Baktériumkoktél gyulladásos bélbetegség ellen
A fertőző baktériumok ártatlan variánsainak béltraktusba telepítése segíthet megakadályozni a visszatérő gyulladásos bélbetegséget.
- Clostridium difficile fertőzés kezelése széklet mikrobióta transzplantációval
- A Clostridium difficile fertőzés diagnózisának és kezelésének alapelvei 2014-ben
- A Clostridium difficile epidémia okai
- A széklettranszplantáció hatásosabb, mint gondoltuk
- Kórházi fertőzések
- Velünk élő mikroorganizmusok, értünk és ellenünk egyszerre?
Az életveszélyes Clostridium difficle infekció az egyik leggyakoribb kórházban szerzett fertőzés. Főleg az idős, antibiotikummal kezelt betegek vannak kitéve veszélynek, mivel a bélflóra felborult egyensúlya kedvez a kórokozók elszaporodásának. A C. difficle által termelt toxinok hasmenéssel járó gyulladásos bélbetegséget okoznak. A szokásos antibiotikumos terápia gyakran csak átmeneti javulást eredményez, ami után újabb fertőzés alakul ki.
Amerikai belgyógyászok a JAMA-ban egy szokatlan kezelési módszert javasolnak. A tanulmányba bevont betegeknek egy toxinokat nem termelő C. difficle-variáns spóráiból készült italt adtak. A spórákból kikelő ártalmatlan baktériumok szétterjedtek a bélrendszerben, ezzel megnehezítették a toxintermelő törzsek ismételt felszaporodását. A spórakoktél primer prevencióként is alkalmazható a veszélyeztetett betegek körében.
Dale Gerding (Loyola University Chichago, Maryland) és kollégái azzal magyarázzák az eredményeket, hogy a kezeléshez használt ártalmatlan baktériumtörzsek valószínűleg ugyanazt az életteret foglalják el, mint a toxintermelő variánsok, és amennyiben megtelepedtek a béltraktusban, kiszorítják az ott még megtalálható, vagy újonnan bekerült kórokozókat. A clostridium toxintermelő formái kisebb számban az egészséges emberek bélrendszerében is megtalálhatók, de azért nem okoznak megbetegedést, mert az ártalmatlan baktériumok túlsúlya megakadályozza az elszaporodásukat. A hosszabb kórházi kezelés során kapott antibiotikumokat miatt a probiotikus baktériumok száma olyan alacsonyra süllyedhet, hogy a legtöbb antibiotikummal szemben rezisztens fertőző törzsek gyorsan elszaporodhatnak.
C. difficle fertőzés esetén metronidazol, vagy vankomicin terápia, illetve ezek kombinációja javasolt, azonban az eleinte sikeresen kezelt betegek 25-30%-a szenved a betegség rendszeres kiújulásától. A kutatók ennek megakadályozására új terápiatervet dolgoztak ki. A vizsgálatokban résztvevő 168 tesztszemély primer fertőzésen esett át, vagy éppen antibiotikumos kezelés alatt állt. A betegek egy része egy, illetve két hétig naponta kapott spóraszuszpenziót, amit a C. difficle egy nem toxintermelő törzséből készítettek. Két eltérő adagolást teszteltek, a placebocsoport pedig spóramentes italt kapott. Ez utóbbi csoportban a betegek 30%-ánál alakult ki hat héten belül ismételt fertőzés, míg a spórával kezelt pácienseknél csupán 11% betegedett meg újra. Az optimális dózist kapó csoportnál csak 5%-ban volt sikertelen a kezelés. A spórákkal kezelt tesztszemélyek közel 70%-ánál az ártalmatlan clostridiák a várakozásoknak megfelelően megtelepedtek a bélrendszerben. Közülük csak 2%-nál újult ki a fertőzés. A védőhatás kialakulása tehát a terápiásan beadott baktériumok megtelepedésének sikerével függ össze. Habár az eredmények ígéretesek, megerősítésükhöz további tanulmányok szükségesek.
Forrás: Wissenschaft aktuell