Állni egészségesebb, mint ülni, de a legjobb mozogni
Ha több időt töltünk állva, mint ülve, javul a vércukorértékünk, a vérzsírszintünk, de ha az üldögélés idejét sétálásra cseréljük, további előnyökre számíthatunk, mert csökken a derékbőségünk és a testtömegindexünk is.
A mai élet mind több embert szinte állandó ülésre kényszerít, a számítógép előtt napközben még szinte felállni sincs ok, alkalom, ami aztán a hazautazás során további üléssel folytatódik, és a nap tévénézéssel, ülve fejeződik be. Hét közbeni beszélgetés során erről gyakran szó esik, de ritkán figyelünk arra, hogy az okokat, következményeket tudományos módszerekkel, pontossággal is megvizsgáljuk.
Ausztrál kutatók, a Queenslandi Egyetem közegészségügyi intézetének munkatársai Genevieve Healy vezetésével ezzel a témával foglalkoztak, és eredményeiket az European Heart Journal közölte.
A munkacsoport 782, átlagosan 57,9 éves (36–80 éves) férfit és nőt vizsgált az Australian Diabetes, Obesity and Lifestyle Study keretében. A testre erősített monitorok igen pontosan rögzítették a résztvevők testhelyzetét, alvási idejét, azt, hogy mikor foglaltak helyet, álltak föl, járkáltak vagy eredtek futásnak. A vérvétel után vérnyomásmérés történt: megmérték a testtömegindexet, a derékbőséget. A monitort egy héten át, minden nap viselték a résztvevők. Az értékelést izotemporális elemzéssel végezték.
„Álló helyzetben a vércukorszint és a vérzsírok szintje alacsonyabb volt. Az ülés időszakának álló helyzettel való felcserélése ugyancsak csökkentette a vércukor- és vérzsírértékeket. A testtömegindex és a haskörfogat szignifikánsan kisebb lett a több álldogálás eredményeként. Napi 2 órával több állás ülés helyett az éhomi vércukorszintben 2%-os csökkenést és 11%-os trigliceridérték-mérséklődést eredményezett. Az extra állás emelte a HDL-koleszterin szintjét 0,06 mmol/l-rel, és az átlagos összkoleszterin/HDL-koleszterin arány 6%-kal javult.
Naponta 2 órányi ülés helyett ugyanennyi gyaloglás a testtömegindexet 11%-kal vitte lejjebb, a haskörfogat 7,5 cm-rel lett kisebb. A terhelés után 2 órával mért vércukorszint 11%-kal csökkent, a trigliceridszint átlagosan 14%-kal lett alacsonyabb, ha az üldögélést gyaloglással cserélték fel, a HDL-koleszterin-szint pedig 0,10 mmol/l-rel nőtt. Napi 2 óra állás felcserélése ugyanennyi gyaloglással a testtömegindexben 10%-os, a haskörfogatban 7 cm-es, a kétórás vércukorszintben 11%-os csökkenést hozott.
„Ezek az adatok fontos előzetes eredmények arra vonakozólag, hogy igyekezzünk többet állni és mozogni az ülés helyett, mert ez a legtöbb ember szívének és anyagcseréjének hasznára válik. Üzenetünk: állj fel, ülj kevesebbet, mozogj többet!” – foglalta össze a munkacsoport vezetője.