A szója megelőzi a diabéteszt és a szívbetegséget PCOS-ben
A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism közleménye szerint a szójafogyasztás javíthatja a policisztás ovárium szindrómában szenvedő betegek metabolikus és kardiovaszkuláris állapotát.
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) jellemzője a menstruáció szabálytalanná válása, a férfi nemi hormonok szintjének emelkedése, valamint a petefészkek policisztás elváltozása. A PCOS egyben a női meddőség vezető oka, a meddőség 70 %-áért felelős. PCOS esetén fokozott a 2-es típusú diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikófaktorának az inzulinrezisztenciának a kockázata.
A PCOS a fogamzóképes korú nők körülbelül 10-15 %-át érinti, de a betegséget az esetek több mint felében nem diagnosztizálják. A statisztikák szerint a cukorbetegség és glükózintolerancia jeleit mutató 20 és 25 év közötti nők körülbelül 40 %-a szenved PCOS-ben, ami az Egyesült Államokban hozzávetőleg 5-6 millió nőt érint.
Az iráni Kashan Egyetem kutatócsoportja arra kereste a választ, hogy a szója izoflavonokat tartalmazó étrend előnyös hatású lehet-e PCOS-ben szenvedő nőbetegeknél.
A szója izoflavonok a természetben előforduló növényi ösztrogének, melyek a szójanövényben megtalálhatók. Gyakori forrásuk a szójatej, valamint a étrend-kiegészítők.
Az utóbbi időben a metabolikus szindrómához társuló kórállapotok kezelésében egyre nagyobb figyelem fordul a szója izoflavonok felé. A felmérések és a diétás intervenciós vizsgálatok azt jelzik, hogy az étrendi izoflavonok protektív hatást fejtenek ki a menopauzális tünetekkel, a koronária-betegséggel, a rosszindulatú daganatokkal, a hiperlipidémiával, az oszteoporózissal és a krónikus vesebetegség különböző formáival szemben.
A most nyilvánosságra hozott vizsgálatba 70 olyan, 18 és 40 év közötti nőbeteget vontak be, akiknél PCOS-t kórisméztek 2015 decembere és 2016 februárja között.
A résztvevőket két csoportba osztották, az első csoport tagjai napi 50 mg-os dózisban szója izoflavonokat, a második csoportéi placebót kaptak 12 héten keresztül. Ez a mennyiség 500 milliliter szójatejnek felel meg.
A vizsgálatba való belépéskor, majd a 12 hetes kezelés lezártával a vérből meghatározták a metabolikus, endokrin, gyulladásos és oxidatív stressz biomarkereket. A résztvevőket arra kérték, hogy a vizsgálat ideje alatt tartsák fenn megszokott fizikai aktivitási szintjüket, illetve kerüljék az étrend-kiegészítő készítmények fogyasztását.
A placebócsoporttal összehasonlítva, a szója izoflavonok étrendi bevitele szignifikánsan csökkentette a keringő inzulin, illetve az inzulinrezisztenciával összefüggő más biológiai markerek szintjét. Ezen túlmenően a szója izoflavonok fogyasztása nyomán szignifikánsa csökkent a Káros koleszterinként nyilvántartott kis denzitású lipoprotein (LDL) és a trigliceridek szintje, míg ugyanez a placebocsoportban nem volt megfigyelhető.
A szerzők a lipidprofil egyéb elemei, illetve a gyulladás és az oxidatív stressz markerei tekintetében nem észleltek szignifikáns hatásokat.
„Egyre nagyobb figyelem fordul annak tisztázása felé, hogy az étrend szójával történő kiegészítése miként járulhat hozzá a metabolikus szindróma, illetve az ehhez társuló egyéb kórállapotok kezeléséhez. Mostani tapasztalataink arra utalnak, hogy a szója izoflavonok rendszeres fogyasztása javíthatja a PCOS-ben szenvedő nőbetegek metabolikus és kardiovaszkuláris állapotát.”