapcsolata volt az orvosával, s a kapcsolat minősége nem függött össze a fogyás mértékével.
Azok a betegek azonban, akik a legjobbnak tartották orvosuk segítőkészségét, átlagosan 5,0 kg-ot fogytak a program során, míg azok, akik a legkevésbé tartották segítőkésznek az orvost, csupán 2,3 kg-ot.
A kutatók szerint sok fogyókúrás programot magánvállalkozások szerveznek, és a betegek az ilyen programokat sokszor nem beszélik meg orvosukkal. Arra a következtetésre jutottak, hogy ha a beteg háziorvosa irányítja a programot – mint ebben a vizsgálatban –, a betegek elégedettebbek lesznek és többet fogynak.
Forrás: Medical News Today