hirdetés

Gyógyszerkölcsönhatások és a kolhicin hatékonysága

A vizsgálók azt kutatták, hogy a gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatások befolyásolják-e a kolhicin klinikai biztonságosságát és hatékonyságát COVID-19-ben szenvedő betegekben

hirdetés

A 4432 beteget magában foglaló COLCORONA vizsgálat másodlagos elemzése során arra jutottak, hogy a sztatinokkal és kalciumcsatorna-blokkolókkal való kölcsönhatások nem változtatták meg a kolhicin biztonságosságát és hatékonyságát. A kolhicin farmakokinetikájában bekövetkező, gyógyszer-kölcsönhatásokhoz kapcsolódó változások (DDI, drug-drug interactions) nem eredményeznek klinikailag jelentős változásokat a kolhicin biztonságossági és hatékonysági profiljában.

A gyógyszer-kölcsönhatások operatív osztályozásának (ORCA) 3. vagy 4. osztályába tartozó gyógyszer-kölcsönhatások (DDI) megléte nem növelte a kolhicinnel kapcsolatos gasztrointesztinális mellékhatások kockázatát, és nem módosította a kolhicin hatását sem az ambulánsan sem a kórházban kezelt COVID-19 betegek halálozására.  

Lama S. Alfehaid és munkatársainak (Brigham and Women's Hospital, Boston, MA) szeptember 6-án a JAMA Network Open-ben online tették közzé COLCORONA nevű vizsgálat másodlagos elemzését. Ennek során azt  értékelték, hogy a kolhicin esetleges kölcsönhatása más gyógyszerekkel összefüggésbe hozható-e a farmakokinetikában bekövetkező változásokkal, vagy módosította-e a klinikai biztonságosságot és hatékonyságot a COVID-19-ben szenvedő betegeknél.

Összesen 4432 ambuláns, COVID-19-ben szenvedő beteget (átlagéletkor 54 év; 54% nő) osztottak be véletlenszerűen kolhicint és placebót kapó csoportra. A kolhicint szedő csoport 3 napon keresztül naponta kétszer 0,5 mg, majd 27 napon keresztül naponta egyszer 0,5 mg kolhicint kapott (n = 2205), a kontroll csoport kolhicin helyett végig placebót szedett (n = 2227).

Minden résztvevőnek volt legalább egy magas kockázati tényezője, például ≥ 70 éves kor, cukorbetegség, szívelégtelenség, szisztolés vérnyomás ≥ 150 Hgmm, légzőszervi betegség, koszorúér-betegség, testhőmérséklet ≥ 38,4 °C az elmúlt 48 órában, légszomj, bicitopénia, pancitopénia vagy magas neutrofilszám alacsony limfocitaszámmal.

Meghatározták azokat a gyógyszereket, amelyek kölcsönhatásba léphetnek a kolhicinnel, és az ORCA 1. (ellenjavallt), 2. (ideiglenesen ellenjavallt), 3. (feltételesen használható) vagy 4. (minimális kockázat mellett adható) osztályába sorolták őket.

Az elsődleges kimenetel a 30 napos követési időszak alatt értékelt bármely gasztrointesztinális mellékhatás volt.

Az összes résztvevő 1%-a kapott olyan gyógyszert, amely ORCA 2. osztályú kölcsönhatással, 14%-a olyat, amely 3. osztályú kölcsönhatással és 13%-a pedig olyat, amely 4. osztályú kölcsönhatással bírt; a leggyakrabban kölcsönhatásba lépő gyógyszerek a rosuvastatin (12%) és az atorvastatin (10%) voltak.

Bármilyen gasztrointesztinális mellékhatás esélye 1,80-szor nagyobb volt azoknál a kolhicint kapó betegeknél, akik kaptak olyan egyéb szert, ami kölcsönhatásba léphet a kolchicinnel, azoknál a kolhicint szedőknél pedig, akik nem kaptak a kolhicinnel kölcsönhatásba lépő szert, 1,68-szor volt nagyobb, mint a placebókarban, tehát a kolhicin hatása a gyógyszer-kölcsönhatások jelenlététől függetlenül konzisztens volt (P = 0,69 a kölcsönhatásra).

Hasonlóképpen, a DDI-k nem befolyásolták a kolhicin hatását a COVID-19 kórházi kezelés vagy halálozás kombinált kockázatára (P = 0,80 a kölcsönhatás esetén).

A cikkhez fűzött szerkesztőségi kommentárban Hemalkumar B. Mehta, és G. Caleb Alexander (Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, Baltimore) kijelentették, hogy az azonosított DDU-t tesztelni kell: „Az elméleti DDI-k nem biztos, hogy valós ártalmakra vezetnek”.

A tanulmány a résztvevők által a kiinduláskor használt gyógyszerekre összpontosított, ami nem biztos, hogy az összes lehetséges DDI-t lefedte. Az eredmények nem adtak információt a ritka mellékhatásokról, például a rabdomiolízisről, amelyek általában hónapokkal a gyógyszeres kezelés megkezdése után jelentkeznek. Továbbá a vizsgálatban résztvevők mindegyike igazolt SARS-CoV-2 fertőzésben szenvedett, ami növelhette a kolhicin alkalmazásával kapcsolatos mellékhatásokra való fogékonyságukat.

Forrás:

Alfehaid LS, Farah S, Omer A, et al. Drug-Drug Interactions and the Clinical Tolerability of Colchicine Among Patients With COVID-19: A Secondary Analysis of the COLCORONA Randomized Clinical Trial. JAMA Netw Open. 2024;7(9):e2431309. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.31309

Mehta HB, Alexander GC. Managing Drug-Drug Interactions—So Many Drugs, So Little Evidence. JAMA Netw Open. 2024;7(9):e2432649. doi:10.1001/jamanetworkopen.2024.32649

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.