Az arcmaszk mindenkit véd
Az amerikai CDC 2020 novemberi állásfoglalása szerint az arcmaszkok viselése egyaránt védi azt, aki viseli, és azokat, akikkel viselője találkozik.
A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) állásfoglalása tehát változott a korábbi irányelveihez képest, amikor is úgy foglalt állást, hogy az arcmaszk leginkább arra szolgál, hogy az azt viselő na adja át a fertőzést másoknak. A CDC most azt írta, hogy „az arcmaszk segít abban is, hogy viselője kevesebb levegőben terjedő cseppecskét lélegezzen be.”
A cseppfertőzéssel terjedő betegségek, így a COVID-19 betegséget okozó SARS-CoV-2 leginkább aeroszol formájában fertőz, a kilégzés vagy beszéd során felszabaduló 5 mikrométernél kisebb részecskék bioaeroszolok formájában akár 10 méterre is eljutnak és közel 3 órán át megőrzik fertőzőképességüket.
A több rétegű szövetből álló arcmaszk az új állásfoglalás szerint a személyes alkalmas védelem, szűrőként blokkolja a mások által kilélegzett vírusrészecskék belélegzését. A szakmai állásfoglalás számos új vizsgálat megfigyelésein alapul, melyek szerint a maszk viselése egyes esetekben akár 70%-kal is csökkentheti a vírus transzmisszióját. Ezt több példa is alátámasztja: két fertőzött fodrász 67 vendége mind maszkot viselt, közülük az utólagos tesztelések szerint egyik sem kapta el a fertőzést. Egy másik példa azt igazolta, hogy egy hosszú nemzetközi repülőjáraton a maszkot viselők nem kapták el a fertőzést beteg utastársaiktól.
A mindenkire vonatkozó, univerzális arcmaszk-viseléssel elkerülhetők a jövőbeli mindenre kiterjedő lezárások (lockdown) (teljes/részleges lezárás, kijárási, belépési tilalmak, stb.), különösen akkor, ha az arcmaszkok viselése az egyéb, védőintézkedések: távolságtartással, a kezek fertőtlenítésével és megfelelő mértékű és időtartamú szellőztetés - betartása mellett történik. A cseppfertőzéssel terjedő koronavírus még jobban és messzebbre szóródik, ha a megfertőződött személy köhög, tüsszent, énekel, beszél, vagy sóhajt. A CDC megállapítása szerint bizonyos típusú szövet-maszkok közel olyan hatásosan gátolják meg ezen folyadékcseppek átjutását, mint a sebészeti maszkok, azonban ez a képességük függ a maszk anyagától, a polipropilén elektrosztatikus töltése révén magához ragadja a részecskéket, a selyem pedig éppen taszítja azokat.
Értelemszerűen a több rétegből álló, sűrű szövésű maszkok hatásosabban gátolják a vírus átjutását, mint az egy rétegű, ritka szövésű maszkok. Sok esetben a többrétegű maszkok az 1 mikron-nál kisebb részecskék közel 50%-át megszűrik (a SARS-CoV-2 kb. 0,3 mikrométer nagyságú, a keringő folyadékcseppecskék pedig 1-10 mikrométeresek) – írja állásfoglalásában a CDC. Dr. Anthony Fauci, a National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) igazgatója az NBC-nek adott keddi interjújában szintén hangsúlyozta, hogy az arcmaszk viselése kétirányú védelmet biztosít „amellett, hogy védi önt a folyaékcseppecskéktól és a vírusoktól, ön is megvéd másokat, az ő maszkjuk védi önt is, és ugyanezt teszi az ön által viselt maszkja is.”
Források:
CDC, "Scientific Brief: Community Use of Cloth Masks to Control the Spread of SARS-CoV-2."
NBC News, "‘Two-way street': CDC report says masks protect wearers and everyone else."