Széklettranszplantáció Clostridium difficile fertőzésben
Egy újabb vizsgálatban is azt találták, hogy akut Clostridium difficile fertőzésben az antibiotikumok helyett lehetséges első választású kezelés a széklet mikrobiom transzplantációja.
A New England Journal of Medicine-ben 2018. június 2.-án szerkesztőséghez írt levél formájában megjelent norvég vizsgálat (NCT02301000) eredménye szerint az akut Clostridium difficile fertőzésben a széklet mikrobiom transzplantációja (FMT, fecal microbiota transplatation) tartósabb választ eredményez, mint az antibiotikumterápia.
A Clostridium difficile fertőzés (CDI) igen súlyos probléma, az egészségügyi fertőzések vezető oka. Bár a betegek általában antibiotikus kúrát (metronidazol vagy vancomycin) kapnak, mintegy 8%-uknál a fertőzés súlyos, komplikált, fulmináns formája alakul ki, melynek következménye toxikus megacolon, a különböző szervek leállása és a halál. Bár a teljes vastagbél-eltávolítás ileostomiával együtt javít a túlélésen, de a perioperatív morbiditás és mortalitás igen magas, egy ilyen műtét után akár 35-57%-ot is elérheti a 30 napon belüli halálozás.
Dr. Colleen Kelly (Alpert Medical School in Providence, Rhode Island) és munkatársai 20 olyan Clostridium difficile-ben szenvedő beteget választottak ki, akik még semmilyen antibiotikus kezelésben nem részesültek. 11 beteg napi háromszor 400 mg metronidazolt kapott 10 napon keresztül, 9 betegnél pedig beöntés formában széklet bélflóra transzplantáció történt. A transzplantációban részesült betegeknél kevesebb Clostridium difficile kiújulás észleltek 70 nap után. Teljes klinikai gyógyulás a 11 antibiotikummal kezelt betegből 5 betegnél, a 9 transzplantált betegből 7-nél következett be (45% vs 78%, P=0,20). Dr. Kelly azt is hangsúlyozta, a siker oka, hogy a rosszul működő, diszfunkcionális mikrobiom megváltoztatására van szükség a gyógyuláshoz, illetve a betegség kiújulásának megelőzéséhez.
Egy korábbi, az 1992-ben Budapesten diplomázott Dr. Monika Fisher (Indiana University) által elindított programban a súlyos, komplikált, és gyógyszeres kezelésre refrakter CDI-s betegeknél sorozatos széklet transzplantációt végeznek vancomycin támogatással (Fisher M, Sipe B, Yao-Wen Cheng, et al. Fecal microbiota transplant in severe and severe-complicated Clostridium difficile: A promising treatment approach. Gut Microbes. 2017;8(3):289-302). Az eljárással lényegesen csökkenthető volt a műtétek száma és a halálozás. 57 súlyos, vagy súlyos és komplikált CDI-ben szenvedő betegből 52 betegnél gyógyulást értek el kolonoszkópiával végzett FMT segítségével: a súlyos esetek 100%-ban gyógyultak, a súlyos-komplikált esetekben 87%-os gyógyulást értek el, ami átlagosan 91%-os gyógyulást jelentett. A betegek 94,7%-a volt életben 1 hónap után.
Az eljárás nemcsak a C. difficile fertőzések ellen, hanem minden, a bél mikrobiomjának felborulásával (diszbiózis) járó kórképben, például a gyulladásos bélbetegségben, az irritábilis bél-szindrómában is hatásos, továbbá jó eredmény várható tőle minden, a gasztrointesztinális rendszerrel összefüggő betegségben (obezitásban, bizonyos neurológiai betegségekben: pl. autizmusban). Már 2017-ben leírták, hogy „sok autizmus-féle állapotban gyakoriak a gasztrointesztinális tünetek, melyek súlyossága összefügg a neurológiai manifesztációkkal, és FMT-vel javulhatnak az autizmus tünetei is”(Dae-Wook Kang, Adams JB, Gregory AC, et al. Microbiota Transfer Therapy alters gut ecosystem and improves gastrointestinal and autism symptoms: an open-label study. Microbiome 2017, 5:10. doi:10.1186/s40168-016-0225-7).
Dr. Kelly-ék beszámoltak egy másik, váratlan esetről is: egy C.difficile fertőzésben szenvedő betegnek súlyos alopecia areátája is volt. FMT kezelés után 4 héttel a haja is kezdett visszanőni. Dr. Kelly és munkatársai ezért elindítottak egy olyan pilot study-t, melyben 15, súlyos alopecia areátában szenvedő beteget beöntéssel végzett FMT-vel kezelnek.
Világszerte százával születnek vizsgálatok a különböző betegségekben alkalmazott FMT hatásosságával kapcsolatban.
Forrás: