Autoimmun betegségek és perinatális depresszió
Az autoimmun betegségben szenvedő nők nagyobb valószínűséggel szenvednek perinatális depresszióban és a perinatális depresszióval küzdő nőknél nagyobb az autoimmun betegségek kialakulásának kockázata.
A Karolinska Intézet munkatársainak eredményei a Molecular Psychiatry című folyóiratban jelentek meg. A kutatók a svéd orvosi születési nyilvántartás adataiban azonosítottak minden olyan nőt, aki 2001 és 2013 között szült Svédországban. A mintegy 815 000 nőt és 1,3 millió terhességet vizsgálva valamivel több, mint 55 000 nőnél diagnosztizáltak depressziót a terhesség alatt vagy a szülést követő egy éven belül. Ezután a perinatális depresszióval diagnosztizált nőknél 41 autoimmun betegség előfordulási gyakoriságát vizsgálták, olyan tényezőket is figyelembe véve, mint a genetikai adottságok és a gyermekkori környezet.
Az eredmények azt mutatták, hogy az autoimmun betegségben szenvedő nőknél 30%-kal nagyobb valószínűséggel fordult elő perinatális depresszió (esélyhányados, 1,30; 95% CI, 1,25‑1,35), és a perinatális depresszióban szenvedő nőknél 30%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki autoimmun betegség (kockázati arány, 1,30; 95% CI, 1,25‑1,36). Testvérek összehasonlításával is megerősítették az eredményeket, kontrollálva néhány közös genetikai és korai életkori környezeti tényezőt.
Az összefüggés független volt a pszichiátriai társbetegségektől, ami közös biológiai mechanizmusok jelentlétére utal.
Korábbi kutatások kimutatták az immunrendszer érintettségét a depresszióban, és mind az immunrendszer által aktivált betegségek és a depresszió tünetei, valamint az aktivált molekuláris útvonalak hasonlóságot mutatnak, mely a közös genetikai és környezeti kockázati tényezők, a stressz, a hormonális változások, a gyógyszerek és a proinflammatorikus állapotok következményei lehetnek.
A tanulmány szerint jelentős összefüggés van a perinatális depresszió és az autoimmun pajzsmirigybetegség, a pikkelysömör, a fekélyes vastagbélgyulladás és a cöliákia között, de különösen erős összefüggést találtak a sclerosis multiplexszel. Bár a vizsgálatból nem derül ki, hogy ennek mi az oka, de az bizonyított, hogy a sclerosis multiplexben szenvedőkben rendkívül magas a depresszió kialakulásának kockázata, ami közös genetikai és környezeti kockázati tényezőkre utalhat. Mivel a sclerosis multiplex az egyik leggyakoribb autoimmun betegség nagyobb populációt tudtak vizsgálni.
Megjegyzendő, hogy a tanulmányban nem vizsgálták a gyógyszerhasználatot, pedig az antidepresszánsoknak vannak immunológiai hatásai is, és az autoimmun betegségekben alkalmazott gyógyszerek is hatással lehetnek a mentális állapotra.
A kutatók elmondták, különös figyelmet kell fordítani az autoimmun betegségek jeleire a perinatális depresszióban szenvedő nőknél, és a perinatális depresszió jeleire az autoimmun betegségben szenvedőknél. Fontos továbbá vizsgálni a terhesség alatti és a szülés utáni egy évben jelentkező depresszió hosszú távú hatásait is.