Az UV fény csökkenti a csecsemők allergiás megbetegedéseit
Egy kettős vak, randomizált, ellenőrzött vizsgálat korai eredményei szerint az újszülöttek életének első 3 hónapja alatt végzett nagydózisú, közvetlen UV sugárkezelés hatására csökken a proinflammatorikus immunmarkerek megjelenése és kevesebb az ekcéma gyakorisága.
Dr. Kristina Reuter (University of Western Australia, Perth) a(z) European Academy of Allergy and Clinical Immunology (EAACI) 2021-es kongresszusán számolt be arról a megfigyelésről, mely szerint összefüggés mutatható ki az UV kezelés és az allergia között. Az allergiás betegségek elmúlt 20-30 évben tapasztalható jelentős számbeli növekedésének okai közt a szuboptimális csecsemőkori D-vitamin-szinteket, az életmód- és táplálkozásbeli változásokat és a kevés napfénnyel ellátott területeken történő élést sorolta fel.
A vizsgálatba 195 magas kockázatú újszülöttet vontak be, akik 6 hónapon keresztül orális D-vitamint (400 Iu/nap) vagy placebót kaptak. A közvetlen UV expozíciót (290-380 nm hullámhossz) az újszülött ruhájára helyezett UV doziméterrel mérték a, a D-vitamin szinteket a 3., 6., 12, és 30. hónapban ellenőrizték, az immun-működéseket a 6. hónapban, az étel-allergiát, az ekcémát, az asztmás légzést a 6., a 12. és a 30. hónapban mérték fel. A harmadik hónapban (P<0,01) és a hatodik hónapban (P= 0,02) természetesen a kiegészítő D-vitamint kapott csecsemők D-vitamin szintje magasabb volt, de ekcéma gyakoriságában nem volt különbség a két csoport között. Ebből arra következtettek, hogy az UV fény hatásosabb a D-vitamin adagolásál az allergiák megelőzésében az immunrendszer kifejlődésének kritikus első évében. Ez az eredmény alátámasztotta a korábban e téren végzett korábbi vizsgálatok eredményeit.
Viszont megfigyelték, hogy az ekcémás csecsemők levesebb UV sugárzást kaptak, mint azok, akiknél nem jelentkezett ekcéma (medián interkvartilis tartomány (IQR) 555 J/m² vs 998 J/m², P= 0,023). Ugyancsak fordított arányú összefüggés volt látható a teljes UV expozíció és a „toll-like citokin receptor” termelődés között, a magasabb UV expozícióhoz tehát kevesebb ekcéma társult.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a közvetlen UV besugárzás ekcémát csökkentő hatása kiterjed-e az élet első 2,5 évére, és úgy találták, hogy jelentősen kevesebb ekcéma alakult ki a több UV fényt kapott csecsemőknél.
Dr. Barbara Rogala (Medical Univesity of Silesia, Katowice, Lengyelország) kommentárjában elmondta, hogy a a csecsemőkori vizsgálatoknál is bebizonyosodott – a felnőttkori D-vitamin vizsgálatokhoz hasonlóan a D-vitamin adagolás és a napfény előnye, s bár a D-vitamin kiegészítés (pótlás) standard kezelésnek számít a gyermekgyógyászatban, a napfénnyel óvastosan kell bánni, hisz bizonyítottan növeli a rák kockázatát.
Szigorúan be kell tartani a rákos megbetegedésekre vonatkozó guideline-ok kockázati faktorok kerülésére vonatkozó javaslatait, hiszen a napfény szerepet játszik a bőrrákok kialakulásában. Számos vizsgálatot végeztek a megfelelő egyensúly kialakítására: mekkora az az UV-dózis, amely pozitív irányban befolyásolja az immunrendszert, és mennyi az a mennyiség, ami már ártalmas. A vizsgálatban alkalmazott D-vitamin kiegészítés mennyiségnél (400 IU/nap) és a használt UV besugárzásnál nem láttak túladagolásra utaló elváltozásokat.
Forrás:
Frellick M. UV light linked to prevention of allergic disease in infants. Medscape Medical News > Conference News > EAACI 2021. July 12, 2021.
EAACI Hybrid Congress 2021. Presented July 10, 2021. Abstract LB OAS 01.