A stroke elleni küzdelem nemzeti programja
A vaszkuláris eredetű agykárosodások, azok akut és krónikus formái – gyakoriságuk és az általuk előidézett maradandó életminőség-romlás miatt – változatlanul a klinikai neurológia és a népegészségügy érdeklődésének homlokterében állnak. A hazai epidemiológiai adatok azt igazolják, hogy a stroke-kal összefüggő halálozás folyamatos és jelentős csökkenése az elmúlt években megállt, sőt a fiatalok és a középkorúak korcsoportjában a mortalitás és morbiditás várt mérséklődése nem is következett be.
A prevenció, az akut ellátás és gondozás, illetve a rehabilitáció területén kell megvizsgálnunk azokat a tényezőket, amelyek a jelenlegi, európai összehasonlításban még mindig elfogadhatatlanul nagy hazai megbetegedési és halálozási gyakoriságért felelőssé tehetők.
Prevenció
A stroke megelőzésének globális stratégiája azonos a szív- és keringési betegségek prevenciójának stratégiájával. A vaszkuláris kockázati tényezőket illetően nemzetközi és hazai epidemiológiai adatokból ismeretes, hogy a lakosság mintegy 25%-ának magas a vérnyomása. Ugyancsak közismert, hogy a hypertoniások gyógyszeres kezelésének optimális beállítása, vérnyomásuk rendszeres ellenőrzése gyakran elmarad.
A hyperlipidaemiák, a hypercholesterinaemia, a cukorbetegség korszerű kezelése ugyancsak mérsékli az atherosclerosis progresszióját. Sajnos csak kevés olyan szűrővizsgálat van, amelynek alapján időben megkezdhetnénk a tünetmentes hyperlipidaemiák kezelését. A dohányzás visszaszorítása, az időskori szívritmuszavarok felismerése és kezelése ugyancsak a stroke prevenciójának része. Újabban a különböző thrombophiliák, illetve az azok hátterében meghúzódó genetikai elváltozások jelentőségére mutattak rá a vizsgálatok.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!