B6-vitamin a depresszió és a szorongás kezelésére?
Egy új kutatás szerint a nagy dózisú B6-vitamin táplálékkiegészítők csökkenthetik a szorongást és a depressziót.
A B6-vitamin egy gátló neurotranszmitter, a GABA, glutamátból történő szintézisében részt vevő koenzim, mely egyes korábbi kutatások szerint a B12 vitaminnal együtt szerepet játszhat a hangulat javításában. Egy 2017-es tanulmány szerint a Marmite nevű brit sós ételkrém (amelyet a vegán étrendben B-vitamin forrásként alkalmaznak) napi növelte a GABA gátló neurotranszmitter szintjét az agy vizuális ingerek feldolgozásért felelős területén, és enyhén csökkentette az idegi aktivitás szintjét.
A Journal of Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental című folyóiratban megjelent tanulmány szerzőit ez inspirálta arra, hogy megvizsgálják, a Marmite mely összetevői váltották ki ezt a hatást, és befolyásolja-e a szorongás és a depresszió mértékét, hisz annak kialakulásában, csakúgy, mint a vizuális ingerek feldolgozásában, fontos szerepet játszik az agyi GABA-szint, illetve annak megváltozása.
A kutatók 5 év alatt a nyomozók 478 felnőttnél hasonlították össze az 1 hónapos B6- vagy B12-vitamin-kiegészítést a placebóval. A 18 és 58 év közötti résztvevők (átlagéletkor 23 év; 381 nő) közülük 265-en szorongtak, 146-an pedig depresszióban szenvedtek. A véletlenszerűen besorolt résztvevőket egy hónapon keresztül naponta egyszer B6-vitamint (100 mg piroxidin-hidroklorid), B12-vitamint (1000 mg metilkobalmin) vagy placebót kaptak. Mérték a felnőttkori szorongásos rendellenességeket (Screen for Adult Anxiety Related Disorders, SCAARED) és a hangulati és érzelmi kérdőív (Mood and Feelings Questionnaire, MFQ) hosszú változatát is kitöltötték a vizsgálat kezdetén és a végén. A gátló funkciókat pedig három érzékszervi teszttel vizsgálták. 307 résztvevő teljesítette a Visual Contrast Sensitivity and Surround Suppression tesztet, ami azt méri, hogy mekkora az a minimális százalékos kontraszt különbség egy csíkos minta világosabb és sötétebb részei között, amelyet az alany még érzékel (ezt kontrasztküszöbnek nevezik). Ezt a kontrasztküszöböt a küszöbértéket növelő (a látókéreg GABAerg kapcsolatai által mediált hatás) elnyomó külső maszkolással és anélkül is mérték. 172-en teljesítették a Binocular Rivalry tesztet és 180-an a Tactile Test Battery-t. Mindkét tesztet a GABAerg gátló aktivitást igénylő válaszok mérésére tervezték.
Az ANOVA elemzések a szorongás "nagyon szignifikáns" csökkenését mutatták ki a B6 vitamin és a placebo táplálékkiegészítés után végzett teszt során (F[1,173] = 10,03, p = 0,002, η p 2 = 0,055), és ez elsősorban a B6 vitamint kapottak csoportjában tapasztalt szorongáscsökkenést jelezte (t[88]). = 3,51, P<0,001, d = 0,37). A placebo-csoportban némileg csökkent a szorongás, de ezt nem tekintették szignifikánsnak, és maga az általános interakció sem érte el a jelentőségét. A B12-csoport és a placebót kapó csoport összehasonlítása is a szorongás szignifikánsan csökkenését mutatta (F[1,175] = 4,08, P = 0,045, η p 2 = 0,023), elsősorban a B12-őt szedők szorongáscsökkenése miatt (t[89] = 1,84, P = 0,069, d = 0,19) ― de a kölcsönhatás nem volt szignifikáns.
A B6 csoportban a SCAARED generalizált szorongásos zavar és szociális szorongás alskáláján rendkívül szignifikánsan csökkentek a pontszámok, a többi alskálán is csökkenés volt megfigyelhető. A B12 csoportban csak a szeparációs szorongás alskála pontszámaiban volt szignifikáns csökkenés. A placebo-csoportban nem találtak jelentős változást.
A B6- és a placebo-csoport adatainak ANOVA-tesztelemzése azt mutatta, hogy "nincs egységes változási irány" a depresszióban a teszt után. A B6 csoportban a depressziós pontszámok a kiindulási értékhez képest a vizsgálat befejezését követő teszt során tendencia szerűen csökkentek, míg a placebo csoportban növekedtek – ez a kölcsönhatás „megközelítette” a szignifikanciát (F[1,96] = 3,08, P = . 083, ηp 2 = ,031).
A B12- és a placebo-csoport adatainak ANOVA-analízise nem mutatott ki szignifikáns vagy trendszerű hatásokat, és a B12-csoportban a kiindulási és a teszt utáni pontszámokat összehasonlító t-teszt sem mutatott szignifikanciát.
A B6-kiegészítés megváltoztatta a vizuális kontraszt küszöbét, de csak akkor, ha elnyomó környezet volt jelen. A kutatók megjegyzik, hogy a B6-kiegészítésnek "nem volt egyértelmű hatása" a többi eredménymutatóra, beleértve a binocular rivalry reversal rate-et és a tactile test battery-t.
"Azt találtuk, hogy a B6-tal történő kiegészítés olyan finom változásokat idézett elő a vizuális feldolgozás tesztjeiben, amelyek a GABA gátló neurotranszmitter szintjének növekedésére utaltak" - számolt be a vizsgálatot vezető dr. David Field (University of Reading, United Kingdom).
„A B6-vitamin egy olyan anyagcsereút kofaktora az agyban, amely a serkentő neurotranszmitter glutamátot gátló/nyugtató GABA-vá alakítja. A kofaktor mennyiségének növelésével enyhén felgyorsítjuk ennek az anyagcsere-folyamatnak a sebességét, így egy kicsit több GABA neurotranszmitter és egy kicsit kevesebb glutamát lesz, amelynek az a nettó hatása, hogy kissé csökkenti az agyi aktivitást” – tette hozzá Field.
A B6-vitamin "a leggyakoribb tápanyaghiány az Egyesült Államokban"; A jelentések szerint a férfiak 16%-a és a nők 32%-a szenved B6-hiányban. Az orális fogamzásgátlók B6-anyagcserére gyakorolt hatása miatt a fogamzásgátlás ezen módját alkalmazó fiatal nőknél nagyobb a B6-hiány kockázata, míg a B12-vitamin-hiány gyakoribb az idősebb felnőtteknél.
A jelenlegi vizsgálat populációja főként fiatal nőkből állt, és az adatok interpretációjának az szab korlátot, hogy a kutatók nem mérték a B6 és B12 vérszintjét. Lehetséges, hogy a résztvevők B6-szintje eleve alacsony volt, és a populáció viszonylag fiatal volt (senki sem volt 60 évesnél idősebb), a B12-státusz valószínűleg megfelelő volt, és a kiegészítésnek nem volt hatása. Fontos figyelmeztetni a klinikusokat és a nagyközönséget a B6 túladagolásával kapcsolatos aggályokra: például a nagy mennyiségű pótlás potenciálisan visszafordíthatatlan szenzoros neuropátiát okozhat. A vizsgálatban a az adagolás nem haladta meg a szakértők által meghatározott biztonságos felső határt, a napi 100 mg-ot.
Forrás:
Hum Psychopharmacol. Közzétéve online: 2022. július 19. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hup.2852