Cukorbetegség ellen a vérnyomáscsökkentőt este vegyük be
Ha a vérnyomás elalvás után nem csökken megfelelően, az a 2-es típusú cukorbetegség kifejlődésének nagyobb esélyét jelzi, ha viszont a vérnyomáscsökkentő gyógyszert reggel helyett este vesszük be, kisebb eséllyel leszünk cukorbetegek.
Miután mintegy 4 éve a spanyol Vigói Egyetem munkacsoportja kimutatta, hogy ha a vérnyomáscsökkentő gyógyszereket a szokásos, reggeli bevétel helyett a beteg az esti órákban szedi, a kardiovaszkuláris kockázat jelentősen csökken, számos terápiás irányelv világszerte átalakult. „Magas vérnyomás esetén esti gyógyszeradást javasol a Japanese Society of Hypertension, a European Society of Cardiology, a European Association for the Study of Diabetes, az American Diabetes Association, az International Society for Chronobiology, a Spanish Society of Atherosclerosis” – idézi a csoport vezetője, Ramón C. Hermida.
Eredményeiket két egymást követő dolgozatban a Diabetologia közölte. A vizsgálat címe: „Monitorización Ambulatoria para Predicción de Eventos Cardiovasculares: MAPEC” (Ambuláns vérnyomás-monitorozás a kardiovaszkuláris események megjósolására). Július elején, a European Society of Hypertension 25. kongresszusán a kutatás egyes eredményeit már nyilvánosságra hozták.
A MAPEC vizsgálatba 2012 hipertóniás és 644 normál vérnyomású személyt vontak be. Átlagéletkoruk 50,6 év volt. A cukorbetegeket kizárták a vizsgálatból. A férfiak száma 1292, a nőké 1364 volt. A magas vérnyomásúakat randomizálták a vényomáscsökkentő reggeli, illetve esti bevétele szerint. A betegek csuklójukon aktivitásmonitort viseltek az alvás és az ébrenlét elkülönítésére, illetve ABPM készüléket 48 órára a vizsgálat kezdetén, majd évente legalább egyszer a megfigyelés 5,9 éve során. Mérték a szisztolés, a diasztolés tenziót, az ébrenlét alatti, az alvás alatti és a 48 órás vérnyomást, a relativ csökkenést alvás közben, az ébredés előtti és utáni emelkedést és az éjszakai tenzióesést.
Összesen 190 betegnek lett 2-es típusú diabétesze. A cukorbetegek vérnyomása éjszaka gyakran 10%-nál kisebb mértékben csökken a nappalihoz képest (non-dipper), és ez fokozott kardiovaszkuláris kockázatot jelent. A diabétesz megjelenése főleg a non-dipper csoport betegei között következett be (62% vs. 43%, p <0,0001). Ha az értékelésnél figyelembe vették az életkort, a vércukorértéket, a haskörfogatot, a krónikus vesekárosodást és az antihipertenzív terápiát, az alvás közben mért szisztolés tenzió jelezte a legjobban az új cukorbetegség megjelenését. Az eredmények arra utalnak, hogy a hipertónia esti kezelése az alvási szisztolés középnyomás befolyásolásával csökkentheti az új diabétesz keletkezését.
A második vizsgálatban a kutatók csak a MAPEC tanulmány 2012 hipertóniás tagjával foglalkoztak (976 férfi, 1036 nő, átlagéletkor: 52,7 év); azt figyelték, hogy az esti antihipertenzív terápia véd-e a diabétesz ellen. Arra is kíváncsiak voltak, hogy erre a renin–angiotenzin–aldoszteron rendszer (RAAS) gátlószerei a legalkalmasabbak-e.
Az 5,9 év alatt 171 új cukorbetegség jelent meg. A résztvevők közül 1029-en reggel, 983-an este kapták az antihipertenzívumot. Non-dipping az esti gyógyszerszedők csoportjában kevesebb volt, mint a reggeliek között (32% vs. 52%, p<0,0001). Az este gyógyszert szedők csoportjában a cukorbetegség 57%-kal ritkábban jelent meg, mint a tablettát reggel szedők között (a relatív hazárd [HR] 0,43 az éhomi vércukorszint, a haskörfogat, az éjszakai szisztolés vérnyomás, a dipping kategória és a krónikus vesebetegség figyelembevétele után).
A reggeli gyógyszerszedéshez képest az esti terápia előnye akkor érvényesült, ha angiotenzinreceptor-blokkolóval (ARB, 61%-os csökkenés), ACE-gátlóval (69%-os csökkenés) vagy béta-blokkolóval (legtöbbször nebivolollal, 65%) történt. Az esti gyógyszeradásnak nem volt kedvező hatása kalciumcsatorna-blokkoló, alfa-blokkoló vagy diuretikum alkalmazásakor.
Dr. Hermida és munkatársai koordinálják a HYGIA programot is, mely 40 klinikai helyszínen, 292 kutató részvételével, 18 000 vizsgálati alanyon, kilencedik éve foglalkozik ezzel a témával. „Cukorbetegségben nem szenvedő hipertóniások esetében a vérnyomáscsökkentő kezelés esti alkalmazása szignifikánsan javítja az alvás időszakában a vérnyomáskontrollt és megelőzi az újonnan megjelenő diabétesz kialakulását” – foglalják össze a kutatók.