Bakteriumkoktél és spórakészítmény C. difficile fertőzés kezelésében
Nyolc humán, kommenzális baktérium új kombinációja hatásosnak bizonyult a visszatérő Clostridioides difficile fertőzések megelőzésében a magas kockázatú populációkban.
Az Emésztési betegségek hete (Digestive Disease Week, DDW) éves ülésén ismertették a Vedanta Biosciences által szponzorált megközelítést, mely egyike azon számos törekvésnek, amelyek a székletátültetés (FMT) helyett gondosan meghatározott mikrobapopulációkat használnak a C. difficile fertőzések kezelésére vagy megelőzésére. A megközelítés lényege, hogy nincs szükség a székletben található baktériumok mindegyikére a terápiás hatás eléréséhez, sőt, az FMT magában hordozza a kórokozó baktériumok fertőzésének kockázatát is. A szigorúan ellenőrzött körülmények között előállított baktériumtörzsek koktélját (VE303) porított formában, 14 napon keresztül kapja a beteg. A 2. fázisú vizsgálatokból kiderül, hogy a VE303-ban található törzseket a sikeres FMT-t követően azonosították a betegek bél‑mikrobiomjában, noha a transzplantációt megelőzően nem voltak jelen. Állati és humán vizsgálatok is kimutatták, hogy a mikrobák képesek újratelepedni a bél-mikrobiomban.
A vizsgálat hatékonysági elemzésébe bevont 78 beteg közül 8 hét elteltével a VE303 csoport 13,8%-ánál fordult elő ismétlődő C. difficile fertőzés, szemben a placebocsoport 45,5%-ával, ami több mint 80%-os kockázatcsökkenést jelent (esélyhányados, 0,192; P = 0,0077). A nemkívánatos események enyhék és hasonlóak voltak mindkét csoportban, kezeléssel kapcsolatos súlyos nemkívánatos eseményt nem jelentettek.
Egy másik, a Seres Therapeutics által szponzorált 3. fázisú vizsgálat post hoc elemzéséből kiderül, hogy a vállalat tisztított Firmicutes spórákból álló SER-109 szájon át szedhető terméke 8 hét után csökkentette a visszatérő C. difficile fertőzés kockázatát a placebóhoz képest (12,4% szemben a 39,8%-kal; P<0,001). Az új elemzés a betegek székletében lévő rövid, közepes és elágazó láncú zsírsavakat vizsgálta. Már 1 hetes kezelés után emelkedett, és a 2. és 8. héten is magasabb maradt egy rövid szénláncú zsírsav, a butirát, valamint a közepes hosszúságú valeriánsav és hexánsav szintje. A Seres Therapeutics munkatársa szerint az eredmények azt sugallják, hogy a fokozott zsírsavtermelés hozzájárulhat a jobb klinikai eredményekhez.
Melinda Engevik, a Dél-Karolinai Orvosi Egyetem adjunktusa szerint mindkét megközelítésben van potenciál. Mint elmondta, a Seres Therapeutics spórakészítménye hatékonyabban átjut a gyomron, ellenállóbb, de a spóráknak csírázniuk kell és meg kell tapadniuk, míg a Vedanta Biosciences liofilizált baktériumai esetén több a veszteség, de azonnal készen állnak. A visszatérő C. difficile fertőzésben szenvedő betegek számára biztonságos terápia lehet mindkét megközelítés. Az eddigi, probiotikumokat vizsgáló tanulmányok nem hoztak egyértelmű eredményt. Ez a két, több baktériumtörzset tartalmazó készítmény valószínűleg hatékonyabb a korábbi probiotikumoknál.
A DDW ülésén elhangzott még, hogy ezek a baktériumok hasznosak lehetnek más gasztrointesztinális betegségek, pl. az irritábilis bélszindróma kezelésében is, de akár a daganatok kezelésében az immun‑ellenőrzőpont gátlókra adott válaszokat is fokozhatják.