Autista gyermekek mentális egészsége a világjárvány idején
Egy kiterjedt kanadai tanulmány szerint 2020 májusa és decembere között az autista gyermekek több mint felénél észlelték a mentális egészség pandémiával összefüggő hanyatlását.
A 230 autista gyermek és fiatal szülei bevonásával végzett felmérés azt mutatta, hogy közülük 141 gyermekek (61%) mentális egészségi állapota leromlott, és 37 gyermek esetén (14%) kellett igénybe venni akut mentális egészségügyi szolgáltatásokat.
A Paediatrics & Child Health folyóiratban május 5-én megjelent közlemény szerzői szerint bizonyos tényezők megléte (pl. szorongás, depresszió) előre jelezte a mentális egészségi állapot romlását a világjárvány idején, de a családi és közösség nagymértékben befolyásolják az autista gyerekek mentális egészségét, és jó célpontok a beavatkozáshoz.
Megzavart rutinok
A járvány első évében a lezárások, az iskolabezárások, és a fejlesztések elmaradása káros bezárások hatással volt a gyermekek mentális egészségére. A gyerekekben megnövekedett a stressz, és több internalizáló és externalizáló tünetet mutattak.
Azok a gyermekek, akiknél már korábban is gyengébb mentális egészségi állapotot vagy idegrendszeri fejlődési rendellenességet diagnosztizáltak, ilyen körülmények között különösen ki vannak téve a mentális egészség romlásának. A rutin változásai és az oktatási és egészségügyi szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáférés fokozta a stresszt az autista gyermekek és szüleik körében. A szülők stresszesebb állapota és mentális egészségügyi problémái a gyermekek mentális egészségügyi nehézségeinek ismert kockázati tényezői.
A kutatók azonosítani szerették volna, hogy az autista gyermekek mely alcsoportja vonnak leginkább kitéve a rossz mentális egészségi állapot kockázatának a járvány idején. Vizsgálatukat egy nagy kanadai (Ontarió) együttműködés két klinikai és egy közösségi kohorsz felmérési adataira alapozták.
A szülők részint saját mentális egészségi állapotukról számoltak be a betegegészségügyi kérdőív segítségével, részint jelezték gyermekeik mentális egészségének változását a bezárás alatt: depresszió, szorongás, rögeszmés-kényszeres zavar, ingerlékenység, figyelmetlenség és hiperaktivitás tekintetében. Az első három jellegzetességet internalizáló, a második hármat externalizáló tünetnek tekintették.
A COVID-hoz kapcsolódó stresszt és anyagi problémákat a CRISIS_AFAR kérdőívből adaptált kérdésekben értékelték. A kutatók megvizsgálták az akadémiai és egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést is a zárlat alatt.
Szolgáltatások elmaradása
A gyerekek átlagéletkora 10,89 év volt, 76%-uk fiú volt, átlagos IQ-juk 89,08 volt. A háztartások 36,6%-ának jövedelme elérte a 100 000 kanadai dollárt.
A gyermekek mentális egészségi állapotának romlását előre jelezték a járvány előtti internalizáló tünetek súlyossága, a szülők meglévő depressziója és szorongása, valamint a COVID-hoz kapcsolódó stressz és az anyagi problémák.
A mentális egészség romlása összefüggött az oktatási és orvosi szolgáltatások elmaradásával. "A pandémia előtti fejlesztésben nem részesülő gyermekek 61,3%-a, a pandémia előtt fejlesztő képzésben részesült, de a világjárvány alatt abból kimaradó gyermekek 70,0%-a mutatott mentális egészségi állapotromlást.
A mentális egészség romlásának előrejelzője az alacsonyabb családi jövedelem, a nagyobb anyagi nélkülözés és az oktatási-fejlesztési lehetőségekhez való hozzáférés elvesztése volt.
A klinikusoknak és az oktatásban-fejlesztésben résztvevőknek különösen körültekintőnek kell lenniük, és biztosítaniuk kell a további támogatásra a gyermekek ezen csoportja számára, és gondoskodniuk kell a szülők mentális egészségének támogatásáról is.
A közelmúltban azt is kimutatták, hogy a legtöbb tipikus gyermek mentális egészsége is károsodott a járvány alatt, nem meglepő, hogy az egyébként különösen érzékeny és fejlesztésre szoruló autista gyermekeket ez különösen érintette. A cikk szerzői az javasolják, hogy készüljünk fel a speciális igényű, és a szorongásos vagy depressziós tünetekkel rendelkező gyermekek egészségének megőrzésére, hatékonyabb támogatására a jövőbeni esetleges bezárások során.
Forrás:
Paediatr Child Health. Published online May 5, 2022. Full text