Emberi méretű fül patkányon – újabb előrelépés a szövetépítésben
Egy újabb lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy a sérült vagy hiányzó füllel élő betegek saját sejtjeiből idővel hiánytalan emberi fülkagylót hozhassunk létre a szövetépítés módszereivel.
Amerikai kutatók állatkísérletben olyan, az emberi fülhöz hasonló szövetképződményt hoztak létre, amely a valódi fülkagylóhoz hasonló megjelenésű és ahhoz hasonló flexibilitású. A birka eredetű fülporc-sejteket első lépésben egy, az emberi fület modellező, kollagén mátrixba ágyazott titánium drótvázra építették rá. A felépülő szövetet immunszuppresszált patkány bőre alá implantálva növesztették tovább, míg végeredményben a világon elsőként hoztak létre a felnőtt emberi fül méretét elérő fülkagylót mesterségesen, patkánymodellen.
A Journal of the Royal Society Interface hasábjain közzétett tanulmány szerzője, dr. Thomas Cervantes több okból is kiemelkedő jelentőségűnek tartja eredményeiket: egyrészt azért, mert a patkánymodellen történő 12 hetes növesztés során – az implantáció alatti kompressziós erőhatások, illetve a porcképződés folyamatában megjelenő kontraktilis erők dacára – mindvégig sikerült megőrizniük az implantátum eredeti alakját, másrészt, mivel az így létrehozott szerv megőrizte a fülkagyló porcának természetes flexibilitását.
„Eredményeink azt mutatják, hogy – legalábbis állatmodellen – elméletileg lehetséges kellő számú sejtet növeszteni ahhoz, hogy abból létrejöhessen egy teljes emberi méretű fülkagyló.” – mutatnak rá a kutatók. Úgy vélik, újabb kutatási eredményeikkel jelentős előrelépést tettek a szövetépítéssel létrehozható emberi fül humán klinikai vizsgálatai felé. „A klinikai modellhez a beteg szervezetéből kellene fülporc-sejteket nyernünk, azokat hasonlóképpen felépítenünk, majd az állatkísérletes modellhez hasonlóan eljárnunk” – mondja dr. Cervantes. Várakozása szerint kutatásaik akár már öt éven belül eljuthatnak a humán klinikai vizsgálatok szakaszába.
Napjainkban a szövetépítés egyre szélesedő mezsgyéje az orvostudománynak, annak reményében, hogy a laboratóriumi körülmények között előállított szervpótlások valódi helyettesítői lehetnek a sérült vagy hiányzó emberi szerveknek. Jelenleg mintegy tucatnyi olyan beteget tartanak nyilván, aki saját vagy donortól származó őssejtekkel bevont mesterséges légcső-implantátumot kapott. Hasonló, bár mindeddig csak állatkísérletes siker, hogy a laboratóriumban előállított vese, patkány szervezetébe ültetve megkezdte a vizeletkiválasztást.