A vörös húsok már kis mennyiségben is károsak
Egy most megjelent közlemény azonban arra figyelmeztet, hogy ezek a húsféleségek már kis mennyiségben is károsak lehetnek.
Jól ismert tény, hogy a világon egyre több húst fogyasztanak. A szárnyasok és egyéb húsok fogyasztása nemcsak az iparilag fejlett, hanem a fejlődő országokban is folyamatosan növekedett az utóbbi fél évszázadban − áll az ENSZ élelmiszerekkel és mezőgazdasággal foglalkozó szervezetének jelentésében.
Például az Egyesült Államokban a vörös húsok számítanak a legnépszerűbb húsféleségeknek. A húsfeldolgozás célja a tartósításon túl, hogy füstöléssel, sózással vagy egyéb eljárással megváltoztassa a húsok ízét; az ilyen húskészítmények egy 2011-es vizsgálat szerint akár 22 százalékot is kitehetnek az egyesült államokbeli húsfogyasztáson belül.
Korábban már számos kutatás foglalkozott azzal, hogy a vörös és feldolgozott húsok nagy mennyiségű fogyasztása miként befolyásolja az egészségi állapotot, például a cukorbetegség, a koszorúérbetegség vagy bizonyos ráktípusok kialakulását. E vizsgálatok adatai szerint a közepes vagy nagy mennyiségű vöröshúsfogyasztás a halálozási arányt is növelheti, a viszonylag kis mennyiségű húsfogyasztás hatásairól azonban viszonylag kevés adat áll rendelkezésünkre, bár azok arra utalnak, hogy a vörös és feldolgozott húsok már kis mennyiségben is fokozhatják a halálozási rizikót.
A Loma Linda University Health vizsgálat szerzői azt kívánták megvizsgálni, hogy a kis mennyiségű fogyasztás miként befolyásolja az összegzett halálozást, a szív- és érrendszeri betegségek előfordulását, valamint a rosszindulatú daganatok okozta halálozást.
A kutatók az Adventist Health Study-2 (AHS-2) adatait dolgozták fel, melybe 2002 és 2007 között 96.000 résztvevőt vontak be az Egyesült Államokból és Kanadából. A vizsgálat érdekességét az adja, hogy a résztvevőket hetednapi adventisták köréből toboroztak, akik egy érdekes célcsoportot jelentenek az étrend és az egészségi állapot összefüggését tanulmányozó kutatások számára, ugyanis e csoport tagjainak körülbelül a fele vegetáriánus vagy csak nagyon kis mennyiségben fogyaszt húsokat.
A Nutrients című lapban közzétett vizsgálati eredmények szerint a vörös húsokat és feldolgozott húskészítményeket is fogyasztók összegzett valamint kardiovaszkuláris mortalitása is magasabb volt, mint a jellemzően csak feldolgozott húskészítményeket fogyasztóké. Az is kiderült, hogy bizonyos csoportok érzékenyebbek a húsfogyasztás kedvezőtlen hatásai iránt. Például a vörös húsok fogyasztása a fehér bőrű populációban szignifikáns összefüggést mutatott az összegzett halálozással, az afroamerikai népességben azonban nem volt megfigyelhető hasonló korreláció. A vörös húsok fogyasztása csak a nők és az afroamerikaiak körében befolyásolta a szív- és érrendszeri betegségek okozta mortalitást.
Ezzel szemben úgy tűnik, hogy a vörös és feldolgozott húsok fogyasztása nem befolyásolja számottevően a rosszindulatú betegségek okozta halálozást, a szerzők ugyanakkor felhívják a figyelmet arra, hogy a korábbi vizsgálatok bizonyítottnak látták, hogy a húsfogyasztás fokozza a rákbetegség előfordulásának kockázatát. Ennek fényében felvetik, hogy a korreláció nagyobb mennyiségű húsfogyasztás esetében megmutatkozhat, az általuk elemzett kis mennyiségű húsfogyasztás eseteiben azonban nem.
„Eredményeink újabb bizonyítékkal szolgálnak arra, hogy a vörös húsok és a feldolgozott húskészítmények fogyasztása negatívan befolyásolja az egészségi állapotot és az élettartamot is” − kommentálja megállapításaikat Michael Orlich, Ph.D, aki ebben a vizsgálatban és az AHS-2 vizsgálatban is közreműködött. A vizsgálat tanúsága szerint még kis mennyiségű húsfogyasztás esetén is rosszabb egészségi állapotra számíthatunk, mintha egyáltalán nem fogyasztanánk húsokat.