Az iszkémiás stroke krónikus fájdalmat okozhat
A krónikus és perzisztáló fájdalom gyakori – és általában fel nem ismert – szövődménye az iszkémiás stroke-nak – ezt állapította meg egy új vizsgálat, amelyet a Stroke közölt.
E nagy vizsgálatban, amelyben a második stroke megelőzését szolgáló kezeléseket tanulmányozták, a kutatók azt találták,hogy a több mint 15 000 stroke túlélő 10,6 százalékában krónikus fájdalom alakult ki.
„A krónikus fájdalom szindrómák gyakoriak, még az enyhe-mérsékelt fokú stroke esetén is” – mondta dr. Martin O’Donnell, a galway-i Írországi Nemzeti Egyetem transzlációs orvoslás professzora, a vizsgálat vezetője. „A fájdalom a testi és a kognitív funkciók nagyobb mértékű romlásával jár együtt, s ezért igen fontos szövődmény”.
A kutatók 15 754 olyan személy adatait vizsgálták, akik túléltek egy enyhe-mérsékelt fokú stroke-ot, és átlagosan 30 hónapon át követték őket a PRoFESS (Prevention Regimen for Effectively Avoiding Second Strokes) vizsgálat keretén belül, amely mindeddig a legnagyobb olyan vizsgálat, amely a krónikus fájdalom iszkémiás stroke utáni előfordulásának megállapításával foglalkozott.
Összesen 1665 stroke túlélő számolt be a stroke után kezdődő krónikus fájdalomról, s közülük:
- 431-ben (2,7%) centrális stroke fájdalmat állapítottak meg, ami abból fakad, hogy az agy a stroke során megsérült, s emiatt a tapintást, a hőingert vagy más érzékleteket a beteg fájdalomként észleli. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a centrális stroke utáni fájdalom nemegyszer csak hónapokkal a stroke után jelentkezik.
- 208-nak (1,5%) perifériás neuropátiás fájdalma volt, ami bizsergő, égő, hasogató fájdalomérzéssel járt; ezt az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek károsodása okozta.
- 208-an (1,3%) a folyamatosan merev, spasztikus izmokból származó fájdalmat panaszoltak.
- 136-uknak (0,9%) vállfájdalmuk volt, amit a stroke miatti gyengeség és spaszticitás okozott.
- 86-an (0,6%) azt mondták, hogy többféle típusú fájdalmat éreznek.
- 739 személy (4,7%) más eredetű fájdalomról számolt be vagy nem osztályozható fájdalom szindrómáik voltak.
A stroke utáni fájdalom jelentős kockázati tényezői a következők voltak: a stroke súlyossága, a női nem, a több alkohol fogyasztása, a fájdalmat megelőzően a depresszió tünetei, a diabétesz és az olyan érbetegségek, amelyek rontották az alsó végtag vérellátását.
Azok a betegek, akikben stroke utáni fájdalom alakult ki, több mint kétszer nagyobb valószínűséggel váltak másoktól jobban függővé a követési idő alatt, mint azok, akiknél ez a szövődmény nem lépett fel. A nem centrális fájdalmat elszenvedő betegekben nagyobb volt a kognitív hanyatlás valószínűsége.
„Azt gyanítjuk, hogy a krónikus fájdalom és a kognitív tesztekben mutatott rosszabb teljesítmény kapcsolata azokkal a gyógyszerekkel lehet összefüggésben, amelyekkel a fájdalmat kezelik, azonban ezt nem vizsgáltuk most” – mondta dr. O’Donnell.
Forrás: Medical News Today