hirdetés

Az újszülöttek kardiorespiratorikus adaptációja; adaptációs zavarok

Az újszülöttek kardiorespiratorikus rendszere a szülést követően rövid időn belül alkalmazkodik az extrauterin élethez. Ennek három fő mozzanata a következő:

  • felszívódik az intrauterin életben a légutakban meglévő tüdőfolyadék;
  • az első légvételek során az alveoláris térben kialakul a funkcionális reziduális kapacitás;
  • sokszorosára emelkedik a pulmonális perfúzió; csökken, majd megszűnik az intrauterin életre jellemző jobb–bal shunt.

A kardiorespiratorikus adaptáció zavarai súlyos klinikai következményekkel (légzészavar, hypoxia) járnak; ezeket súlyosbítja az alapbetegség (pl. koraszülöttség, intrauterin infekció, hypoxia), amely az adaptációs zavart kiváltotta.

A neonatológusok feladata az alapbetegség felismerése és oki kezelése, valamint a kardiorespiratorikus adaptáció zavarának megszüntetése. Ehhez nélkülözhetetlen az adaptáció élettani hátterének ismerete, amelyet a következőkben kísérelek meg vázlatosan összefoglalni.

A tüdőfolyadék szekréciója és felszívódása

A magzati életben a légutakat folyadék tölti ki, amelyet tüdőfolyadéknak (más elnevezéssel transzpulmonális folyadéknak) nevezünk. Ennek mennyisége azonos a funkcionális reziduális kapacitással (30 ml/kg). A tüdőfolyadék folyamatosan termelődik; a szekréció mennyiségére nézve csupán állatkísérletes adataink vannak (5 ml/kg/óra értékre tehető). A folyamatosan termelődő tüdőfolyadék – a magzati légzőmozgások miatt – kiürül a légutakból, és elkeveredik a magzatvízzel.

A tüdőfolyadék kémiai összetételét – egyéb folyadékterekkel összehasonlítva – az 1. táblázat foglalja össze. Feltűnő az igen nagy kloridion-tartalom (amely egyedülálló a folyadékterek között), valamint a rendkívül kicsiny proteinkoncentráció.

A transzpulmonális folyadék abszorpciójának elégtelen felszívódása régóta ismert klinikai kórképben („wet lung” betegség) jelenik meg. Erre jellemző a néhány napig tartó, esetleg igen kifejezett tachypnoe, mérsékelt dyspnoe, néha mérsékelt O2-igény (FiO2~0,40). A megbetegedés jellegzetes radiológiai képpel jár (1. ábra), amely elkülöníti egyéb légzészavaroktól: a bronchiális-intersticiális kötegezettség fokozott, az interlobáris résekben folyadékot találhatunk.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Prof. dr. Machay Tamás
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.