Droghasználat és szívinfarktus
Egy új retrospektív vizsgálat szerint a fiatal korban kialakult szívinfarktus túlélési esélyei jóval kisebbek a kokaint vagy marihuánát használók körében.
A Journal of the American College of Cardiology-ban megjelent tanulmány szerint az Egyesült Államokban a szívinfarktust (MI) szenvedett 50 éves, vagy annál fiatalabb betegek 10%-a közvetlenül az infarktusa előtt kokaint vagy marihuanát fogyasztott, illetve bizonyult pozitívnak a droghasználatot kimutató toxikológiai vizsgálatának eredménye. Ezeknél a betegeknél – átlagosan 11 évnyi megfigyelés után – a kardiovaszkuláris halálozás a kétszeresére növekedett a kábítószereket nem fogyasztókhoz képest.
Közismert, hogy a kokain erőteljesen fokozza a MI kockázatát, de eddig egyetlen tanulmány vagy meta-analízis sem tudta megfelelően igazolni a marihuana és a kardiovaszkuláris problémák kimenetele közötti összefüggést. Jelenleg az Egyesült Államok30 államában legális (és nem büntetendő) a kannabisz orvosi célból történő használata, köztük 9 államban (plusz a fővárost magába foglaló District of Columbiában) pedig „rekreációs” célú alkalmazása is engedélyezett.
Dr. Ersilia M. DeFillipis (Brigham and Women’s Hospital and Harvard Medical School, Boston, Massachusetts) és munkatársai a fiatal szívinfarktusos betegeket nyilvántartó YOUNG-MI adatbázisban két bostoni kórházban megfordult 2097, 50 éves, vagy fiatalabb MI-s beteg adatait gyűjtötték ki. Massachusetts államban 2012 óta legális a marihuana orvosi célra történő használata (a „rekreációs” használat engedélyezése 2018 nyarára várható). A betegek átlagos életkora 44 év volt, 19%-uk nő, 73%-uk fehér volt. Az összes MI-s beteg 6%-a (n=125) rendszeresen használt marihuanát, 4,7%-a (n=99) használt kokaint, 36 beteg pedig mindkét „anyaggal” élt. A vizsgált időszak alatt (2000-2016) a kokaint használók aránya nem változott, viszont a marihuánát használók száma fokozatosan növekedett.
A megfigyelés kezdetekor a marihuánát használók között a nem használókhoz képest kevesebb volt a diabetes (10,7% vs 20,4%), a hipertónia (34,4% vs 47,3%),és a hiperlipidémia (48,8% vs 60,8%) előfordulása, viszont több volt közöttük a dohányos (65,6% vs 49,1%). A kokaint használók és nem használók összehasonlításában hasonló volt a diabetes és a hipertónia arányainak eltérése, de a hiperlipidémiások aránya a kokainosok között még kisebb volt, a dohányzók aránya pedig a kokainnal élőknél is magasabb volt, mint a kontrollokben. A megfigyelési időszak alatt a szereket használók 18,8%-a, míg a nem használók csak 11,3%-a halt meg. A kardiovaszkuláris halálozás 9,4% vs 5,3% volt. A kokain és/vagy a marihuána használatához jelentősen magasabb kardiovaszkuláris mortalitás társult (HR: 2,22, 95%CI 1,27—3,70, p=0,005), de a bármely okból bekövetkező mortalitás is jóval magasabb volt (HR: 1,99, 95%CI 1,35-2,97, p=0,001).
„Többet kellene tudnunk ezeknek a gyakran használt anyagoknak a kardiovaszkuláris hatásairól, és általában a kannabisz egészségügyi hatásairól”- jelentették ki a szerzők, akik inkább a kannabisz eredményeire fókuszáltak, mivel a kokain negatív hatásai jóval ismertebbek, és a kannabisz használók száma egyre növekszik.
A marihuana biztonságosabb, mint az opiátok, vagy a kokain. Füstjének belégzésének csökkentése érdekében a fogyasztóknak inkább kannabisz cukorkára kellene váltani, ha már mindenképp ezzel az anyaggal akarják a stressz csökkentését elérni. A kardiológusok és az addiktológusok együttműködése elengedhetetlen, hogy a kábítószerről és a cigarettáról élvezőik képesek legyenek lemondani, ha máshogy nem megy, az e-cigarettára való átmeneti áttérés segítsége révén. A folyamatos tanácsadás és segítség szintén nélkülözhetetlen. Mivel az „anyagokat” használók körében a koronária-betegségek megszokott kockázati faktorai (diabetes, hiperlipidémia) általában ritkábban észlelhetők az egyéb kockázati faktoroknak is utána kell nézni. A nagyobb arányú várható halálozásuk miatt ezeket a betegeket a kedvezőbb kimenetel érdekében agresszívebben kell kezelni.
DeFilippis közleményben egy érdekes kördiagrammban láthatók a különböző „anyagok” káros hatásai. A kokain növeli a szívizomzat oxigén-igényét, a pulzusszámot és a vérnyomást, vazokonstrikciós hatása miatt csökkenti a szervek vérellátását, fokozza az ateroszklerózist, elősegíti a protrombotikus állapot kialakulását. A marihuána reaktív oxigén-szabadgyököket generál, csökkenti az erek kontraktilitását, az erek simaizomzatának neointimális proliferációját váltja ki.
Dr. Joshua D.Lee (New York University School of Medicine, New York City) a tanulmányhoz fűzött szerkesztőségi közleményben kiemelte, hogy a kannabisz használata kockázatosabb magatartásformákkal társul: dohányzás, alkoholizálás, fogyás, testmozgás hiánya, gyógyszerfüggőség. A leszoktatás első lépéseként legalább a cigarettaformában történő szerélvezet elhagyására kell megpróbálni rábeszélni a beteget.
Forrás: