Gyermekkori rossz alvás és felnőttkori pszichózis
A gyermekkori tartósan rövid alvás a korai felnőttkorban kialakuló pszichotikus zavar 2,5-szeresére megnövekedett kockázatával jár együtt, derül ki egy új kutatásból. A gyulladás részben közvetítheti ezt a kockázatot.
Az Avon Longitudinal Study of Parents and Children részeként Dr. Isabel Morales-Muñoz (Birminghami Egyetem, Birmingham, Anglia) és munkatársai 12 394, 6 hónapos és 7 éves kor közötti csecsemő és gyermek alvásának időtartamáról gyűjtöttek adatokat a gyermekkori tartósan rövid alvás és a korai felnőttkori pszichotikus zavar kapcsolatának felderítésére. A gyermekek alvásával kapcsolatos információk a szülőktől származnak, akiket a gyermekek 6, 18 és 30 hónapos, majd 3 és fél, 4-5, 5-6 és 6-7 éves korában kérdezték meg azok alvásának hosszáról, majd 3889 résztvevőnél 24 éves korában megvizsgálták, hogy tapasztalnak-e pszichotikus zavarokat.
Úgy gondolták, hogy a gyulladás közvetítheti a pszichózis kockázatát, ezért gyulladásos marker - C-reaktív fehérje (CRP)- és interleukin 6 (IL-6) -szinteket mértek a gyermekek 9 és 15 éves korában.
Azt találták, hogy a tartósan rövidebb gyermekkori alvás időtartama szignifikánsan összefügg a fiatal felnőttkorban jelentkező pszichotikus zavar több mint kétszeresére megnövekedett kockázatával (esélyhányados, 2,50; 95% CI, 1,51-4,15; P<0,.001). A 9 éves korban megnövekedett IL-6 szintek részben szerepet játszhatnak az alvás időtartama és a pszichózis közötti összefüggésben (P=0,007).
A a JAMA Psychiatry című szaklapban május 8-án online megjelent munkájukban a kutatók megjegyezték, hogy a gyermekkori alvásproblémák kezelése a későbbi életkorban a pszichózis kockázatának mérséklésére szolgálhat. Az alvás korai életkorban betöltött szerepének megértését kulcsfontosságúnak tartják a pszichózis megelőzésében és a mentális egészségi állapot javításában, tehát ha az alvás gyermekkorban tartós és krónikus problémát mutat, célszerű segítséget kérni a felnőttkori pszichiátriai betegségek kockázatának csökkentése érdekében is.
Természetesen a szülők által jelentett alvási adatokra való támaszkodása torzítást okozhatott a tanulmány készítésekor. Ezen kívül a nappali alvásra vonatkozó adatok hiánya korlátozhatta a teljes alvás időtartamának meghatározását. A túlnyomórészt fehér bőrű, brit minta miatt más populációkra az adatok kevéssé általánosíthatóak.
A vizsgálatot az Egyesült Királyság Orvosi Kutatási Tanácsa, a Wellcome, a National Institute for Health and Care Research, az Oxford Health Biomedical Research Centre és a NIHR Mental Health Translational Research Collaboration támogatta.
Forrás:
Morales-Muñoz I, Marwaha S, Upthegrove R, Cropley V. Role of Inflammation in Short Sleep Duration Across Childhood and Psychosis in Young Adulthood. JAMA Psychiatry. Published online May 08, 2024. doi:10.1001/jamapsychiatry.2024.0796