Ha kövér vagy, a cukrozott italok elzsírosíthatják a májad
Már korábban bizonyították, hogy a cukrozott üdítők fogyasztása növeli a kardiovaszkuláris- és az anyagcserebetegségek kockázatát, a mostani vizsgálatban pedig azt találták, hogy zsírmájt okozhatnak.
Egy korábbi dán vizsgálatban túlsúlyos beteg 4 csopotjában a napi 1 liter standard kóla, izokalóriás félig lefölözött tej, aszpartáttal édesített diétás kóla, illetve víz 6 hónapon át tartó fogyasztása nem növelte a test összes zsírtartalmát a standard kóla 6 hónapos viszont – a többi három italhoz képest - növelte az ektópiás zsír akkumulációját, valamint a lipidek szintjét, tehát a kardiovaszkuláris betegségek és az anyagcsere betegségek kockázatát
A Journal of Hepatology-ban 2015. június 5.-én online megjelent nagy megfigyeléses tanulmány szerint a cukrozott italok rendszeres fogyasztása a zsírmáj megnövekedett kockázatával jár. Egészen pontosan, ha egy felnőtt naponta egynél több cukrozott italt fogyaszt rendszeresen, akkor 55%-kal (95%CI 1,03-2,35) emelkedik a nem alkoholos eredetű zsírmáj megbetegedés kockázata. Dr. Jiantao Ma (Tufts University, Boston) vezetésével a kutatók a Framingham Heart Study’s Offspring and Third Generation-ban szereplő 2634 középkorú felnőtt adatait analizálták a részvevők által kitöltött kérdőívek alapján. A vizsgált személyek 12%-a rendszeresen fogyasztott cukrozott italokat (sugar-sweetened beverages, SSB) 34%-a viszont egyáltalán nem. A cukrozott italokat rendszeres fogyasztók 40%-ban koffein tartalmú kólát, 29%-ban szénsavmentes gyümölcsleveket, 21%-ban szénsavas (de nem kóla jellegű) italokat, 10%-ban koffeinmentes kólát fogyasztottak. CT felvételek alapján a vizsgálatban szereplő személyek 17%-ánál állt fenn a máj zsíros átalakulása.
Az életkorhoz, nemhez, testtömeg-indexhez, alkohol-bevitelhez, diétás üdítők beviteléhez igazított többváltozós analízis szerint az cukrozott italok fogyasztása és a zsírmáj betegség között dózisfüggő egyenes összefüggés mutatható ki. A semmit nem fogyasztók, illetve a havonta 1-3 italt fogyasztóknál 16%-os (95%CI 0,88-1,54), a heti 1 italt fogyszatóknál 32%-os(95%CI 0,93-1,86), és a naponta töb cukros italt fogyasztóknál már 61%-os (95%CI 1,04-2,50, p trend = 0,04) kockázatnövekedést tapasztaltak.
Dózisfüggő egyenes arányosság volt kimutatható a cukrozott italok fogyasztása és az alanin aminotranszferáz (ALT) értékek között is: a napi egynél több italt fogyasztók körében 30%-kal magasabb volt az ALT emelkedés kockázata (p trend =0,002).
A testtömeg-indexhez való igazítás nem csökkentette a cukrozott italokat okozta zsírmáj megbetegedés kockázatát. A cukrozott italok fogyasztása és a máj zsírtartalma közötti összefüggés a vizsgálat szerint nem függött a testtömeg-indextől és a szubkután zsírszövetektől sem. Túlsúlyosokban és kövérekben a máj zsírtartalma az elfogyasztott cukros ital mennyiségével egyenes arányban nőtt, azonban normál testsúlyú egyénekben nem lehetett megfigyelni. A diétás üdítők fogyasztása nem befolyásolta a máj zsírtartalmát, illetve a szérum ALT értékeket. Tehát a napi rendszerességgel fogyasztott cukrozott italok különösen túlsúlyos, vagy kövér egyénekben növelik a máj zsíros megbetegedésének kockázatát.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: