Gyaloglás lépésmérővel csökkenti a vérnyomást
A lépésmérő igen alkalmas a fizikai teljesítmény jelzésére, és a jól szervezett testmozgás vérnyomáscsökkentő hatású. Francia kutatók 19 000 önként jelentkező felnőtt egyéves vizsgálatában igazolták, hogy havi 1000 lépéssel több gyaloglás szignifikánsan mérsékli a szisztolés vérnyomást.
Milánóban nemrég rendezték az European Society of Hypertension idei kongresszusát, ahol 150-nél is több ország szakemberei foglalkoztak a magas vérnyomás legújabb kérdéseivel. Nagy feltűnést keltett a Dr. Benoit Brouard vezette , francia munkacsoport előadása, amely 19 000 felnőtt vérnyomásának alakulásáról számolt be egyéves megfigyelés után.
Az önként jelentkezők fizikai terhelését mérték, lépésmérő – pedométer – viselése útján. A Withings cég készüléke igen ötletesen, sokféleképpen viselhető: az övön viselt kis doboz zsebben hordva is működik, de csuklóra is erősíthető, mint valami karóra. A vizsgálatban használt vérnyomásmérő a karon viselt mandzsetta volt, mely automatikusan egy okostelefon memóriájába továbbította a szisztolés vérnyomás értékét.
A Withings műszer tulajdonosai közül azoktól gyűjtötték az adatokat, akik havonta legalább tíz vérnyomás-monitorozást végeztek. Életkoruk középértéke 50,2 év, testtömegindexük átlaga 28,9 kg/m2/*/ volt. Havonta átlagosan 28,3 alkalommal mérték a vérnyomásukat, a járásérzékelőt minden hónapban 23,7 napon viselték.
Azok a férfiak, akik átlagosan havonta 1000 lépéssel többet gyalogoltak, statisztikailag szignifikánsan, 0,13 Hgmm-rel alacsonyabb szisztolés tenzióval éltek, a nők csoportjában a vérnyomáscsökkenés átlagosan 0,21 Hgmm-nek bizonyult (p=0,0001 mindkét csoportra).
„Ennek a vizsgálatnak a jelentősége az, hogy bizonyítja: a fizikai aktivitás kissé csökkenti a szisztolés vérnyomást” a mozgást regisztráló műszert viselők körében, mondotta Dr. Brouard. Elismerte, hogy ez az információ korlátozott, mert nem ismerjük a résztvevők táplálkozását, etnikai hovatartozását, gyógyszerelését, egészségi állapotát. Eric Topol, a Medscape főszerkesztője is elmondta véleményét, egyebek mellett szóvá tette, hogy nem volt kontrollcsoport.
A tudományos ülés elnöke, Christopher Bulpitt professzor (Imperial College, London) azt a kérdést tette fel, hogy a vérnyomásmérés, a fizikai terhelés mindig ugyanabban az időpontban történt-e, például reggelente. A vizsgálat vezetője megvallotta, hogy ezzel kapcsolatban semmiféle információval nem rendelkeznek: az egyéni programok nem előre meghatározott időben történtek.