A térd osteoarthritis műtét nélküli kezelése
Az American Academy of Orthopaedic Surgeons (AAOS) a legújabb kutatások eredményeinek figyelembe vételével megújította a térd osteoarthritis (OA) nem műtéti kezeléséről szóló 2013-mas irányelveit.
Ez már az orthopéd társaság irányelveinek harmadik változata. Dr. Rober Brophy (FAAOS, orthopéd sebész, Washington University in St. Louis, Missouri, az AAOS klinikai guideline munkacsoport tár-elnöke) elmondta, hogy az irányelvek „élő dokumentumok”, melyeket a legújabb kutatások eredményeinek felhasználásával időnként – maximum 10 évenként - frissíteni kell. Mivel az utolsó frissítés 2013-ban történt, eljött az idő, hogy ebben a sok beteget és szolgáltatót érintő fontos kérdésben frissítsük az irányelveinket.
Az irányelveket kidolgozó munkacsoport 12 orvosa és 1 fizikoterapeutája 29 kezelési lehetőséget értékelt. A rendelkezésre álló bizonyítékokon alapuló osztályozás során a bizonyítékokat minden kezelési területen erős, mérsékelt, vagy korlátozott erősségű csoportba sorolták. Nyolc kezelési lehetőségről mondták ki, hogy használat mellett vagy ellen erős bizonyítékok szólnak: ezek a laterális ékalakú talpbetét; a helyi vagy orális NSAID; a felügyelet mellett vagy önállóan torna; az önsegítő programok; a beteg-felvilágosító programok; az orális acetaminophen és az orális opioidok. Számos, erős bizonyítékokon alapuló javaslat a korábbi irányelvekkel azonosan alakult.
Per os gyógyszerek
Az NSAID-ok és az acetaminophen változatlanul a térd osteoarthritise (OA) által okozott fájdalom javasolt gyógyszerei. Az egyre nagyobb problémát okozó amerikai opioid járványra reagálva a legnagyobb változás az előző és a mostani irányelvek között az opioid gyógyszerek használatával kapcsolatos. Az előző guideline-ban erősen javasolt helyen szerepelt a tramadol – a többi opioid gyógyszert érintő nem túl meggyőző javaslattal. A frissített irányelvek egyértelmű bizonyítékok alapján nem támogatja az opioid szerek – köztük a tramadol – használatát a térdizületi OA kezelésében. A betegeket és az orvosokat is fel kell világosítani, hogy a térdfájdalom megfelelően kezelhető NSAID-okkal és acetaminophennel is. Az opioidok adása azért is veszélyes, mert amennyiben térdízületi protézis műtétre kerül sor, és a műtét után erősebb fájdalomcsillapításra van szükség, a megelőző opiod kezelés miatt ezekkel a fájdalomcsökkentésére használt szerekkel szemben tolerancia alakulhat ki.
A csípő és a lábak korrekt beállításának eszközeire tett javaslatok
Ha korrekciókor az ízület feszülés alá kerül, néha a térdízület a csípő és a láb kiegyenlítésének vétlen elszenvedője.
Talpbetétek. A csípő, ill. a láb állásának korrekciója során a testsúly a térd mediális (belső), vagy laterális (külső) részére terhelődhet, ezért régebben a laterális talpbetétet használták a térd tehermentesítésére. Ugyanakkor a legújabb megfigyelések nem bizonyították a betétek jelentős előnyeit OA okozta térdfájdalomban, emiatt használatuk a gyakorlatban erősen ellenzett.
Magas sípcsont osteotomia (HTO). Az alsó végtagok teherviselő tengelye HTO-val szintén egyenesbe hozható. A beavatkozás során a testsúly kissé a térd ellenkező oldalára terhelődik. Az újabb kutatások fényében az új irányelv a korábbi a mérsékelten ajánlott szintről a korlátozottan ajánlott szintre csökkentette alkalmazásának javaslatát a műtét elterjedt használata ellenére. Fiatalabb betegekben ugyanakkor a teljes térdízületi protézis alternatív megoldásaként használatos, eltolja a terhelést a térd egy olyan területéről, ahol a porcot a műtét során megóvják. További tanulmányok szükségesek az eljárás hosszútávú hatásosságának megítéléséhez.
Helyi kezelések. A guideline szerzői a helyi kezeléseket az erősen ajánlottak közé sorolják. Ma már számos, különböző hatáserősségű és hatóanyagtartalmú gyulladás-csökkentő gél kapható recept nélkül is a gyógyszertárakban. A helyi kezelések a per os NSAID-ket nem toleráló, vagy azok szedésekor gasztrointesztinális mellékhatásokat panaszoló betegeknek javasolhatók.
Összehasonlítás a 2019-es OARSI ajánlásokkal
2019-ben az Osteoarthritis Research Society International (OARSI) szintén kiadta a kéz, a csípő és a térd osteoarthritisének kezelésével kapcsolatos irányelveit.
Az OARSI guideline a diétával történő testsúlycsökkentést, a felvilágosítást, a fekve végzett gyógytorna gyakorlatokat, majd a helyi NSAID-kezelést, sorrendben utána az injekciós kezelést javasolja. Az ízületbe adott szteroidok és hyaluronsav derivátumokon alapuló „viszkoszupplementumok” alkalmazása változatlanul a kezelés alapját képezik.
Az AAOS társaság csak mérsékelt erősséggel javasolja az intra-artikuláris szteroid injekciókat azzal a figyelmeztetéssel, hogy hatásuk rendszerint csak 3 hónapig tart. Az újonnan kifejlesztett, hosszú-hatástartamú szteroidok is szerepelnek a javaslatban, de megjegyzik, hogy csak mérsékelt erősségű bizonyítékaink vannak arról, hogy több előnnyel járnának, mint a tradicionális rövidhatású szteroidok.
Az irányelvek módszertanilag különböznek
A nem teljesen azonos irányelvek miatt fontos megjegyezni, hogy eltérő módszerekkel készülnek, ezért nem hasonlíthatóak közvetlenül össze. Az AAOS és az OARSI irányelvek közötti legnagyobb különbség az, hogy – bár az OARSI irányelvek szintén a közleményekben megjelent bizonyítékokon alapulnak - de az OARSI ajánlásokban az egyes tagok szavazatain nagyobb szerepet kapnak, míg az AAOS ajánlásai a legjobb hozzáférhető irodalmi bizonyítékokra támaszkodnak és kevésbé befolyásolja a javaslatot kidolgozó testület tagjainak szavazata. Az AAOS csak igen egyértelmű helyzetekben változtatja meg ajánlásai erősségét a bizottság tagjainak javaslata alapján.
A térd osteoarthritisének kezelésével kapcsolatosan számos szervezet megfogalmazott már irányelveket, melyekben egyformán megállapították, hogy a térd OA krónikus betegségként mélyre hatóan befolyásolja a betegek életminőségét, az egészségügyet és a társadalmat egyaránt.
Forrás.
Gelber JD. AAOS updates guidelines for nonoperative knee OA treatment. Medscape Medical News > Features. September 28, 2021.
The American Academy of Orthopaedic Surgeons. Management of osteoarthritis of the knee (non-arthroplasty). Evidence-based clinical practice guideline. https://www.aaos.org/oak3cpg. Published August 31, 2021.
Bannuru RR, Osani MC, Vaysbrot EE, et al. OARSI guidelines for the non-surgical management of knee, hip, and polyarticular osteoarthritis. Osteoarthritis and Cartilage 2019 Nov; 27(11):1578-1589.