A várandósok COVID-járvány alatti testtömeg-növekedése
A COVID-járvány alatt jellemző volt a terhesség alatti nagyobb testtömeg-gyarapodás, ez főleg a már eleve túlsúlyos vagy kórosan elhízott nőket érintette legjobban.
- Gesztációs diabetes utáni alkoholfogyasztás
- Külső hőmérséklet és gesztációs diabétesz
- Peszticidek és a gesztációs diabétesz
- A terhességi cukorbetegség elégtelen tejtermeléshez vezet
- A szoptatás csökkenti az anya diabétesz kockázatát
- Gesztációs diabétesz: hajlamosító tényezők és megjelenési formák
- Terhességi cukorbetegség mellett gyakoribb az alvási apnoe
- Metformin vs. inzulin a terhességi cukorbetegség kezelésében: egy metaanalízis eredményei
- Terhességi cukorbetegség: kell-e adnunk orális antidiabetikumokat?
A JAMA Network Open folyóiratban augusztus 29-én jelent meg a New Orleans (Louisiana, USA) székhelyű Tulane University kutatóinak cikke, amelyben a COVID-19 járvány és a terhesség alatti testtömeg-növekedés összefüggéseit vizsgálták. A terhesség alatti súlygyarapodás döntő fontosságú mind az anyai, mind az újszülöttkori egészség szempontjából. A legtöbb terhes nő túl nagy súlyt vesz fel, aminek negatív következményei lehetnek, beleértve a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatát. A COVID-19 világjárvány a szociális távolságtartási intézkedések széles körű bevezetéséhez vezetett, amellett, hogy az egészségügyi központok a SARS-CoV-2 terjedésének minimalizálására irányuló protokollokat vezettek be. Ennek eredményeképpen több személy számolt be megnövekedett inaktív időről, valamint az étkezési szokások kedvezőtlen megváltozásáról. A világjárvány olyan közvetlen és közvetett következményekkel járt a terhes nők mindennapi életére nézve, mint például a depresszió súlyosbodása, a szülés előtti és utáni rokonlátogatások ritkulása, valamint a terhesség korai szakaszában bekövetkező problémák gyakoribbá válása. Az átlagos gesztációs testtömeg-növekedés (GWG; gestational weight gain) mértéke is emelkedett a COVID-19 világjárvány alatt; azonban nem volt világos, hogy ez azóta visszaállt-e a járvány előtti szintre.
A kutatók a GWG mértékét vizsgálták a fogantatás és a szülés időpontja szerinti bontásban az első és a második COVID-19 hullám során, illetve meghatározták a GWG esetleges változásait azoknál az egyéneknél is, akiknek a COVID-19 előtt és alatt volt terhességük. Ebből a célból visszamenőlegesen áttekintették 2019 és 2022 közötti születési anyakönyvi kivonatokat és a szüléssel kapcsolatos nyilvántartásokat. Az elektronikus orvosi nyilvántartásokat egy nagy louisianai szülészeti kórháztól szerezték be. A vizsgálatba minden olyan 12 és 50 év közötti nőt bevontak, akik 2019 márciusa és 2022 márciusa között szültek.
Az elemzésbe bevont 23 ezer szülés 51%-a fehér, 38%-a pedig fekete nők körében történt, az anyák átlagos életkora 29 év, míg a terhesség előtti átlagos testsúly 75 kg volt. A COVID-19 világjárványt megelőző időszakban a várandós nők mintegy 42%-a az ajánlottnál nagyobb súlyt szedett fel, viszont a nők 45%-a, illetve 44%-a lépte túl az ajánlott GWG-szintet a COVID-19 csúcsidőszakában, illetve a COVID-19 késői időszakában.
A fogantatás időpontja szerint meghatározott csoportok közül azoknál a nőknél, akik a világjárvány előtt fogantak, de a COVID-19 világjárvány kezdete után szültek, magasabb volt a GWG, mint azoknál a nőknél, akiknek a terhességi időszaka a világjárvány előtt fejeződött be. A COVID-19 világjárvány kezdete után és a COVID-19 késői időszakában fogant terhességeknél alacsonyabb volt a GWG; azonban e nők közül sokan már eleve nagyobb súllyal kezdték a terhességet.
A vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a GWG a világjárvány későbbi szakaszában már nem mutatott további növekedést. A terhesség előtti testsúly és a GWG növekedése mutatók szerint a túlsúlyos vagy kórosan elhízott egyének voltak a leginkább érintettek.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Pandemic pounds: Study reveals COVID-19's impact on pregnancy weight gain patterns
Trends in Gestational Weight Gain in Louisiana, March 2019 to March 2022
Irodalmi hivatkozás:
Harville, E. W., Kracht, C. L., Cohen, N. L., et al. (2023). Trends in Gestational Weight Gain in Louisiana, March 2019 to March 2022. JAMA Network Open 6(8). doi:10.1001/jamanetworkopen.2023.31277