Gyermekhalálozás: az USA rosszul teljesít
Az USA-ban magasabb az újszülöttek és a gyermekek halálozási aránya, mint a fejlett európai társadalmakban.
A világ legmódosabb államaiban évtizedek óta folyamatosan csökken az újszülöttek és a gyermekek halálozási aránya, de az Egyesült Államokban most is jóval több gyermek hal meg, mint a többi jóléti társadalomban.
Az 1960-as években az újszülött és gyermekkori halálozás aránya nagyjából megegyezett az USA-ban és az USA-hoz nagyon hasonló gazdasági szinten álló 19 országban, de míg az utóbbiakban fokozatosan csökkent ez a mortalitási arány, addig az USA-ban nem volt ilyen mértékű a javulás. Olyannyira nem, hogy az 1980-as évekre a csecsemő- és gyermekkori halálozás aránya az USA-ban már 30%-kal meghaladta az összehasonlításul szolgáló 19 egyéb ország (Ausztrália, Ausztria, Belgium, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Hollandia, Izland, Írország, Japán, Kanada, Németország, Norvégia, Olaszország, Spanyolország, Svájc, Svédország, Új-Zéland) mortalitási adatait. A 21. század első évtizedében pedig az újszülöttek halálozása már 76%-kal, az 1-19 éves gyermekek-serdülőké pedig 57%-kal volt magasabb az USA-ban a többi államhoz képest.
A tanulmány első szerzője, Dr. Ashish Thakrar kijelentette, hogy őket is meglepte, hogy az Egyesült Államokban a többi országhoz képest több gyermek hal meg.
Az újszülöttek magasabb halálozási arányáért a rendkívül sok koraszülés tehető felelőssé. Ennek okát a kutatók leginkább annak tulajdonítják, hogy az anyák egyre előrehaladottabb életkorban szülnek, amikor jóval nagyobb a komplikációk valószínűsége, és abban, hogy egyre több várandós túlsúlyos, ami tovább növeli a veszélyt. A kockázatot a terhességi gondozás hiánya is fokozza. Dana Schultz egészségpolitikus (RAND Corporation in Pittsburg, Pennsylvania) szerint a preventív szűrés, a kockázatok terhesség előtti felmérése, a fogantatás előtti gondozás (preconception care) sokat javíthatna az anya és az újszülött egészségén. A családtervezéskor figyelembe kell venni az esetleges káros környezeti veszélyeket (pl. az anya túlzott testsúlyát, a helytelen táplálkozását, az ismert káros szenvedélyeit, a testi és lelki állapotát), és ideális esetben csak ezek ismeretében, illetve a lehetőség szerinti kockázatcsökkentést követően szabadna a gyermekvállalásba kezdeni.
Az is megdöbbentette a kutatókat, hogy az amerikai serdülők – különösen a fiúk – milyen gyakran halnak meg balesetek következtében: az amerikai serdülő fiúk motorbaleset miatti halálozása 3x, a fegyveres erőszak miatti halálozása 82-szer (!) akkora, mint az összehasonlításul szolgáló 19 ország fiataljainak mortalitása. Alex Piquero (kriminológus, University of Texas, Dallas) szerint a középső és késői serdülőkorban az antiszociális viselkedés is gyakoribb, és ha ehhez a fegyverekhez, a motoros járművekhez, az illegális szerekhez való könnyű hozzáférés is társul, akkor érthető módon növekszik a felesleges gyermekhalálok aránya.
Folytonosan a magas szegénységi arány, a hiányos oktatás és a relatíve gyenge szociális biztonsági háló okolható az USA romló eredményeiért.