A Zika-vírus átjut a méhlepényen
Mint arról a The Lancet Infectious Diseases beszámolt, két, mikrokefáliás magzattal terhes nő magzatvizében Zika-vírust mutattak ki. Eszerint a vírus átjut a méhlepényen, de ez még nem jelenti azt, hogy mikrokefáliát is okoz.
A kutatók megvizsgálták a vírus teljes genomját is, és az egyezett a 2013-as francia-polinéziai járvány során kimutatott Zika-vírus törzs genomjával.
„Korábbi vizsgálatok kimutatták a Zika-vírust az anya és az újszülött nyálában, vizeletében, valamint az anyatejben. A mostani vizsgálat során a vírust a magzatvízben is megtaláltuk, ami azt jelzi, hogy átjut a méhlepényen és potenciálisan megfertőzheti a magzatot” – mondta dr. Ana dr Filippis vezető kutató, az Oswaldo Cruz Intézet (Rio de Janeiro, Brazília) munkatársa.
Hozzátette, hogy „ez a vizsgálat nem alkalmas annak megállapítására, hogy a két esetben azonosított Zika-vírus okozta-e a mikrokefáliát a két magzatban. Amíg nem értjük meg, hogy milyen biológiai mechanizmus kapcsolja össze a Zika-vírust a mikrokefáliával, addig nem lehetünk biztosak a kettő közötti oksági kapcsolatban; ehhez azonban gyors további vizsgálatokra van szükség”.
2015-ben Brazíliában hússzor annyi mikrokefáliás csecsemő született, mint a korábbi években. Mivel ezzel egyidőben az országban nagyszámú Zika-vírus-fertőzésről számoltak be, s ez felvetette a vírus és a mikrokefália közötti kapcsolat lehetőségét. A mikrokefáliás újszülötteknek rendellenesen kis fejük van, és fennáll a tökéletlen agyfejlődés kockázata. A mikrokefáliáról korábban kimutatták, hogy számos tényező okozhatja: genetikai rendellenességek, gyógyszerek, kémiai szerek, az anya hiányos étrendje, valamint olyan vírusok és baktériumok, amelyek át tudnak jutni a méhlepényen (pl. herpesz, HIV és szúnyogok által terjesztett vírusok [chikungunya]).
A jelen vizsgálatot két nőn végezték (27, illetve 35 évesek), akik Brazília északkeleti részében éltek. Mindketten a Zika-vírus-fertőzés jeleit mutatták a terhesség első trimeszterében: láz, izomfájdalom és kiütés voltak a jellegzetes tüneteik. A 22. héten elvégzett ultrahangvizsgálat magzataik mikrokefáliáját.
A magzatvízből a terhesség 28. hetében vettek mintát. Mindkét beteg magzatvize negatív volt a vizsgált vírusokra és baktériumokra, kivéve a Zika-vírus genomjára és a Zika-antitestekre. A nők vérében és vizeletében nem volt kimutatható a Zika-vírus. A magzatvizet ún. metagenom elemzéssel vizsgálták. Ezzel minden jelen lévő mikroorganizmus kimutatható. A két Zika-vírus RNS-ét összevetették a korábbi járványokat okozó Zika-vírusokéval, és kiderült, hogy genetikailag egy olyan törzzsel rokonok, amely 2013-ban Francia-Polinéziában okozott járványt.
Forrás: Science Daily