Új módszer a bélgyulladás kezelésére
A súlyos kórházi járványokat okozó baktérium, a Clostridium difficle elleni harcban a szokásos antibiotikus kezelés helyett hatásosabb módszer lehet a baktérium által termelt toxinok inaktiválása.
A spóraképző pálcákhoz tartozó Clostridium difficle alacsony számban az egészséges emberi bélben is jelen van. Mindaddig nem okoz semmilyen problémát, amíg elszaporodása más baktériumok túlsúlya miatt korlátozott. Azonban ha a normál bélflóra például egy antibiotikum-kezelés következtében erősen károsodik, a Clostridiumok hasmenéssel járó életveszélyes bélgyulladást okozhatnak, melynek kiváltója a baktériumok által termelt két toxin. A bevett gyakorlat szerint a kórokozók ellen speciális antibiotikumokat alkalmaznak. Ennek hátránya azonban az, hogy eközben más baktériumok is elpusztulnak, valamint rendkívül ellenálló, rezisztens Clostridiumok is kifejlődhetnek. AScience Translational Medicine-ben megjelent, nem magára a kórokozóra, hanem annak toxinjaira fókuszáló új kezelési stratégiával azonban mindez elkerülhető. Amerikai kutatóorvosoknak máris rendelkezésükre áll egy olyan hatóanyag, ami a toxin blokkolásával egerekben megakadályozta a gyulladásos bélbetegség kialakulását.
Az antibiotikumokkal ellentétben ez a hatóanyag nem öli meg a baktériumokat, mondja Matthew Bogyo (Stanford University), a kutatócsoport vezetője. A csapat munkája során azt az anyagot kereste, ami a Cl. difficle fertőzés ellen hatékony, anélkül, hogy a normál bélflórának járulékos károkat okozna. Összesen 120 000 kémiai vegyületet teszteltek. A baktérium toxinjainak aktivitására 44-nek volt erősen gátló hatása, ezek közül az ebselent választották ki további vizsgálatokra. Ezeket a hatóanyagokat már egyéb célokra tesztelték – többek között a halláskárosodás kezelésére – és klinikai tanulmányok igazolták, hogy a humán orvoslásban súlyos mellékhatások nélkül alkalmazhatóak.
Emberi sejtkultúrákon tesztelve bebizonyosodott, hogy az ebselen gátolja a toxin sejtpusztító hatását. Az ezt követő egérkísérletek során az állatok szervezetébe toxint juttattak, és egy részüknek ezzel egyidőben ebselent is adtak. A hatóanyaggal kezelt állatok még három nap után is életben voltak, míg enélkül a többi két nap alatt elpusztult. A kísérlet következő lépéseként az egerekben Cl. difficle okozta bélgyulladást stimuláltak, és hogy a bélflóra további károsodását előidézzék, antibiotikum-kezelést kaptak, valamint egy multirezisztens kórokozótörzzsel is megfertőzték őket. Amennyiben a táplálékkal ebselent is kaptak az állatok, nem alakult ki náluk bélgyulladás. Azt, hogy vajon az ebselen-kezelés a fertőzés újbóli fellángolását is meg tudja-e akadályozni, egyelőre még nem vizsgálták. A kutatók most a klinikai tanulmányok mielőbbi megkezdését tűzték ki célul, melyekben a hatóanyag optimális adagolását szeretnék megállapítani.
Jelenleg a Cl. difficle fertőzést többnyire metronizadol vagy vancomycin antibiotikumokkal kezelik, és minden negyedik betegnél egy átmeneti javulás után a betegség ismételt fellángolása tapasztalható. A kezelés egy igen hatékony alternatív formájának bizonyult a széklettranszplantáció, amely során béltatalmat juttatnak az egészséges szervezetből a beteg szervezetbe. Ez lehetővé teszi a normál bélflóra gyors fejlődését, és sakkban tartja a Clostridiumokat. Ez az eljárás azonban beláthatatlan rizikóval jár, hiszen az „idegen” baktériumok betelepítése olyan hosszútávú káros következményekkel járhat, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni.
Forrás: Wissenschaft aktuell