Az alkoholintoxikáció akut kezelése
Az akut intoxikációban lévő beteg klinikai vizsgálata nagy gondosságot igényel. A beteg állapotának pontos meghatározásához ismételt vizsgálatokra van szükség. Az olyan tényezők, mint a trauma vagy bizonyos gyógyszerek egyidejű szedése, megnehezíthetik a pontos diagnózis felállítását, és befolyásolhatják a megfelelő kezelés kiválasztását. A cikkben a szerző áttekinti a diagnosztika kérdéseit, a kezelési lehetőségeket és az intoxikált beteg elbocsátásához kapcsolódó tennivalókat.
Az alkoholmérgezés a legkülönbözőbb klinikai szituációkban meglepően gyakran állítja az orvost nehezen megoldható diagnosztikai és terápiás feladat elé. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) keretei között működő National Center for Health Statistics felmérése szerint az Egyesült Államokban élő, 12. életévüket betöltött személyek 52%-a fogyasztott alkoholt a vizsgálatot megelőző hónap során.1 Bár a National Hospital Discharge Survey elnevezésű vizsgálat szerint 1994 és 1997 között az alkohollal kapcsolatos diagnózisok aránya csökkent, az alkoholfüggőségben nem szenvedők túlzott alkoholfogyasztásának gyakorisága mindkét nemben nőtt.2
A sürgősségi osztályon, kórházban, rendelőben dolgozó orvosok rendszeresen találkoznak intoxikált beteggel. Mivel becslések szerint a sürgősségi osztályra kerülő betegek 20–25%-a alkoholt fogyasztott, minden orvosnak képesnek kell lennie az intoxikációval összefüggő szakmai problémák végiggondolására.3,4 Álljunk ellen a kísértésnek, hogy a barátságosan viselkedő betegek esetében kicsinyítjük a problémát, az erőszakosabbakat pedig az első adandó alkalommal hazaküldjük.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!