hirdetés

Testmozgással az inkontinencia ellen

Egy vizsgálat eredményei szerint igen hatásos a testmozgás az inkontinencia tüneteinek mérséklésében.

hirdetés

Az Annals of Internal Medicine folyóiratban augusztus 27-én jelent meg a University of California San Francisco kutatóinak cikke, amelyben többféle általános testmozgás, illetve a medencefenék izmaira összpontosító alacsony intenzitású Hatha jóga hatását értékelték 45 év feletti nők körében az inkontinencia kezelésében. Az eredmények szerint a tizenkét héten át alkalmazott jóga egy hajszálnyival, de nem statisztikailag szignifikáns mértékben hatásosabbnak bizonyult a többi testmozgásnál, de általánosságban maga a torna, az edzés, és nem annak formája, típusa volt igen hatékony az inkontinencia tüneteinek mérséklésében.

A most közölt vizsgálatban 240 olyan nő vett részt, akik egyrészt 45 év felettiek (45-90 év) voltak, másrészt valamilyen fokú inkontinenciában szenvedtek - a vizsgálat célja az volt, hogy olcsó, más előnyös hatásokkal járó és biztonságos kezelési módszereket azonosítson az inkontinencia terápiájában. Ennek érdekében a résztvevők 12 héten át hetente kétszer tornafoglalkozáson vettek részt, ahol általános edzés, stretching, torna vagy alacsony intenzitású Hatha jóga tanfolyamokon végeztek testmozgást, illetve kaptak oktatást az otthon, önállóan végezhető gyakorlatokról. A résztvevő nők inkontinencia-naplót vezettek, amelyeket a kutatók háromnapos időszakonként értékeltek.

A résztvevő nők körében a vizsgálat kezdetén az átlagos inkontinencia-gyakoriság napi 3,4 epizód volt, ebből napi 1,9 sürgősségi típusú epizód és 1,4 stressz típusú epizód. A 12 hetes időszak alatt a teljes inkontinencia-gyakoriság átlagosan napi 2,3 epizóddal csökkent a kismedencei jógával és napi 1,9 epizóddal egyéb edzés hatására. A sürgősségi típusú epizódok napi gyakorisága 1,2-vel csökkent a medencefenék-jógát végző csoportban és napi 1,0 epizóddal az egyéb edzésformát végző csoportban. A stressz típusú epizódok gyakoriságának csökkenése nem különbözött a csoportok között. Ezek az eredmények azt jelentik, hogy egyrészt gyakorlatilag bármiféle torna, mozgásforma, fizikai aktivitás körülbelül 65%-kal csökkenti az inkontinenciával kapcsolatos epizódok gyakoriságát, másrészt pedig bár a számadatokat tekintve a medencefenék-jóga egy kicsit hatásosabbnak tűnt, ez a különbség statisztikailag nem bizonyult szignifikánsnak - azaz ugyanolyan hatékony volt, mint a többi mozgásforma.

A vizelettartási zavar, az inkontinencia a középkorú nők több mint felét és a 80 évesek akár 80%-át is érinti. Zavaró hatásai miatt jelentősen csökkentheti az életminőséget, mivel számos más problémához vezethet, a társadalmi elszigetelődéstől az esések okozta csonttörésekig. Mivel nehéz beszélni róla, és gyakran okoz elszigetelődést, a betegek tudatosan elkerülhetik azokat a tevékenységeket, amelyek javíthatnák a közérzetüket, például a testmozgást és a barátokkal való találkozást. Így nagyobb eséllyel kerülnek be idősek otthonába, és nagyobb valószínűséggel szenvednek el bizonyos súlyos egészségügyi problémákat, például a combnyaktörést.

“Az inkontinencia és a hiperaktív hólyag az idősebb nők körében közvetett módon az esések és a csonttörések legnagyobb kockázati tényezői közé tartoznak” - nyilatkozta Leslee Subak, a cikk első szerzője. “Gyakori, hogy a beteg éjszaka a fürdőszobába rohan - persze lekapcsolt lámpák mellett -, majd megbotlik, elesik, és combnyaktörést szenved.”

Az inkontinencia kockázatát növelő egyes tényezők nem változtathatók meg, például az öregedés vagy a gyermekvállalás. Más faktorok azonban igenis módosíthatók.

“Lenyűgözött, hogy a testmozgás ilyen hatással volt az inkontinencia tüneteinek javulására” - fejtette ki Subak. “A tanulmány egyik tanulsága az, hogy „Igenis legyetek aktívak!”

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

Low-impact yoga and exercise found to help older women manage urinary incontinence

Efficacy of a Therapeutic Pelvic Yoga Program Versus a Physical Conditioning Program on Urinary Incontinence in Women: A Randomized Trial

Irodalmi hivatkozás:

Alison J. Huang et al, Efficacy of a Therapeutic Pelvic Yoga Program Versus a Physical Conditioning Program on Urinary Incontinence in Women, Annals of Internal Medicine (2024). DOI: 10.7326/M23-3051

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.