Új hatásmechanizmusú helyi fájdalomcsillapító
Egyelőre preklinikai vizsgálatokban bizonyította hatásosságát az új hatásmechanizmusú, hosszú hatástartamú topikális fájdalomcsillapító, egy lipidált peptid.
A Pain folyóirat májusi számában jelent meg a University at Buffalo kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új molekuláról számoltak be, amely preklinikai vizsgálatokban helyi, hosszú hatástartamú érzéstelenítőként működött, és képes akár három hétig is hatékony fájdalomcsillapítást biztosítani. Az új molekula hasonlóan működik, mint a fogorvosi rendelőben alkalmazott érzéstelenítő, de sokkal célzottabb módon.
“A helyi érzéstelenítők drámai változást hoztak az egészségügyben, amikor a 20. század fordulóján bevezették őket a klinikai gyakorlatba” – nyilatkozta Arin Bhattacharjee, a cikk első szerzője. “A helyi érzéstelenítők korlátja abban rejlik, hogy nem nagyon szelektívek a fájdalomrostok tekintetében – az érintésérzékelést is blokkolják –, és hatásuk nem is tart sokáig. Mostani cikkünkben bemutattuk, hogy új molekulánk hogyan hat helyi, hosszú hatástartamú fájdalomrost-érzéstelenítőként. Bebizonyítottuk, hogy egyetlen helyi injekció három hétig enyhítheti a krónikus fájdalom tüneteit.”
Bhattacharjee a Channavix Therapeutics LLC startup cég társalapítója, amely az ő laboratóriumában kifejlesztett nem opioid fájdalomcsillapítók forgalomba hozatalán dolgozik.
Az új molekula a Magi-1 nevű fehérjét célozza meg, amely egy olyan vázfehérje, amely specifikus fehérjéket kapcsol össze a sejtmembránon belül, meghatározott helyeken. Az egyik fehérje, amellyel kölcsönhatásba lép, a NaV1.8, egy ioncsatorna protein, amely fontos szerepet játszik a fájdalom továbbításában. Bhattacharjee rámutatott, hogy 2025 elején az FDA már jóváhagyott egy gyógyszert akut fájdalom kezelésére, amely blokkolja a NaV1.8 ioncsatornákat: “Ez azért jelentett áttörést, mert sok éven át nem fejlesztettek ki új fájdalomcsillapító gyógyszert. Sajnos úgy tűnik, hogy ez a gyógyszer csak akut, műtét utáni fájdalom esetén hatásos, krónikus fájdalom esetén viszont nem.”
Az új molekula más megközelítéssel kezeli a fájdalmat: ahelyett, hogy blokkolná a NaV1.8 csatornákat, az új gyógyszer a fájdalomátvitelért felelős ioncsatornák és a Magi-1 vázfehérje közötti kölcsönhatásra hat.
“Korábban már kimutattuk, hogy a Magi-1 vázként szolgál a NaV1.8 számára, és ami még fontosabb, megvédi ezeket a csatornákat a lebomlástól” – összegzett Bhattacharjee. “Magi-1 nélkül a NaV1.8 csatornák lebomlanak. Ezért a mi megközelítésünk az, hogy ezt a váz-ioncsatorna kölcsönhatást célozzuk meg.”
Az új molekula egy lipidált peptid, vagyis egy lipidmolekulákkal módosított peptid, amely a NaV1.8 csatorna Magi-1-gyel kölcsönhatásba lépő részén alapul. Bhattacharjee szerint ez úgy működik, mint egy „csali” peptid.
“Amikor ez a csali peptid bejut a fájdalomért felelős idegsejtekbe, kiszorítja a Magi-1-hez kötődő NaV1.8 csatornákat: ezek a csatornák most már védtelenek, mivel lebontó enzimek célpontjává válnak. A lebontás után a NaV1.8 ioncsatornák nem tudnak megfelelően működni a fájdalom továbbításában.”
A peptidre azért kellett lipidmolekulákat felvinni, mert ez teszi lehetővé, hogy a peptid az idegsejt membránjához kötődjön, majd behatoljon a sejtbe. Bhattacharjee szerint “további előny, hogy miután a lipidált peptid az idegsejt membránjához kötődik, védve van az extracelluláris proteázoktól. A proteázok olyan enzimek, amelyek felemésztik a peptideket. Heteken át tartó fájdalomcsillapítást tapasztaltunk, mert hetekbe telik, mire a lipidált peptid eltűnik az idegsejt membránjából.”
A csapat végső célja, hogy ezt a lipidált peptidet krónikus fájdalom kezelésére is alkalmazhatóvá tegye a humán gyógyászatban. “Ezért meg kellett győződnünk arról, hogy a csali peptid hasonlóan működik az emberekben is, és szerencsére bebizonyítottuk, hogy a lipidált csali peptid az emberi fájdalomközvetítő neuronok NaV1.8 csatornáinak vázszerkezetét is megcélozza. A következő lépés a toxicitási vizsgálatok megkezdése lesz, és mivel a peptidet helyileg injekciózzuk, úgy véljük, hogy a toxicitás minimális lesz” - nyilatkozta bizakodóan Bhattacharjee.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New, non-opioid molecule acts like a long-lasting anesthetic, relieving chronic pain for three weeks
Pharmacologically enabling the degradation of NaV1.8 channels to reduce neuropathic pain
Irodalmi hivatkozás:
Molly K. Martin et al, Pharmacologically enabling the degradation of NaV1.8 channels to reduce neuropathic pain, Pain (2025). DOI: 10.1097/j.pain.0000000000003470