Gyógyíthatóvá vált a májtranszplantált betegek hepatitisz C fertőzése
A New England Journal of Medicine online kiadásában pár napja megjelent közlemény szerint a hepatitisz C új kezelési módszere meg fogja változtatni a májtranszplantált betegek terápiás protokollját.
- A májsejtek vírusfertőzései
- Hepatitisz C az USA-ban: mortalitás, szűrés, terápia – III. rész
- A májtranszplantáció után recidiváló hepatitis C antivirális kezelése: a tartós virológiai clearance 2-es vagy 3-as genotípussal történt fertőzés és a 12. héten észlelt virológiai válasz függvénye
- Részleges lépembolizáció hepatitis C vírusfertőzés antivirális terápiájának előkészítéseként
- Májtranszplantáció élő donorból felnőtt recipiensbe
Ismert, hogy a hepatitisz C a májrák és a májtranszplantáció leggyakoribb oka. A most alkalmazott, három orális gyógyszer adásából álló, interferonmentes kezelés az esetek 97%-ában meggyógyította a hepatitisz C-t. Korábban a májtranszplantáció utáni hepatitisz C tipikus terápiája interferon alapú kezelés volt, amelyet rendszerint 48 hétig alkalmaztak. Ennél a gyógyulások aránya jóval kisebb volt, a transzplantált szerv kilökődésének kockázatával járt, és mivel immunszuppresszánsokat kellett adni a betegnek a máj kilökődésének elkerülése végett, a betegek rosszul tolerálták a terápiát. Az új orális kezelés – ABT-450, ombitasvir és dasabuvir (ribavirinnel vagy anélkül) – sokkal kevesebb mellékhatással jár, és csak 24 hétig tart.
Dr. Paul Kwo, a közlemény első szerzője, az Indianai Egyetem orvoskarának professzora, az egyetemi májtranszplantáció orvosigazgatója a nemzetközi klinikai vizsgálat eredményeit új „mérföldkőnek” tartja. Elmondta, hogy az USA-ban a májtranszplantációk fő oka a hepatitisz C okozta cirrózis, és ezeknek a betegeknek alacsonyabb a túlélési aránya, mint azoknak, akikben más eredetű cirrózis miatt végeztek májtranszplantációt.
Azokban a páciensekben, akikben hepatitisz C miatt került sor májtranszplantációra, 20–30%-os valószínűséggel öt éven belül ismét cirrózis alakul ki. A hepatitisz C, amely rendszerint mindaddig tünetmentes, amíg a máj nem károsodik súlyosan, a fertőzött vérrel terjed. Ez a leggyakrabban intravénás droghasználat miatt következik be, s a Centers for Disease Control and Prevention becslése szerint az USA-ban 3,2 millió ember fertőződött meg a hepatitisz C vírusával.
2013-ban az USA-ban 6400 májátültetést végeztek, s a betegek majdnem 50%-ának hepatitisz C-je volt májrákkal vagy anélkül.
A mostani fázis 2, multicentrikus vizsgálatban 34 olyan májátültetéses beteg vett részt, akiknek hepatitisz C-jük volt, de cirrózis nélkül. Az új kezelés alkalmazásának 24. hetében 33-an közülük (97%) semmilyen jelét nem mutatták a hepatitisz C fertőzöttségnek, és az átültetett máj egyikükből sem lökődött ki. Egy hasonló, fázis 3 vizsgálatban, amelyben cirrotikus, nem májtranszplantált betegek vettek részt, ugyanez a kezelés a páciensek 96%-át gyógyította ki a hepatitisz C-ből, noha ismert, hogy a hagyományos módszerekkel az ilyen betegek igen nehezen kezelhetők.
„A májtranszplantáció után kiújuló hepatitisz C gyógyulását nehéz elérni, és mi úgy gondoltuk, hogy ezeknek a betegeknek új kezelési stratégiára van szükségük” -- mondta Kwo professzor. „Ez a vizsgálat azt mutatta, hogy ez a speciális betegcsoport többé már nem speciális. Ugyanolyan sikeresen kezelhetők, mintha nem lett volna májátültetésük, olyan gyógyszerekkel, amelyek jól tolerálhatók és nem járnak a kilökődés veszélyével.”
Forrás: Science Daily