Gyermekkori alultápláltság ellen D-vitamin
A világban kb. 20 millió gyermeket (!) érintő súlyos akut alultápláltság kezelését segítheti az a megfigyelés, hogy a nagydózisú D-vitamin hozzájárulhat e gyermekek testsúlynövekedéséhez.
Amennyiben a súlyosan alultáplált gyermekeknek a kezelésükre szolgáló standard táplálékok (tápszerek és készételek) mellé D3 vitamint is adnak két nagy adagban, jelentősen és biztonságosan javulnak a gyermekek fejlődési mutatói és növekszik a testsúlyuk a kizárólag standard készételekkel táplált társaikéhoz képest.
Dr. Javeria Saleem, a pakisztáni Punjab University, Lahore és a Queen Mary University, London, UK kutatója és munkatársai 2018 májusában az American Journal of Clinical Nutrition című szaklapban megjelent tanulmányukban kimutatták, hogy a súlyos alultápláltságban – és az ehhez társuló súlyos testsúlyvesztésben – igen gyakori a D-vitamin hiány is. A súlyos állapot standard kezelésére szolgáló tápszerek is tartalmaznak D-vitamint, de csak olyan kis mennyiségben, ami valójában nem képes ezt a hiányt pótolni. Vizsgálatukba 194 súlyosan alultáplált pakisztáni gyermeket vontak be, akik közül 185- en fejezték be a vizsgálatot. A kisgyermekek átlagos életkora 15,4 hónap volt. Nyolc héten keresztül a standardnak számító, energiában dús, mikronutriensekkel gazdagított pépet kapták tasakokban adagolva. Kiinduláskor a gyermekek átlagos testsúlya 5,5 kg volt, a testsúly/magasság Z-score-ja -3,9- nek adódott (hazánkban egy ilyen életkorú kisgyermek átlagos magassága 78-79 cm, átlagos testsúlya 10-11 kg). A tápszer mellé 93 kisgyermek a táplálás második és negyedik hetében egy-egy adag D3- vitamint is kapott (egyenként 200.000 IU dózisban) egy műanyag fecskendő segítségével. A többi kisgyermek (n=92) placebót kapott a standard táplálás mellé.
A vizsgálat elsődleges végpontja a testsúly növekedése volt a kiindulási testsúlyhoz képest. A nagydózisú D-vitamin pótlásban részesülő gyermekek testsúlygyarapodása alig 15%-kal haladta meg a vitamin helyett placebót kapott gyermekekét. Viszont a testsúly/testmagasságuk (WFH,weight-forheight) átlagos z-score-ja a kezelés 8 hete alatt folyamatosan emelkedett és szignifikánsan (a kiindulási helyzet különbségeinek kiigazítása után a beavatkozás 8. hetében 7%-kal) magasabb volt a az egyedüli tápszert kapó kisgyermekekéhez képest (HR 1,07, P<0,001). Ennek megfelelően a D3- vitamin pótlást kapó gyermekek átlagos testsúlygyarapodása 0,26 kg-mal nagyobb volt, mint az egyedüli terápiás tápszeradagolásban részesülőké (P=0,001).
A tanulmány nagyon fontos megfigyelése volt, hogy a nagydózisú D3-vitamin pótlást kapó gyermekek általános fejlődési elmaradása a 8. hét végén az egyedüli terápiás tápszeradagolásban részesülőkéhez képest 51%-kal enyhült (HR 0,49, P=0,002), és a bruttó motoros fejlődésbeli lemaradásuk 71%-kal (HR 0,29, P=0,002), a finom motoros fejlődés lemaradásuk 41%-kal (HR 0,59, p=0,018), a kommunikációs eszközéül szolgáló beszélt nyelv terén mérhető lemaradásuk pedig 43%-kal (HR 0,57, P=0,036) csökkent.
Mellékhatást a D-vitamin adagolás mellett nem láttak.
A vizsgálók szerint a D3-vitaminnak jelentős szerepe van a központi idegrendszer fejlődésében is. Mint az várható volt, a D-vitamin pótlásban is részesülő kisgyermekek szérum 25-hidroxivitamin D [25(OH)D] koncentrációja szignifikánsan magasabb volt, mint a táplálás mellé csak placebót kapó kisgyermekeké (99,4 nmol/l vs 46,6 nmol/l, kb. 246 ng/ml vs kb. 115 ng/ml, P<0,001). Igaz, hogy a tápszerek adagonként 600 IU D-vitamint tartalmaznak, de ez nem elég a keringő 25(OH)D folyamatosan megfelelő szinten való tartására, és arra sem, hogy megelőzze a súlyosan alultáplált gyermekek D-vitamin hiányát.
Megfigyeléseiket összegezve a vizsgálók arra a következtetésre jutottak, hogy a jelenleg kapható terápiás készételek, tápszerek D-vitamin tartalma nem optimális a súlyosan alultáplált kisgyermekek fejlődésének és súlygyarapodásának támogatására, legalábbis az általuk vizsgált népcsoportban.
Forrás: