A WHO lépéseket sürget a Zika-vírus megfékezésére
Az Egészségügyi Világszervezet február 1-jére összehívta sürgősségi bizottságát, hogy megvitassa a Zika-vírus terjedésével kapcsolatos problémákat, illetve annak összefüggéseit a születési defektusokkal és neurológiai rendellenességekkel.
Az ülés témája annak megvitatása volt, hogy a Zika-vírus előretörése nemzetközi szinten mekkora közegészségügyi problémát jelent.
A Zika-vírus gyorsan terjed az amerikai kontinensen. Az első, lokálisan továbbadott zikavírus-fertőzést 2015 májusában Brazíliából jelentették, és az elmúlt év végére a helyi egészségi hatóságok már egymillió körüli értékre becsülték az országban előfordult esetek számát.
Miközben a Zika-vírus önmagában tipikusan csupán enyhe megbetegedéseket okoz, a brazíliai egészségügyi hatóságok a mikrokefália előfordulásának szignifikáns növekedéséről számoltak be, holott ez a fejlődési rendellenesség szokványos körülmények között rendkívüli ritkaságnak számít. Miután a microkephaliával született magzatok némelyikénél sikerült igazolni a Zika-vírus jelenlétét, a szakemberekben felmerült, hogy ok-okozati korreláció lehet a Zika-vírus és e ritka születési defektus között.
Tavaly május óta a Zika-vírus felbukkanását 22 másik országból és régióból is jelentették. E gyors terjedés, illetve az újszülöttkori malformációk számának megszaporodása együttesen jelentős aggodalmat keltett világszerte. Jelenleg azonban az egészségügyi hatóságok jelentős része nem tudja felmérni, valójában mekkora is a veszély. A bizonytalanság oka, hogy jelenleg meglehetősen kevés információ van a birtokunkban a vírusról és annak potenciális hatásairól. Egy nemrégiben kiadott sajtóközleményében az egyesült államokbeli Centers of Disease Control and Prevention (CDC) közreadta a Zika-vírusról jelenleg rendelkezésre álló adatokat.
Dr. Anne Schuchat, a CDC regionális igazgatóhelyettese úgy fogalmazott, hogy az általuk elvégzett laboratóriumi tesztek erősen arra mutatnak, hogy összefüggés van a Zika-vírus és a kedvezőtlen terhességi kimenetelek között. „Egyelőre nem tudjuk, hogy milyen egyéb kimeneteleket lehet kapcsolatba hozni a Zika-vírussal a terhesség kapcsán, és a Zika-vírus fertőzésen kívül más tényezők lehetősége is felmerül a magzati kockázat fokozódásának hátterében. További laboratóriumi tesztek és egyéb vizsgálatok vannak jelenleg is folyamatban annak érdekében, hogy több információt szerezzünk a terhesség alatti Zika-vírus infekcióról” – mondja.
Dr. Schuchat hangsúlyozza, hogy fontos tisztában lenni vele, hogy a helyzet gyorsan változik, és felmerülő új információk fényében az egészségügyi hatóságoknak frissíteniük kell a témában megfogalmazott álláspontjukat: „Ebben a stádiumban, amikor a közegészségügyi veszély még viszonylag új keletű, rövid idő alatt számos új információ birtokába jutunk, és a helyzet valószínűleg folyamatosan változik a rövid idő alatt felhalmozódó új adatok fényében.”
Jelenleg a várandósok helyzete a leginkább aggasztó. A CDC azt javasolja a várandósoknak, hogy halasszák el utazásukat, ha olyan régióba készültek, ahol a Zika-vírus már felütötte a fejét – e régiók listája a CDC honlapján megtalálható.
A CDC által összehívott sajtótájékoztatón dr. Tony Fauci, a National Institutes for Allergy and Infectious Diseases igazgatója annak fontosságát hangsúlyozta, hogy megfelelő anyagi forrásokat irányítsunk át ezen aktuális probléma megoldására. „Az intenzív kutatásoknak ki kell terjedniük a Zika-vírus replikációjára és transzmissziójára is, jelenleg is dolgozunk megfelelő állatmodell kialakításán. A vizsgálatok egyik célpontja azon faktorok azonosítása, melyek befolyásolhatják a gazdaszervezet reakcióját a fertőzéssel szemben” – mondta.