Fejlődésgátló gombamérgek
A legújabb kutatások szerint bizonyos mikotoxinok nem csak rákkeltő hatásúak, de a gyerekek növekedését is hátráltatják.
Afrika, Ázsia és Dél-Amerika szegényebb régióiban közel 500 millió ember fogyaszt mikotoxinnal által (a penészgombák termelt mérgező anyagokkal) szennyezett élelmiszert. A Nemzetközi Rákügynökség (IARC) nemrég kiadott jelentése szerint az az Aspergillus flavus penészgomba által termelt aflatoxin nevű gombamérgek az eddig ismert rákkeltő hatás mellett a gyerekeknél fejlődési zavart is okozhatnak, csak úgy, mint a Fusarium verticillioides penészgomba által termelt fumonizin.
Karcinogén hatása miatt az aflatoxinok és a fumozinok megengedett mennyisége a gabonafélékben, és más alapvető élelmiszerekben szigorú határértékekhez kötött. Az EU-ban például az aflatoxin B1 koncentrációja nem haladhatja meg a 2 ppm-t. Afrika legtöbb országában azonban nincs erre vonatkozó törvényi szabályozás, ahol pedig van, ott gyakran figyelmen kívül hagyják az előírásokat. A népesség szegényebb része ugyanis nem engedheti meg magának, hogy a penészes gabonaféléket kidobja. Emellett a kukorica, ami a leggyakrabban szennyezett, egyre inkább előtérbe kerül az alapvető élelmiszerek között, miközben a cirok, köles és a manióka fokozatosan háttérbe szorul.
A mikotoxinok morbiditást és mortalitást növelő hatása régóta ismert. Az aflatoxinok májrákot okozhatnak, de Afrikában és Ázsiában rendszeresek az akut aflatoxin-mérgezések is. Az 1988-ban felfedezett fumonizin szintén nem csak mérgező, de az IARC a potenciálisan rákkeltő anyagok közé sorolta.
Kevésbé ismert, hogy az aflatoxinok és a fumonizinek mind a méhen belüli fejlődést, mind a gyermekkori növekedést gátolják 6 aflatoxinokkal és 2 fumonizinekkel végzett tanulmányeredményei szerint. Az alultápláltság mellett a gabonafélék szennyezettsége lehet az oka annak, hogy e szegény országokban feltűnően nagyszámú testi fejlődésben visszamaradott gyermek születik. Míg a világon az öt évesnél fiatalabb gyerekek 26 százaléka túl kicsi, 8 százaléka pedig túl sovány addig Afrika néhány országában a fejlődésben visszamaradt gyermekek aránya a 40 százalékot is meghaladja és a világszerte megfigyelhető csökkenéssel szemben Afrikában az utóbbi években enyhén emelkedett.
Az IARC munkacsoportja a mikotoxinok csökkentésének 15 eljárása közül négyet máris bevezethetőnek tart: a változatos táplálkozás mellett az alaposabb osztályozást és tisztítást, valamint jobb csomagolást és a kukorica nixtamalizációját. Ez egy olyan tartósítási (Mexikóban már a prekolumbián korszakban is alkalmazott) mód, melynek során a kukoricaszemeket órákon keresztül főzik lúgos adalékanyagokkal együtt, majd tisztítás után még nedvesen tésztává gyúrják. Az ősi technika, ami elsősorban az élelmiszer ízének javítására szolgált, megakadályozza a B3 vitaminhiány (pellagra) kialakulását, és ahogy az újabb kutatások mutatják, a mikotoxin-tartalmat is csökkentik.
Forrás: aerzteblett.de