Az androgéndepriváció kardiovaszkuláris kockázata
A prosztatarák androgénelvonáson alapuló terápiájának kardiovaszkuláris biztonságosságát összehasonlító első nagy globális vizsgálat nem volt elég meggyőző erejű.
Ismert, hogy az onkológiában használt számos gyógyszer növeli a kardiovaszkuláris (CV) kockázatot, tehát nem csak a kardio-onkológiának van egyre több speciális feladata, de szükség van a daganat elleni szerek ilyen jellegű hatását tisztázó vizsgálatokra is.
Számos korábbi vizsgálatban már kimutatták, hogy az androgén-deprivációs kezelés (ADT) emeli a kardiovaszkuláris morbiditást és mortalitást, különösen azoknál a férfiaknál, akiknél már eleve szív- érrendszeri problémákkal küszködtek. Azonban az androgénelvonást megvalósító GnRH antagonisták és a GnRH agonisták relatív kardiovaszkuláris biztonságossága viszont eléggé „ellentmondásos”. E szerek kardiovaszkuláris biztonságosságát kívánták felderíteni a PRONOUNCE vizsgálattal, de – függetlenül a COVID-19 pandémiától - nem sikerült a vizsgálatba bevonni az eredetileg tervezett 900 beteget. Ráadásul, a betegkövetés során kevesebb nagy kardiovaszkuláris esemény (MACE) következett be (szívinfarktus, stroke, elhalálozás), mint amennyire a vizsgálat megtervezésekor számítottak.
A vizsgálatot vezető Dr. Renato D. Lopes (Duke University Medical Center, Durham, NC) az European Society of Cardiology évenkénti, 2021-es kongresszusán ismertette eredményeiket, amelyek előadásával egyidőben megjelentek online a Circulation c. folyóiratban is.
A PRONOUNCE vizsgálatba 545 prosztatarákos, igazoltan atherosclerotikus szívbetegségben szenvedő férfit vontak be, akik mindegyikénél indokolt volt az androgén-deprivációs kezelés (ADT). így abetegeket e kezelés kétfajta formájára, GnRH antagonista degarelix kezelésre, vagy GnRH-agonista leuprolid kezelésre randomizáltak 12 ország 113 centrumában.
12 hónap alatt a leuprolidra randomizált betegeknél 11 MACE esemény (4,1%), a degarelixre randomizáltaknál 15 MACE esemény (5,5%) következett be. A degarelix csoport legmagasabb MACE kockázata ezért nem érte el a statisztikai szignifikancia határát (HR: 1,28, P= 0,53). Így „megoldatlan maradt” a két gyógyszer relatív CV biztonságosságának kérdése - jelentette ki Dr. Lopes.
Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kell választ keresni a kérdésre a továbbiakban. A prosztatarák idősebb életkorban – gyakran indolens formában – alakul ki, amikor a CV betegségek többsége is jelentkezik. A betegek átlagos életkora ebben a vizsgálatban pl. 73 év volt, és a betegek 44%-a 75 évnél idősebb volt. A prosztatarákban szenvedő férfiak kb. felénél CV betegség is kimutatható, a rák kezelése során a betegek fele ADT-t kap.
Az ADT során jóval gyakrabban adnak leuprolidot, mint GnRH antagonistát. A vizsgálatban eredetileg azt a hipotézist akarták bizonyítani, hogy a leuprolid mellett magasabb a CV kockázat.
A szerzők szerint a kísérletes adatok arra utalnak, hogy a leuprolid „részt vesz a plakkok destabilizálódásában”, de az ADT általában kedvezőtlen metabolikus változásokkal jár, a többi között növeli az LDL-koleszterint szintet és az inzulin rezisztenciát, a test zsírállományát, és ezek a tényezők mind összefüggésben vannak a CV kockázattal. A prosztatarák és az egyéb daganatok túlélése az utóbbi években egyre javul, ezért fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy ezek a gyógyszerek növelhetik a CV kockázatot – ami a korai halálozás másik fontos oka. A két kockázat versengése miatt objektív adatok szükségesek a két kezelés relatív kockázat-előny arányának megítélésére. Ez a dilemma vezette az ESC-t, hogy létrehozza saját Council on Cardio-Oncology elnevezésű tanácsát. Szerte a világban számos centrumban interdiszciplináris csoportokat hoztak létre a mindkét betegségben egyszerre szenvedők kezelési lehetőségeinek, ellátási irányelveinek megalkotása céljából.
Forrás:
Ted Bosworth. CV safety study of cancer therapy attracts attention. Medscape Medical News > Conference News > ESC 2021. August 31, 2021.
Lopes RD, Higano CS, Slovin SF, et al. Cardiovascular safety of degarelix versus leuprolide in patients with prostate cancer: the primary results of the PRONOUNCE randomized trial. Circulation. Published online 30 Aug 2021. https://doi.org/10.1161/CIRCULATIONAHA.121.056810.