Testmozgással az inkontinencia ellen
Egy vizsgálat eredményei szerint igen hatásos a testmozgás az inkontinencia tüneteinek mérséklésében.
- Az akaratlan vizeletvesztés kivizsgálása és kezelése
- Nem szükségszerű 50 fölött inkontinenciával élni
- Fesoterodin hólyagtünetekre
- Vizelettartási zavarok nőknél, a HUNT vizsgálat eredményei
- A női vizeletinkontinencia formái és a konzervatív kezelés modern szemlélete
- Helyesen azonosítjuk-e a húgyúti fertőzést?
- Európában is engedélyezik a hiperaktív hólyag kezelésére szolgáló szert
- Új gyógyszer húgyúti fertőzésekre és tüdőgyulladásra
- Vizelési zavarok kezelésének fontossága
- Az akut vesekárosodás diagnosztikája és terápiája
- Kismedencei gyulladás
- Újabb hiperaktív húgyhólyag szindróma elleni szer kaphat engedélyt
- Neurológiai betegségek és vizeletürítési zavarok
- A hiperaktív húgyhólyag és az irritábilis bél szindróma összefüggései: azonos patofiziológiai hátterű betegségek egyidejű előfordulása?
- Kontinencia és mobilitás – az érem két oldala
Az Annals of Internal Medicine folyóiratban augusztus 27-én jelent meg a University of California San Francisco kutatóinak cikke, amelyben többféle általános testmozgás, illetve a medencefenék izmaira összpontosító alacsony intenzitású Hatha jóga hatását értékelték 45 év feletti nők körében az inkontinencia kezelésében. Az eredmények szerint a tizenkét héten át alkalmazott jóga egy hajszálnyival, de nem statisztikailag szignifikáns mértékben hatásosabbnak bizonyult a többi testmozgásnál, de általánosságban maga a torna, az edzés, és nem annak formája, típusa volt igen hatékony az inkontinencia tüneteinek mérséklésében.
A most közölt vizsgálatban 240 olyan nő vett részt, akik egyrészt 45 év felettiek (45-90 év) voltak, másrészt valamilyen fokú inkontinenciában szenvedtek - a vizsgálat célja az volt, hogy olcsó, más előnyös hatásokkal járó és biztonságos kezelési módszereket azonosítson az inkontinencia terápiájában. Ennek érdekében a résztvevők 12 héten át hetente kétszer tornafoglalkozáson vettek részt, ahol általános edzés, stretching, torna vagy alacsony intenzitású Hatha jóga tanfolyamokon végeztek testmozgást, illetve kaptak oktatást az otthon, önállóan végezhető gyakorlatokról. A résztvevő nők inkontinencia-naplót vezettek, amelyeket a kutatók háromnapos időszakonként értékeltek.
A résztvevő nők körében a vizsgálat kezdetén az átlagos inkontinencia-gyakoriság napi 3,4 epizód volt, ebből napi 1,9 sürgősségi típusú epizód és 1,4 stressz típusú epizód. A 12 hetes időszak alatt a teljes inkontinencia-gyakoriság átlagosan napi 2,3 epizóddal csökkent a kismedencei jógával és napi 1,9 epizóddal egyéb edzés hatására. A sürgősségi típusú epizódok napi gyakorisága 1,2-vel csökkent a medencefenék-jógát végző csoportban és napi 1,0 epizóddal az egyéb edzésformát végző csoportban. A stressz típusú epizódok gyakoriságának csökkenése nem különbözött a csoportok között. Ezek az eredmények azt jelentik, hogy egyrészt gyakorlatilag bármiféle torna, mozgásforma, fizikai aktivitás körülbelül 65%-kal csökkenti az inkontinenciával kapcsolatos epizódok gyakoriságát, másrészt pedig bár a számadatokat tekintve a medencefenék-jóga egy kicsit hatásosabbnak tűnt, ez a különbség statisztikailag nem bizonyult szignifikánsnak - azaz ugyanolyan hatékony volt, mint a többi mozgásforma.
A vizelettartási zavar, az inkontinencia a középkorú nők több mint felét és a 80 évesek akár 80%-át is érinti. Zavaró hatásai miatt jelentősen csökkentheti az életminőséget, mivel számos más problémához vezethet, a társadalmi elszigetelődéstől az esések okozta csonttörésekig. Mivel nehéz beszélni róla, és gyakran okoz elszigetelődést, a betegek tudatosan elkerülhetik azokat a tevékenységeket, amelyek javíthatnák a közérzetüket, például a testmozgást és a barátokkal való találkozást. Így nagyobb eséllyel kerülnek be idősek otthonába, és nagyobb valószínűséggel szenvednek el bizonyos súlyos egészségügyi problémákat, például a combnyaktörést.
“Az inkontinencia és a hiperaktív hólyag az idősebb nők körében közvetett módon az esések és a csonttörések legnagyobb kockázati tényezői közé tartoznak” - nyilatkozta Leslee Subak, a cikk első szerzője. “Gyakori, hogy a beteg éjszaka a fürdőszobába rohan - persze lekapcsolt lámpák mellett -, majd megbotlik, elesik, és combnyaktörést szenved.”
Az inkontinencia kockázatát növelő egyes tényezők nem változtathatók meg, például az öregedés vagy a gyermekvállalás. Más faktorok azonban igenis módosíthatók.
“Lenyűgözött, hogy a testmozgás ilyen hatással volt az inkontinencia tüneteinek javulására” - fejtette ki Subak. “A tanulmány egyik tanulsága az, hogy „Igenis legyetek aktívak!”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Low-impact yoga and exercise found to help older women manage urinary incontinence
Irodalmi hivatkozás:
Alison J. Huang et al, Efficacy of a Therapeutic Pelvic Yoga Program Versus a Physical Conditioning Program on Urinary Incontinence in Women, Annals of Internal Medicine (2024). DOI: 10.7326/M23-3051