Az orális fogamzásgátló biztonságos PCOS-ban
Policisztás ovárium szindrómában az orális fogamzásgátló + antiandrogén kombinációja nem növeli a metabolikus és kardiovaszkuláris szövődmények kockázatát.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) a nők körülbelül 20 százalékát érintő gyakori kórkép. Az androgén hormonok megemelkedett szintje számos aggasztó tünetet eredményezhet, amilyen a csökkent fertilitás, a szabálytalan menstruációs ciklusok, a fokozott szőrösödés és az acne. Jelenleg nem ismeretes hatékony módszer a PCOS végleges gyógyítására, ezért a kezelés célja a tünetek enyhítése. A terápia részét képezi orális fogamzásgátlók (OCP, oral contraceptive pills) alkalmazása azon betegek esetében, akik nem terveznek terhességet. Az utóbbi két évtizedben azonban aggodalmak merültek fel arra vonatkozóan, hogy a PCOS-hez társuló inzulinrezisztencia és fokozott kardiovaszkuláris kockázat részben az OCP-használat következménye is lehet. Ebből eredően az orvosok csak igen korlátozottan írnak fel OCP-ket a PCOS kezelésében, ehelyett inkább inzulinszenzitizáló szereket, például metformint alkalmaznak.
A European Journal of Endocrinology című lapban közölt vizsgálatban a Hospital Universitario Ramón y Cajal és a University of Alcala kutatói nem találtak bizonyítékokat arra, hogy OCP + antiandrogén szer (spirinolakton) kombináció mellett fokozott lenne a kardiometabolikus szövődmények kockázata. Ez arra utal, hogy a PCOS-betegek egy részénél megalapozatlan félelemből rendelnek más, kevésbé hatékony alternatívákat.
Vizsgálatukban 46, súlyos fokú PCOS-ben szenvedő nőbeteget osztottak két csoportba: az egyik csoport tagjai inzulinszenzitizáló szert (metformint) kaptak, míg a másik csoport tagjai orális fogamzásgátlókat és spironolaktont. Egy éven át követték nyomon a PCOS-tünetek súlyosságát, a metabolikus állapotot és a kardiovaszkuláris kockázati tényezőket. A szerzők megállapították, hogy az OCP + spironolakton kombináció nemcsak hatásosabb a PCOS tüneteinek kezelésében, de nem is válnak gyakoribbá a metabolikus és kardiovaszkuláris szövődmények. A vizsgálat arra utal, hogy alaptalanok az OCP-k biztonságosságával kapcsolatos félelmek, és az antiandrogénekkel alkotott kombinációk továbbra is biztonságosnak tekinthetők a PCOS kezelésében. A betegség során tapasztalható metabolikus diszfunkció és a fokozott kardiovaszkuláris rizikó egyik oka a fennálló androgéntöbblet lehet, ezért az OCP + antiandrogén kombináció többféle PCOS-tünet esetében hatásosabb alternatívát jelent.
A vizsgálatot vezető Héctor F. Escobar-Morreale professzor szerint vizsgálatuk igazolta, hogy az orális fogamzásgátló + spironolakton kombináció a metforminnál jóval hatékonyabb kezelési módszer, kiváló biztonságossági profillal és jó tolerálhatósággal és nem fokozza a metabolikus diszfunkció és a kardiovaszkuláris betegségek rizikóját. Bár a kombinációs kezelés egy év távlatában hatásosabbnak és biztonságosabbnak mutatkozott, az OCP-k hosszabb távú hatásainak elemzése további kutatásokat igényel. Ideális esetben a hosszabb távú, nagyobb létszámú, véletlen besorolásos klinikai vizsgálatok megerősítik a mostani megállapításokat.