Az autizmus új CDC kritériumainak haszna
Az új CDC kritériumok alapján sokkal pontosabb az autizmus spektrum betegség gyermekkori diagnosztizálása az USÁ-ban.
A rendellenesség mértékét 2000 óta követő CDC tegnap megjelent adatai szerint a gyermekkori autizmusok száma az eddigi csúcsra emelkedett.
A növekedés valójában nem jelenti az új esetek gyakoriságának növekedését, inkább az autizmus spektrum betegség (ASD-nek) diagnosztikája és azonosítása javul. A tanulmány szerzői, a CDC Autism and Developmental Disabilies Monitoring (ADDM) hálózat tagjai, egy új megfigyelési módszer alkalmazásával az USA 11 államában kimutatták, hogy a 8 éves gyermekeknél a 2016-ban észlelt 1,9%-ról 2018-ra 2,3%-ra emelkedett az autizmus aránya. A korai észlelésre koncentráló másik beszámoló szerint a 2014-ben született gyermekeknél (4 éves korban) 50%-kal több a speciális fejlesztési képzést igénylő ASD diagnózisa, mint a 2010-ben született 4 éves korúaknál.
A tanulmányok a Morbidity and Mortality Weekly Report-ban 2021. december 3-án jelentek meg. Ezekben használták először képzett klinikusok segítségével az új ASD felügyeleti protokollt, mely az ASD diagnózisára, a speciális nevelés szükségességére támaszkodik.
A CDC által 2000-ben alapított ADDM Network az USA egyetlen olyan programja, mely az ország különböző közösségeiben követi az ASD-s gyermekek számát és jellemzőit. Az ADDM 2007-ben adta ki első beszámolóját (igaz, csak hat államról), mely szerint 2000-ben az ASD prevalenciája 1000 gyermekenként 6,7 volt, azaz 150 gyermek közül 1 volt a spektrumon. A legutóbbi beszámoló 2018-ban már azt írta, hogy 1000 gyermekenként 23,0-nál, azaz 44 gyermekenként 1-nél lehet ASD-t kimutatni. Az adatok közel állnak a National Survey of Children’s Health és a National Health Interview Survey adataihoz, amelyek a szülők által jelzett tünetekre támaszkodnak.
Az egyik tanulmányban 11 USA államban (Arizona, Arkansas, Kalifornia, Georgia, Maryland, Minnesota, Missouri, New Jersey, Tennessee, Utah és Wisconsin) a 2010-ben született gyermekek orvosi és speciális tanulmányi adatait értékelték. Azokat tekintették autistának, akik egészségügyi dokumentációjában bármikor említésre került az ASD, ily módon a mintából összesen 5058 gyermeket emeltek ki. Az ASD mértéke a Missouri-ban mért 1,7%-tól a Kaliforniában észlelt 3,9%-ig változott és összességében 4,2-szer több volt közöttük a fiú, mint a lány. Az ASD-s gyermekek csaknem felét már 36 hónapos korban diagnosztizálták. Bár az ASD prevalenciája hasonló volt a fehérek, feketék, hispánok, ázsiaiak/csendes óceániak között, mégis számtalan különbségre derült fény: pl. az ASD-seknél összességében ≤70 alatt volt az intelligencia kvóciens (IQ), de nem egyenletesen: a feketék 49,8%-ánál, a hispánok 33,1%-ánál, a fehér gyermekek 29,7%-nál volt az érték ≤70 alatt, bár a különbség okáról egyelőre még feltételezések sincsenek.
A 2007-es első ADDM beszámoló idején az autizmus diagnózisa még szerfelett hiányos volt, holott képzett klinikusok értékelték a 8 éves gyerekek orvosi és tanulmányi adatait és keresték az autizmusra utaló jellemzőket. A művelet munka- és időigényes volt, és ezért mintegy 4 évet vett igénybe. 2019-ban felgyorsították a folyamatot: a folyamat könnyebb, gyorsabb és olcsóbb lett – bár az anyagiak nem voltak döntő tényezők. Még az új protokoll sem jelzi pontosan a rendellenesség gyakoriságát, hisz kimaradhatnak olyan gyerekek, akik hiányoznak az egészségügyi- és tanulmányi nyilvántartásokból. De még azokban az államokban is, ahol részletes információkat tartalmazó feljegyzések vannak (mint pl. New Jersey), ott is alá lehet becsülni a számokat. Ezt bizonyítják az adatok: 2016-ban a régi módszerrel az ASD prevalenciája 3,1%-os volt New Jersey-ben, az új protokollal vizsgálva a prevalencia 2018-ban 2,84%-ra csökkent, ami egyértelműen a klinikus bírálók hiányának tulajdonítható. (New Jersey volt az egyetlen állam, ahol 2016 és 2018 között az ASD prevalencia csökkent, a többi 8 államban emelkedett).
A folyamat felgyorsításán kívül más előnyei is vannak az új módszernek, pl. régebben azokat a gyerekeket nem vették számításba, akiknél az egészségügyi, vagy tanulmányi feljegyzésekben nem szerepelt az ASD meghatározás. Egy 2019-es vizsgálatban kimutatták, hogy ez aránytalanul érintette a fekete és a hispán gyerekeket, akiknél nehezebb volt az egészségügyi szakemberekhez való hozzáférés, mint a fehér gyerekeknél. Dr. Maureen Durkin (University of Wisconsin-Madison, az ADDM vezető kutatója Wisconsinban), a tanulmány társszerzője szerint a régi módszerbe beépített torzítások jó részét valószínűleg sikerült kiiktatni az új módszerrel, amelynek segítségével már a 4 éveseknél is korai diagnózisra lehet jutni.
Az idén a 11 állam részt vesz a korai diagnózis értékelésében, háromszor annyi gyermek kerül a vizsgálatba. Ennek köszönhetően először szerepelnek az értékelésben az ázsiai/csendes óceáni gyermekek is. Régebben a fehér gyermekek körében magasabb volt az ASD prevalenciája a többi etnikumhoz képest. Az új adatok szerint a 4 éveseknél a fehér gyermekek körében jelentősen alacsonyabb volt (12,9/1000 gyermek) az ASD prevalencia, mint a fekete, hispán, vagy ázsiai/csendes óceáni gyermekek körében (16,6, 21,1 és 22,7/1000 gyermek). Az indián/alaszkai bennszülött gyermekeknél volt a legalacsonyabb prevalencia: 11,5/1000 gyermek, bár nincs olyan jel, ami ezeket a magasabb incidenciákat a fekete, hispán, ázsiai/óceániai gyermekeknél igazolná, nincs bizonyíték, ami azt támasztaná alá, hogy egyes népcsoportokban magasabb az autizmus aránya.
Burton JW. Record-breaking autism rates reported with new CDC criteria. Medscape Medical News. December 02, 2021
Centers for Disease Control and Prevention. Prevalence and characteristics of autism spectrum disorder among children aged 8 years – Autism and Developmental Disablities Monitoring network, 11 sites, Unites States, 2018. Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) Surveillance Summaries /December 3, 2021 / 70(11);1–16.
Centers for Disease Control and Prevention. Early identificatzion of autism spectrum disorder among children aged 4 years – Autism and Developmental Disabilities Monitoring Network, 11 sites, United States, 2018. Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR) Surveillance Summaries / December 3, 2021 / 70(10);1–14Surveillance Summaries / December 3, 2021 / 70(10);1–14
Imm P, White T, Durkin MS. Assessment of racial and ethnic bias in autism spectrum disorder prevalence estimates from a US surveillance system. Autism 2019 Nov;23(8):1927-1935.