A vetélés okát sokszor homály fedi
A közvéleményben még manapság is számos téves információ kering a vetélés okaival kapcsolatban. A vetélést átélt nőkben gyakran él bűntudat és szégyen a történtek miatt – tárta fel egy friss tanulmány.
A felmérés készítői szerint ez volt az első olyan vizsgálat, mely az Egyesült Államok átlagos népességén belül elemezte a vetélések okát, illetve a személyes kórelőzmény hatását a vetélés tényének megélésére. Az adatgyűjtés online kérdőívek segítségével történt, melyet 48 államban összeses 1083 felnőtt korú résztvevőhöz juttattak el. A megkérdezettek 50 százalékát alkották nők, 15 százalék számolt be arról, hogy maga is átesett vetélésen.
A kutatók azt tapasztalták, hogy a megkérdezettek igen jelentős része jóval ritkábbnak gondolja a vetélés előfordulását, mint amilyen az valójában: a válaszadók 55 százaléka úgy gondolja, hogy a terhességek kevesebb mint 6 százaléka végződik vetéléssel.
Bár az orvosok tisztában vannak azzal, hogy a vetélések többsége kromoszómarendellenességre vezethető vissza, a laikus válaszadók 76 százaléka szerint stresszes életesemények, 64 százalék szerint nehéz tárgyak emelgetése, 22 százalék szerint fogamzásgátlók korábbi szedése, 28 százalék szerint pedig méhen belüli fogamzásgátló eszközök használata vezet a vetélésekhez.
A vetélésen átesettek csoportjában 40 százalék érezte úgy, hogy az okozta a vetélést, hogy ő maga valamit rosszul csinált, 27 százalék szégyellte a történteket, 40 százalék számolt be magányosságról és 47 százalék bűntudatról.
„A vetéléssel kapcsolatos téves értelmezése és ismerethiány is hozzájárul ahhoz, hogy a nők és a párok jelentős része elszigeteltnek és magányosnak érzi magát a vetélést követően” – mondja a közlemény egyik szerzője, dr. S. Zev Williams, az Albert Einstein College of Medicine szakembere.
A válaszadók 28 százaléka vallotta, hogy az ismert emberek és közszereplők vetéléssel kapcsolatos megnyilatkozásai enyhítették a lelkében az elszigeteltség érzését. A megkérdezettek 78 százaléka válaszolta, hogy tudni szeretné a vetélés okát még akkor is, ha semmit nem tud tenni egy későbbi hasonló esemény megelőzése érdekében. A nők azt válaszolták, hogy enyhítené bennük a bűntudat érzését, ha tudnák a vetélés okát.
„A vetélés egy lelkileg igen fájdalmas, de ritka esemény, mely bűntudathoz és elszigetelődéshez vezethet – írják a szerzők a tanulmányban. Sokat jelentene a közvélemény felvilágosításában, a bűntudat és a titkolózás enyhítésében, ha nyílt párbeszéd folyna a vetélésről, és az ismert emberek is kiállnának a közvélemény elé azzal, hogy ők miként élték meg a vetélést. A vetélés okénak feltárása – még ha nincs is a kezünkben módszer a megelőzésre – igen hasznos lenne.”
A vizsgálat adatait az International Federation of Fertility Societies és az American Society for Reproductive Medicine közös bostoni kongresszusán hozták nyilvánosságra október 16-án.