Az SSRI terápia lehetséges indikátora
Több mint 900 depressziós beteg adatai azt mutatják, hogy a szelektív szerotonin visszavétel gátló terápiától alacsonyabb C-reaktív protein szint esetén jobb eredményt várhatunk.
Már korábbi tanulmányok is felvetették, hogy a C-reaktív protein (CRP) szint jelezheti a a szelektív szerotonin visszavétel gátló (SSRI) terápia eredményességét, azonban jelentős adatmennyiséget feldolgozó, megbízható kutatások mindeddig nem történtek.
Egy nemrég publikált tanulmányban 918, 12-60 év közötti, olyan depresszióval kezelt beteg esetét vizsgálták, akik CRP szintje rögzítve, validálva lett. Telefonos utánkövetéssel, valamint ambuláns kontroll vizsgálatokkal mérték fel a betegek terápiahűségét, tüneteik javulását. A kezelés hatékonyságát a Clinical Global Impressions – Improvement (CGI-I) skála alapján rögzítették.
A betegeket 1 mg/l-es CRP értéknél választották szét alacsony, illetve magas CRP szintűekre. Előbbi csoportba 709, utóbbiba 209 beteget soroltak. A terápia sikerességét külön vizsgálták, nem csak az alacsony és magas CRP szintű, hanem a különböző hatásmechanizmusú gyógyszert szedő betegeknél is. Az alkalmazott gyógyszerek SSRI-k, szerotonin-norepinephrin visszavétel gátlók (SNRI), melatonin receptor antagonisták (MT), norepinephrinogén és specifikus szerotonerg antidepresszánsok (NaSSA) voltak. Miután a megfelelő csoportok terápiájának a hatékonyságát összehasonlították CRP szint szerint, az alacsony CRP prediktív értékének szignifikanciáját tapasztalták SSRI használata mellett. Az SNRI terápia összességében hatékonyabbnak bizonyult az SSRI-nél magas CRP szint esetén.
Egy lehetséges magyarázat a fenti negatív korrelációra, a CRP szint és a testtömeg index (BMI) közötti összefüggés. Elképzelhető, hogy az antidepresszánsok obez páciensekben kevésbé hatékonyak, mint ahogy azt korábbi tanulmányok is felvetették. Egy másik magyarázat szerint a jelenség hátterében a neuronokban, mikrogliákban, illetve makrofágokban gyulladás által kiváltott sejt szintű metabolikus válaszreakció állhat. Az alacsony CRP szintű csoportban nem adódott különbség SNRI-k és SSRI-k között, előfordulhat, hogy ez az SNRI-k magasabb antiinflammatórikus hatásából adódik, amely megállapítás korábbi kutatásokkal összhangban van.
A kutatás korlátai közé tartozik, hogy az MT-vel, illetve NaSSA-val kezelt betegek elenyésző száma továbbá az, hogy az SSRI kezelés időtartamában 90 beteg esetében szélsőséges eltérések adódtak. Az antidepresszánsok hatásmechanizmusa alapján felállított kategóriákat nem osztották tovább a gyári kiszerelések szerint, továbbá torzítás lehetősége sem zárható ki.
Mindent összegezve az eredmények értelmében valószínű, hogy a CRP szint a valós körülmények között a depresszióban alkalmazott gyógyszeres kezelés hatásfokának valódi prediktora, amely a gyógyszerválasztásban is szerepet kaphat.
A kutatás külső támogatást nem kapott, anyagi összeférhetetlenséget nem jelentettek.
Forrás:
https://www.medscape.com/viewarticle/981332?src=