Fogamzásgátlóval a méhtestrák ellen
Az 1960-as években bevezetett orális fogamzásgátlók nem csak a nem kívánt terhesség ellen nyújtanak védelmet, de a méhtestrák ellen is hatásosnak bizonyulnak – erősítette meg a Lancet Oncology-ban megjelent metaanalízis.
- Méhtestrák
- Paradigmaváltás a fogamzásgátlásban
- A rákbeteg nők termékenységének megőrzése
- A méhtest- és méhnyakrák intrakavitális kezelésének történeti áttekintése és jelen gyakorlata a Fővárosi Onkoradiológiai Központban
- Mutációk befolyásolják a terápiás hatást méhtestrákban
- Nyugaton sok felesleges méheltávolítás történik
Az, hogy a fogamzásgátlók hatással vannak az egészségre, hosszú ideje ismert. Már az 1970-es években megállapították, hogy a tablettákban található ösztrogén fokozza a vénás tromboembólia, valamint a stroke és a szívinfarktus kockázatát. Sokan a méhnyakrák és az emlőrák számának növekedését is a hormonkezelés hosszútávú kockázata közé sorolják.
Az is bizonyított tény viszont, hogy a fogamzásgátló tabletta enyhíti a menorrhagiát és a diszmenorreát, valamint a miómás vérzést, de hormonkészítményeket írnak fel aknés megbetegedésekre, vagy a premenstruális szindróma kezelésére is. Régóta vitatott azonban a készítmények ovarium-, illetve endometrium karcinómával szembeni védőhatása.
A témával foglalkozó kutatócsoport átfogó analízist készített, amely során Valerie Feral az Oxfordi Egyetem munkatársa 36 epidemiológiai tanulmány eredményét értékelte ki. A 27 276 páciens adatait feldolgozó elemzés megerősítette, hogy az orális fogamzásgátlók sikeresen csökkentik az endometrium karcinóma kialakulásának esélyét.
Az öt éves gyógyszerezési periódus alatt az endometrium karcinóma relatív kockázata 24%-kal csökkent, a kedvező hatás még 30 évvel a tabletta szedésének abbahagyása után is kimutatható. Azok a nők, akik fiatal korukban tablettával védekeztek, a menopauza idején ritkábban betegedtek meg méhnyálkahártya rákban.
Feral becslése szerint a fejlett országokban az elmúlt ötven évben fogamzásgátló tabletta szedése mintegy 400 000 endometrium karcinómát előzött meg (a megbetegedések száma 3, 4 millió volt) és ennek fele az utóbbi tíz évre esett. Azokban, akik több mint tíz éven át védekeztek orális fogamzásgátlóval, a 75. életévükig kialakuló endometrium karcinóma abszolút kockázata 2,3%-ról 1,3%-ra csökkent.
Az, hogy ez a kedvező hatás az elmúlt 10 évben is érvényesült, ráadásul fokozottan, utolsó dekádban is kitartott, meglepő. A védőhatásúnak vélt ösztrogén koncentrációját ugyanis ezekben a készítményekben egyre jobban csökkentették. Feral szerint ez a koncentráció azonban még mindig elegendő lehet a pozitív hatás kifejtéséhez. A tanulmány eredményei azt mutatják, hogy ez a védő hatás független a reproduktív anamnézistől, az elhízástól (a zsírszövetek is termelnek ösztrogént), az etnikai származástól, vagy az alkohol- és dohányfogyasztástól.
Forrás: aerzteblatt.de