COVID-19-gyorsteszt: eredmény 15 percen belül
Aki be akarja tartani a WHO-főigazgató ajánlását – tesztelni, tesztelni, tesztelni – az már a világ számos helyén az otthonába is rendelhet a SARS-CoV-2 elleni antitesteket kimutató gyorstesztet.
A brit egészségügy-miniszter szerdán (március 25.) bejelentette: kormánya több millió tesztet vásárolt, és még továbbiakat rendelt annak érdekében, hogy a lakosság hozzájuthasson az otthon is könnyen elvégezhető teszthez, ami az ujjbegyből nyert egy csepp vérből mutatja ki a vírus ellen termelődött antitesteket. A 15 perc alatt eredményt szolgáltató eszköz úgy néz ki, mint egy terhességi teszt, és a fertőzés korai stádiumában már létrejövő IgM- és a későbbi szakaszában termelődő IgG-antitesteket egyaránt kimutatja. A brit kórházakban naponta 5-6 ezer polimeráz láncreakción alapuló, PCR-tesztet végeznek az aktuális fertőzés - a vírus-RNS - kimutatására, és ezt a számot négy héten belül 25 ezerre akarják növelni.
Dél-Korea napi 20 ezer PCR-tesztet végez, a diagnózist 5-6 órán belül felállítják, a beteg egy napon belül eredményt kap. A dél-koreai szakemberek elmondják: a tesztelés központi fontosságú, mivel korai diagnózist eredményez, aminek révén minimalizálható a vírus terjedése és alacsonyan tartható a mortalitás. Az egy főre eső legtöbb tesztet egyébként Izlandon végzik, ahol még a dél-koreai számra is rádupláznak (10.500/millió fő). Izlandon már ma is kérhet és kaphat mindenki koronavírus-tesztet, még a panaszmentesek is, így derült ki, hogy a pozitív eredményt adók kb. fele tünetmentes.
Egyelőre a SARS-CoV-2 elleni küzdelem frontvonalában a PCR-teszteket alkalmazzák, hiszen az jelenti a fertőző ágensek diagnosztizálásának aranystandardját. A PCR-teszt azonban bonyolult és drága, és főleg centralizált diagnosztikai laboratóriumok végzik. Most azonban megkezdődött a decentralizált, a paciens otthonában is, ún. ágy melletti (POC, point-of-care) diagnosztizálást is lehetővé tevő, könnyen használható, olcsó tesztek fejlesztése, tesztelése és tömeggyártása, írja a legújabb gyorstesztektől beszámoló Nature cikk. A POC-gyorstesztek kifejlesztése egyébként a WHO szakértői csoportja szerint a nyolc kutatási prioritás közül a legelső.
A COVID-19-járvány a CRISPR génszerkesztő módszert használó diagnosztikumok főpróbája is lesz: heteken belül ilyen technológiát alkalmazó tesztek is forgalomba kerülhetnek, többek között a CRISPR egyik kifejlesztőjének, Jennifer Doudnának a cégétől. Ezek bárhol elvégezhető POC gyorstesztek lesznek, liofilizált reagensekkel és egyszerűsített nukleinsav-sokszorosító technikával, ami nem igényli a PCR ismételt hevítő-hűtő ciklusait.
Az antigén–antitest-kötődést kimutató immunoesszék vagy a virális antigén jelenlétét mutatják ki a klinikai mintában monoklonális antitestek segítségével, vagy klónozott virális antigént használnak a páciens vírus ellen termelt antitestjeinek kimutatására. Az immunoesszéket hosszabb ideig tart kifejleszteni, mint a PCR-teszteket, és kisebb a pontosságuk, azonban könnyen használhatók, nem igényelnek szakképzett személyzetet és eszközrendszert, továbbá 20-60 percen belül eredményt szolgáltatnak, ezért számos vállalat igyekszik piacra dobni saját termékét.
A SARS-CoV-2 ellen termelődött antitesteket kimutató teszteket gyorsabban ki lehet fejleszteni, mint a vírust (annak tüske/S-proteinjét vagy nukleokapszid/N-proteinjét) kimutató immunoesszéket, azonban olyan cég is van, ami duális terméket előállításán dolgozik: egyetlen tesztben kombinálja a SARS-CoV-2 S-proteinjének és az influeza-vírusnak a kimutatását. Egy német cég már meg is kezdte a SARS-CoV-2-antigéneket 20 perc alatt kimutató, 100%-os specificitású, de alacsonyabb szenzitivitású tesztjének kiszállítását; a teszt a fertőzés első 4-10 napja alatt az IgM-komponens kimutatásával 70%-os, majd a fertőzés 11-24. napja között termelődő IgG-komponens kimutatásával 98,6%-os szenzitivitást ér el.
A koronavírus-gyorstesztek az internetes kereskedelem kedvencei lesznek a közeljövőben, már ma is van olyan kevéssé ellenőrizhető cég, amelyik 24 dollárért házhoz szállítást is vállal.