A zöldség- és gyümölcsfogyasztás csökkenti az emlőrák esélyét
Egy friss vizsgálat szerint gyümölcsökben és zöldségfélékben gazdag étrend fogyasztásával csökkenthető nőknél az emlőrák előfordulásának esélye. A csökkent kockázatot a vér magasabb karotenoidszintje jelzi.
Az adatok szerint az ösztrogénreceptor- (ER) negatív emlőtumorok esetében áll fenn a legszorosabb összefüggés. Az ER-negatív daganatok a legagresszívabb rákok, melyek rosszabb prognózissal járnak, és ezekben az esetekben a legszegényesebbek a prevenciós és terápiás lehetőségek.
Az A. Heather Eliassen által vezetett kutatás eredményeit a Journal of the National Cancer Institute online kiadásában hozták nyilvánosságra december 6-án.
A korábbi vizsgálatok kapcsolatot igazoltak a karotenoidok és az emlőrákkockázat csökkenése között, az eredmények azonban meglehetősen vegyesek attól függően, hogy pontosan milyen karotenoid vegyületeket vizsgáltak.
A szerzők összesen 7000 nő adatait felölelő vizsgálatok adatait dolgozták fel, melyek között 3055 emlőrákos nő és 3956 kontrollszemély szerepelt. Azt elemezték, milyen összefüggés van az emlőrák előfordulási valószínűsége és a keringő karotenoidok szintje között. Az adatok 8 kohorszvizsgálatból származnak, melyek a karotenoidok össz-szintje és egyes karotenoidok szintje, illetve az emlőrákkockázat közötti korrelációval kapcsolatban világszerte lefolytatott kutatások körülbelül 80%-át lefedte. A kutatók statisztikailag szignifikáns összefüggést észleltek az emlőrák előfordulásának esélye és a keringésben lévő karotenoidok szintje között – akár a karotenoidokat összességében, akár az egyes karotenoidokat nézték.
„Átfogó prospektív elemzésünk azt jelzi, hogy kevésbé veszélyezteti az emlőrák azokat a nőket, akiknek vérében nagyobb mennyiségben találhatók meg az alábbi karotenoidok: alfa- karotin, béta-karotin, lutein+zeaxatin és lycopen, illetve összességében nagyobb a vér karotenoidszintje” – összegzik tapasztalataikat a közlemény szerzői, akik nem igazoltak ugyanakkor szignifikáns összefüggést a béta-kriptoxantin vonatkozásában.
A kutatók megjegyzik, hogy a legszorosabb korreláció az ER-negatív tumorok esetében mutatkozott, de vannak arra utaló jelek is, hogy a karotenoidok lassíthatják az ER-pozitív emlőrákok növekedését is.
„A karotenoidban gazdag gyümölcsöket és zöldségeket tartalmazó étrend számos egészségi előnyt rejt magában, és ezek egyike az emlőrák kockázatának csökkenése” – mondják a szakemberek.
Az étrendi karotenoidokról
A karotenoidok a növényekben megtalálható sárga, narancssárga és vörös festékanyagok. A mostani vizsgálatban azokat a karotenoidtípusokat tanulmányozták, melyek a leginkább elterjedtek az Egyesült Államok lakosságának étrendjében. Ezek a következők: alfa-karotin, béta-karotin, béta-kriptoxantin, lutein, zeaxantin és lycopen.
Az alfa- és béta-karotin a provitaminok közé tartozik, melyekből a szervezetben A-vitamin alakul ki.
A narancsszínű és sárga zöldségek, például a sárgarépa és a sütőtök nagy mennyiségben tartalmaz alfa- és béta-karotint. A béta-karotin a spenótban is megtalálható, bár a levelek zöld klorofillja elfedi a sárgás-narancsos pigmenteket. Az édesburgonyában és a leveles kelben ugyancsak sok béta-karotin van.
A legtöbb lutein és zeaxantin a sötétzöld levélzöldségekben (pl. spenót, leveles kel, karalábé) található – ez két önálló vegyület, mégis gyakran együtt szerepelnek az egyes vizsgálatokban.
A paradicsom a legjelentősebb lycopen-forrás, de lycopent tartalmaz a rózsaszín grépfrút, a görögdinnye és a guajáva is.
A gyümölcsökből és zöldségekből származó karotenoidok felszívódásához bizonyos mennyiségű étrendi zsiradékra van szükség. A Molecular Nutrition & Food Research egyik korábbi idei számában nyilvánosságra hozott vizsgálat szerint a saláták kedvező egészségi hatása csak akkor aknázható ki optimálisan, ha a salátaöntet elegendő mennyiségben tartalmazza a szükséges zsiradéktípusokat, ettől függ ugyanis a karotenoidok biológiai hozzáférhetősége.