hirdetés

Testzsír-arány és inkontinencia

Egy finn vizsgálat szerint peri- és posztmenopauzális nőknél kapcsolat mutatható ki a testzsírszázalék és a medencefenék-rendellenességek tüneteinek gyakorisága között.

hirdetés

A Menopause folyóiratban június 3-án jelent meg a University of Jyväskylä kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása szerint a test zsírszázaléka összefüggésbe hozható a középkorú nők medencefenék-rendellenességeinek tüneteivel: a magasabb testzsír-arány növeli a stressz okozta vizeletinkontinencia kockázatát. Az inkontinenciával asszociálható kockázati tényezők között szerepel a derék területén és a zsigeri szervek körüli zsírtömeg, valamint a nagyobb derékbőség és testtömeg-index is.

A medencefenék-rendellenességek előfordulásának aránya emelkedést mutat nők körében a menopauza közeledtével. Az ösztrogénhiány, a szövetek természetes öregedése, a reproduktív előzmények és a hasüregi nyomást növelő tényezők a medencefenék szerkezeti és funkcionális károsodásához vezethetnek. Ezenkívül az életmódbeli döntések, például az étkezési szokások és a fizikai aktivitás is hatással lehetnek a medencefenék rendellenességeinek mechanizmusaira. A testzsír-arány részben visszatükrözi a fenti életmódbeli döntéseket, ezért olyan módosítható tényezőnek tekinthető, amely segíthet a nők medencefenék-rendellenességeinek csökkentésében, enyhítésében.

“A korábbi tanulmányok főként a testtömeg-indexet vagy a derékbőséget használták a medencefenék-rendellenességek kockázatának értékeléséhez” – nyilatkozta Mari Kuutti, a cikk első szerzője. “Tanulmányunk célja az volt, hogy egy négy éves utánkövetéses vizsgálat során feltárjuk, hogyan kapcsolódik a testkompozíció – amelyet pontos módszerekkel mértünk – a tünetekhez. Az általunk vizsgált rendellenességek a stressz okozta vizeletinkontinencia, a sürgős vizeletinkontinencia, a székletinkontinencia és a medencei szervek süllyedése voltak.”

A vizsgálat kezdetén a résztvevő nők több mint fele szenvedett valamilyen medencefenék-rendellenesség tünetétől. A leggyakoribbak a stressz okozta vizeletinkontinencia tünetei voltak.

“Megvizsgáltuk a testzsír-arányt, megmértük a résztvevők derékbőségét és kiszámítottuk a testtömeg-indexet” – fejtette ki Kuutti. “Ezt követően elemeztük ezeknek a tényezőknek a medencefenék rendellenességek tüneteivel való összefüggéseit. A tanulmány az ERMA tanulmány és annak négyéves követő vizsgálata, az EsmiRs része volt. A résztvevők között 376, a Jyväskylä régióban élő nő szerepelt. A vizsgálat kezdetekor 47 és 55 év közöttiek voltak. A testösszetételt többfrekvenciás bioelektromos impedancia-elemzővel, röntgen-abszorpciós mérővel és antropometriával mértük. A demográfiai tényezőket (életkor, végzettség, fizikai terhelés és fizikai aktivitás) és a nőgyógyászati tényezőket (terhességek, szülések száma, menopauza és méheltávolítás) kérdőívek segítségével önbevallás alapján rögzítettük.”

Az eredmények azt mutatták, hogy a teljes zsírmennyiség, az android és a gynoid, azaz a férfiakra és a nőkre jellemző zsír mennyisége, a törzs zsírmennyisége, valamint a zsigeri zsírtömeg összefüggésbe hozható a stressz okozta vizeletinkontinencia tüneteivel. Hasonlóképpen, a nagyobb testtömeg-index és derékbőség is asszociációt mutatott a stressz okozta vizeletinkontinencia tüneteivel.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Central adiposity increases the risk for urinary incontinence, finds study

Association of body composition with the symptoms of pelvic floor disorders in middle-aged women: a longitudinal study

 

Irodalmi hivatkozás:

Mari A. Kuutti et al, Association of body composition with the symptoms of pelvic floor disorders in middle-aged women: a longitudinal study, Menopause (2025). DOI: 10.1097/GME.0000000000002572

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.