Új website a cukrok egészségkárosító hatásairól
Számos elhíresült esetet tudunk a dohányipar, a klímaváltozásra épülő ipar, és a gyógyszeripar berkeiből, amikor a tudományos bizonyítékok ipari érdekek alapján születtek, és nem kielégítő vagy éppen hamis voltuk később igazolódott. Elég keveset tudunk viszont az élelmiszeripar szponzorálásának lehetséges szerepéről.
A cukrozott italok testtömegre, elhízásra gyakorolt hatását az elmúlt években részletesen kutatták és vitatták. Az ital- és édességgyártók által támogatott kutatások és az ipari pénzektől független kutatások eredményei számos esetben itt is ellentmondóak. „Hízlalnak az édesített italok? Az attól függ, hogy kitől kérdezed” (Bakalar).
Ilyenkor a közlemények szisztematikus számbavétele, valamint a meta-analízisek segíthetnek annak értékelésében, hogy bizonyos anyagokkal történt expozíciónak milyen következményei vannak.
Bes-Rastrollo és mtsai 2013 végén megjelent átfogó tanulmányukban az addig megjelent szisztematikus összefoglalókat értékelték. A PubMed-ben, a Cochrane Library-ban és a Scopus-ban kutattak a témában megjelent angol, spanyol és francia nyelvű közlemények után, és minden fellelt publikációt két független kutató értékelt. A két kutató véleménye 93,3%-ban megegyezett, a maradék néhány vitás kérdés tisztázására egy harmadik véleményt hívtak segítségül. 405 olyan közleményt találtak, amelyekben a cukor vagy a cukrozott italok, üdítők, testtömeg index (BMI), és a túlsúly vagy obesitas szavak egyaránt szerepeltek, de mindössze 17-et találtak tudományos szempontból megfelelőnek és értékelhetőnek. Mivel az egyik metaanalízisben külön vizsgálták a felnőtteket és a gyermekeket/serdülőket, ezért a közleményekben összesen 18 következtetés szerepelt. Az értékelésbe vont 17 átfogó tanulmányban 11-ben jelentették ki, hogy semmiféle érdekközösségük nincs az iparral (de 7-ben nyilvánosságra hozták, hogy munkájukhoz a kormányzattól, egyetemektől, akadémiai kutatóközponttól kaptak anyagi támogatást), 6-ban viszont jelezték a lehetséges érdekütközést (ipari befolyás). A 17 vizsgálatból levont 18 következtetésből 11 (11/18 = 61%) fordított arányú összefüggést igazolt a cukrozott italok fogyasztása és a testtömeg gyarapodása között.
Az ipar által finanszírozott kutatások közül csak 1 talált összefüggést a cukrozott üdítők és az elhízás között, az ipari finanszírozástól függetlenek közül viszont 10, és csak 2 vizsgálatban nem igazolódott az egyértelmű pozitív kapcsolat.
Mivel a cukor, az általa okozott metabolikus szindróma súlyosan károsítja az egészséget, most három egyetem és tucatnyi specialista egy olyan objektív információkat közlő web-oldalt nyitottak SugarScience.org címen, melyben máris 8 000 közlemény van a cukor egészségkárosító hatásairól. Az új website-on magyarázó szövegek, grafikonok segítik a tájékozódást. Mint az egyik ábrából leolvasható, az előre csomagolt ételek 74%-a tartalmaz hozzáadott cukrokat, melyek az étel címkéjén 60 különböző néven szerepelnek. Dr. Robert Lustig (gyermek-endokrinológus, University of California, San Francisco) az új egészségvédő kampány egyik részvevője szerint „az amerikaiak gondolkodás nélkül fogyasztják az élelmiszerekbe kevert, álruhába öltöztetett (dextróz, maltóz, galaktóz, maltodextrin néven bújtatott) cukrokat”.
A WHO és az amerikai kardiológusok is maximum napi 9 teáskanál cukor fogyasztását javasolják a férfiak (kb. 150 kalória), és 6 kiskanálnyit a nők (100 kalória) számára. A szakemberek szerint egyetlen szokványos (330 ml-es) dobozos üdítő 8 teáskanál cukrot tartalmaz! Laura Schmidt (az UCSF professzora) szerint az amerikaiak kb. a javasolt maximális cukormennyiség háromszorosát fogyasztják el naponta.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: