Ebola update 2. A nemzetközi terjedés esélye
A nyugat-afrikai Ebola járvány helyszíneinek közelében lévő nemzetközi repülőtereken zajló utasforgalom miatt várhatóan Európában is megjelenik a betegség.
Az Egyesült Nemzetek egészségügyi szolgálata (WHO, Genf) közleménye szerint a nyugat-afrikai Ebola járvány 20 000 emberre terjedhet ki, és ennek megfékezése kb. félmilliárd dollárba fog kerülni (Nebehay, Cocks). A WHO közzétette stratégiai tervét, a GlaxoSmithKline gyógyszercég azonnal megindít egy klinikai vizsgálatot az Ebola-elleni vakcinájával, amelyből sikeres humán alkalmazás esetén 10 000 adagot sürgősséggel rendelkezésre fog bocsájtani.
A 2014-es nyugat-afrikai Ebola-járvány minden eddiginél több embert betegített meg, és minden eddiginél nagyobb területre terjedt ki, ezért a WHO Emergency Committee már augusztus 6.-7.-én felhívta a figyelmet arra, hogy egy „különleges eseményről” van szó, és a nemzetközi repülőtérforgalom miatt más államok is veszélyben vannak. Bár a fertőzés behurcolása az azonnali izolációra képes, megfelelő egészségügyi rendszerrel rendelkező – ma még nem érintett - országokban nem generálna nagy járványt, de a behurcolás kockázatait (valószínűség, idővonal, esetek száma) analizálni kell.
A PLOS Currents-ben 2014. szeptember 2.-án megjelent közleményben részletezik ezeket a kérdéseket. Az Egyesült Államok, után Európában az Egyesült Királyság, majd csökkenő mértékben Franciaország és Belgium kockázata magasabb a mérsékeltnek tartott (5% alatti) kockázatnál, hiszen ezekbe az országokba érkezik a legtöbb (hetente több ezer) légiutas az érintett országokból. Dr. Alessandro Vespignani (Laboratory for Modeling of Biological and Socio-Technical Systems, Northeastern University, Boston, Massachusetts) vizsgálataik alapján úgy nyilatkozott, hogy „Az USA-ban képesek vagyunk megfékezni a fertőzés terjedését, mert egészségügyi rendszereink jól felszereltek, és kezelni képesek a fertőzés behozatalakor kialakult helyzetet, így várhatóan nem lesz sok megbetegedés”.
Az EVD lehetséges terjedésének vizsgálatát a Dr. Vespignani vezetése alatt álló intézetben Dr. Marceli F.C. Gomes irányította. A Global Epidemic and Mobility Model (GLEaM) alapján osztották fel a világ lakosságát közlekedési csomópontok szerint, az adatokat a Socioeconomic Data and Application Center (SEDAC, New York) adataihoz integrálták, és a nemzetközi légiközlekedési adatokkal együtt analizálták. Az Ebolával szerzett régebbi tapasztalatokat használták fel a lappangási idő (átlag 7 nap), a fertőzéstől a hospitalizációig eltelt idő (5 nap), a kezdettől a halálig eltelt átlagos idő (9,6 nap), a hospitalizált esetek aránya (80%), a halálozási arány (55%), számításához (Legrand). A 2014. augusztus végi becslés szerint a valószínű és az igazolt Ebola esetek száma Sierra Leonéban, Guineában, Libériában és Nigériában összesen 3069, a betegségben meghaltak száma 1552, de egy esetet már Szenegálból is jelentettek.
Az USA-ban és Európában gondosan szűrni kell azokat az embereket, akik valamilyen közelségbe kerültek az Ebolával, ami nem jelenthet problémát. „Ugyanakkor az ezekből az Ebolával érintett országokból érkezőknél fennáll a kockázat, bár csak enyhe” – vélte Dr. Vespignani. A kutatók szerint 5%-ról 20-25%-ra nőtt annak az esélye, hogy az Egyesült Államokba 2014. szeptember 1. és 22. között egyetlen egy EVD eset kerüljön behurcolásra. A fertőzéseknél éppen az a legnagyobb probléma, hogy a megindulás után a környezet megfertőződésének valószínűsége exponenciálisan növekszik.”A háború egyelőre Afrikában zajlik, ott kell megfékezni és eloltani a tűzfészket”.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: