Egyszerűbb teszt a húgyhólyagrák kiújulásának előrejelzésére
A szakemberek a jelenlegi módszereknél egyszerbb tesztet javasolnak a recidíváló húgyhólyagrák koraibb és pontosabb felismerésére, –írja a British Journal of Cancer legfrissebb száma.
A lyoni Egyetemi Kórház munkatársai 348 húgyhólyagrákos beteg vizeletében elemezték a TERT-nek nevezett kóros protein szintjét, mely alapján az esetek több mint 80 százalékában képesek voltak előre jelezni a betegség kiújulását. Ezzel szemben a hagyományos módszernek számító citológia csak 34 százalékban jelezte előre a recidív húgyhólyagrákot.
Az új módszerrel az izomrétegre még nem terjedő húgyhólyagrákok már korábban detektálhatók, mint citológiával, ami lehetőséget nyújt a kezelés megkezdésére idejekorán, már a tünetek jelentkezése előtt.
Az új teszt másik előnye, hogy alkalmas a rosszindulatú daganat és a gyulladás elkülönítésére.
Alain Ruffion professzor, a lyoni Egyetemi Kórház Onkológiai Intézetének kutatója így fogalmaz: „A hagyományos citológiai vizsgálat mikroszkópos elemzést igényel,miközben a TERT teszt során egy berendezés segítségével olvashatók le az eredmények, ami gyorsabbá és pontosabbá teszi az eljárást, és az eredmények is azonnal rendelkezésre állnak. Bár a TERT teszt valamivel költségesebb, mint a hagyományos citológia, de hosszú távon valószínűleg költségmegtakarítást jelent. Az a tény, hogy a teszt nem reagál a húgyúti infekciókra, igen érdekes és jelentős megfigyelés, mivel jó eséllyel nem ad félrevezető, tévesen pozitív eredményeket.”
A most közzétett megfigyelések arra hívják fel a figyelmet, hogy további kutatások szükségesek annak tisztázására, hogy a TERT defektusai milyen szerepet játszhatnak húgyhólyagrákokban.
„A most közzétett, ígéretes vizsgálat új, a korábbiaknál pontosabb prognosztikai eszközt kínál annak meghatározására, hogy mekkora a húgyhólyagrák kiújulásának valószínűsége. Nagyobb vizsgálatok szükségesek annak eldöntésére, hogy az így kapott információk összességében javítják-e a betegek túlélését azáltal, hogy a daganat kiújulására már koraibb stádiumban fény derül” – mondja Anna Perman, a Cancer Research UK rangidős információs menedzsere.
Egy ugyancsak nemrégiben nyilvánosságra hozott vizsgálatban 160 veserákos beteg, 208 húgyhólyagrákos beteg és 766 egészséges kontrollszemély adatait értékelték. Az eredmények összességében pozitív korrelációt jeleznek a vese- és húgyhólyagrák előfordulása, illetve a szabadidős fizikai aktivitás élethosszra számított időtartama között. A szerzők ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy nagyobb számú beteg bevonásával további prospektív vizsgálatok szükségesek a mostani tapasztalatok megerősítésére. Annyi azonban máris kijelenthető, hogy a közepes intenzitású, rendszeres testmozgás a húgyhólyagrák prevenciója szempontjából is kedvező hatású.