Az orális mikrobiom és CRC kockázat
A szájüregi mikrobiális jellemzők és a vastagbélrák (CRC) kockázata között nincs általános összefüggés, de bizonyos törzsek jelenléte növelte a disztális vastagbélrák, illetve a végbélrák kockázatát.
A székletben kimutatott orális baktériumokat korábbi tanulmányokban összefüggésbe hozták a CRC-vel, a CRC-esetek a kontrollokhoz képest nagyobb gazdagságot mutattak az orális mikrobákban.
Emily Vogtmann (National Cancer Institute, Bethesda, Maryland) és munkatársai a Cancer-ben március 11-én megjelent közleményükben prospektív, egymásba ágyazott eset-kohort vizsgálatot végeztek három egyesült államokbeli kohorszvizsgálaton: az Agricultural Health Study, a National Institutes of Health-AARP Diet and Health Study és a Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial (Prosztata-, tüdő-, vastagbél- és petefészekrák-szűrési vizsgálat), és összehasonlították őket referenciális alkohorszokkal, összesen 3431 fővel.
A bukkális sejtpelletekből történő DNS-eltávolításhoz a DSP DNA Virus Pathogen Kit-et használták, majd polimeráz láncreakciót végeztek 16S riboszómális RNS gén V4 vonalkódolt primerekkel. A szekvenálást a MiSeq rendszerrel végeztük 2 × 250 bp párosított végű szekvenálással, és amplikon szekvencia-változatokat hoztak létre.
Eredmények
Nem találtak általános összefüggést a szájüregi mikrobiális jellemzők és a CRC általános kockázata között, de jelentős helyspecifikus kapcsolatokat azonosítottak. Az Olsenella jelenléte több mint kétszeresére növelte a disztális vastagbélrák kockázatát, míg a Prevotella 2 68%-kal növelte a végbélrák kockázatát.
Az Olsenella jelenléte erős pozitív összefüggést mutatott a disztális vastagbélrák kockázatával (kockázati arány [HR], 2,16; 95% CI, 1,59-2,95).
A Prevotella 2 jelenléte pozitív összefüggést mutatott a végbélrák kockázatával (HR, 1,68; 95% CI, 1,14-2,46).
A súlyozatlan UniFrac főkoordináta-elemzés 2. vektorának elemzése erős összefüggést mutatott a disztális vastagbélrákkal (HR, 1,29; 95% CI, 1,12-1,49), ami a mátrixban lévő variabilitás 6,3%-át magyarázza.
„Ebben a vizsgálatban kevés bizonyíték volt a szájüregi mikrobiom és a CRC közötti általános összefüggésre, de összefüggéseket azonosítottunk a specifikus mérések és a helyspecifikus CRC-kockázat között. A nagyobb alfa-diverzitást mind a disztális vastagbél-, mind a végbélrák fokozott kockázatával találtuk összefüggésbe hozhatónak, de a proximális vastagbélrákkal nem... Összességében ezek az adatok alátámasztják a szájüregi baktériumok lehetséges szerepét a CRC-ben” - írták a tanulmány szerzői.
A kutatók maguk is több fontos korlátozó tényezőre hívták fel a figyelmet, többek között arra, hogy a szájöblítésből származó mintákat minden résztvevő esetében csak egyetlen időpontban gyűjtötték. Bár az idővel stabilnak talált szájüregi mikrobiológiai mérések valószínűleg megfelelőnek bizonyultak, de a több időpontban történő mintavétel javította volna a becslést a változékonyabb mérések esetében. A kérdőíveket nem a szájöblítés gyűjtésének időpontjában töltötték ki, az összes potenciális zavaró tényezőt a nem egyidejű kiindulási kérdőívekből származtatták. Ezenkívül nem rögzítették a szájöblítés gyűjtésének időpontját, a gyűjtés előtti tevékenységeket és a szájüregi egészséggel kapcsolatos információkat. A vizsgálati populáció elsősorban magasabb társadalmi-gazdasági státuszú, nem spanyolajkú fehér egyénekből állt, ami korlátozza az általánosíthatóságot. A szájüregi mintákat a DNS kivonása és szekvenálása előtt 18 évig tárolták, bár a szerzők megjegyzik, hogy a tárolás hatása nem lehet eltérő a kohorszokon belül.
Forrás:
The human oral microbiome and risk of colorectal cancer within three prospective cohort studies in the United States