Új ígéretes nonaddiktív fájdalomcsillapító
Az új nem addiktív hatóanyag egy fájdalmat továbbító nátriumcsatornát blokkol, de a lidokaintól eltérően szelektíven.
- Vizsgálati oltóanyag fentanilfüggőség kezelésére
- Orvosi kannabisz migrénben
- Láz- és fájdalomcsillapítás terhességben és a gyermekágyban
- Posztoperatív fájdalomcsillapítás
- Akut mozgásszervi fájdalom csillapítása
- Fájdalomcsillapítás a reumatológiában – fókuszban az akut fájdalom
- Mozgásszervi fájdalmak helyi gyógyszeres csillapítása
Augusztus 2-án jelent meg a New England Journal of Medicine (NEJM) folyóiratban a Yale University School of Medicine kutatóinak cikke, amelyben egy új hatásmechanizmusú, feltehetően nonaddiktív fájdalomcsillapítóról számolnak be. A tabletta formulájú készítmény a Boston székhelyű Vertex Pharmaceuticals, mint fejlesztő kezdőbetűiből eredően egyelőre a VX-548 nevet kapta, és egy olyan nátriumcsatornát blokkol, amely kizárólag a perifériás érzőidegekben aktív - itt a fájdalomingerek agyba juttatásáért felelős. A kutatók ötlete az volt, hogy a csatorna blokkolása súlyos szisztémás mellékhatások nélkül is, mint amilyen például az addikció kialakulása, képes lehet a fájdalmat jelentős mértékben csökkenteni.
Ezt a hipotézist két vizsgálatban is elemezték: 303 betegnél hasplasztikát, 277 betegnél pedig bütyökeltávolító műtétet követően kezdték el 48 órán keresztül alkalmazni a szert posztoperatív fájdalom csillapítására. A legnagyobb dózisban a készítmény jobbnak bizonyult a placebónál, de az igazi áttörést majd annak a fázis III. klinikai vizsgálatnak az eredményei hozhatják el, amelyben az új hatóanyagot egy sztenderd opioid fájdalomcsillapítóval hasonlítják össze head-to-head (fej-fej melletti) direkt összehasonlítás során. Egyelőre kedvezőnek tűnik, hogy egyrészt sokkal kevesebb mellékhatás, elsősorban kezelhető mértékű fejfájás és székrekedés jelentkezett a VX-548 alkalmazása során az opioidokhoz képest, másrészt az is biztató, hogy arányaiban több beteg reagált a készítményre, mint az opioidokra.
A hatásmechanizmusról egy kicsit bővebben
A nátriumcsatornák fájdalomcsillapítási célú blokkolása egyáltalán nem új vagy egzotikus elgondolás, hiszen pontosan ezen az elven működik a novokain és a lidokain is. Ami itt továbblépést jelent, hogy a novokain és a lidokain egyaránt nem szelektív nátriumcsatorna-blokkoló, azaz csak helyi érzéstelenítésre alkalmazhatók, mivel tényleg minden nátriumcsatornát blokkolnak. Nem is olyan régen azonban még nem tudtuk, hogy léteznek olyan nátriumcsatornák, amelyek csak a perifériás érzőidegekben működnek, és csak az ezekkel a csatornákkal kapcsolatos gének felfedezése vetette fel azt a lehetőséget, hogy ilyen csatornák egyáltalán létezhetnek. Azóta már három ilyen nátriumcsatornát is sikerült leírni: ezek az 1.7, az 1.8 és az 1.9. A Vertex Pharmaceuticals által kifejlesztett hatóanyag szelektív módon csak az 1.8 csatornára fejti ki hatását, és a kutatást vezető Dr. Waxman szerint hatásmechanizmusa miatt nem várható, hogy addiktív hatású lenne, ami az amerikai opioid krízis kellős közepén óriási előny.
A perifériás nátriumcsatornák blokkolása azonban még gyerekcipőben jár, rengeteg további kutatásra van szükség. Rögtön az első kérdés az, hogy vajon egyszerre több csatorna szelektív blokádjával hatékonyabb fájdalomcsillapítás érhető-e el, illetve azt is tisztázni kell majd, hogy posztoperatív fájdalom mellett másféle fájdalomtípusok ellen is hatásos lesz-e ez a mechanizmus. Ezért a Vertex már el is indított egy vizsgálatot, amelyben neuropátiás eredetű fájdalom kezelésében vizsgálják a készítményt - az ilyen típusú fájdalmat idegkárosodás okozza, ilyen például a diabéteszes neuropátia, amelyben óriási szükség lenne egy igazán hatásos, nem addiktív fájdalomcsillapítóra - ennek kifejlesztése azonban még évekbe telhet.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Researchers explore new nonaddictive means of fighting pain
Selective Inhibition of NaV1.8 with VX-548 for Acute Pain
Targeting a Peripheral Sodium Channel to Treat Pain
Irodalmi hivatkozás:
Jim Jones et al, Selective Inhibition of NaV1.8 with VX-548 for Acute Pain, New England Journal of Medicine (2023). DOI: 10.1056/NEJMoa2209870