Hat hónapos kor előtt csak anyatejet vagy tápszert!
A csecsemők több mint fele hamarabb kap szilárd táplálékot, mint amit a szakmai irányelvek javasolnak.
A szerzők hangsúlyozzák, hogy a csecsemők szervezete nem kapja meg azokat a tápanyagokat, melyek csak az anyatejben találhatók meg, ha túlságosan korán kap egyéb táplálékot az anyatej vagy a tápszer helyett vagy mellett. A szilárd táplálék túlságosan késői bevezetése esetén ugyanakkor gyakrabban alakulnak ki allergiás betegségek, mikrotápanyag-hiányok és étkezési zavarok a gyermek későbbi élete során.
A szilárd táplálék bevezetésére vonatkozó irányelvek jelentősen átalakultak az elmúlt 60 évben. Az 1958-as irányelvekben például még az szerepelt, hogy a harmadik hónapban kell kezdeni az elválasztást, ezt az 1970-es években a negyedik hónapra, majd az 1990-es években a hatodik hónapra tolták ki, az American Academy of Pediatrics jelenleg is ezt az álláspontot foglalja el.
Tekintettel az ajánlások folyamatos változásaira, talán nem meglepő a jelenleg érvényben lévő irányelvekkel kapcsolatos gyenge adherencia.
A Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics című lapban nemrégiben megjelent cikk a National Health and Nutrition Examination Survey 2009 és 2014 közötti adatait ismerteti. A szerzők arra keresték a választ, mennyiben valósulnak meg a hat hónapos kizárólagos anyatejes táplálásra vonatkozó irányelvek. A Chloe M. Barrera által vezetett munkacsoport 1482, 6 és 36 hónapos kor közötti gyermek adatait dolgozta fel. Rákérdeztek a szülőktől vagy gondozóktól, hogy a gyermek milyen idős korában kapott először más táplálékot is anyatejen vagy tápszeren kívül, ami lehetett cukros víz, tehéntej, bébiétel stb.
Azt találták, hogy az Egyesült Államokban a csecsemők mindössze 32,5 százalékánál kezdődik meg az elválasztás a javasolt 6 hónapos korban, és az esetek 54,6 százalékában a csecsemő már 6 hónapos kora előtt kap kiegészítő táplálékot. Ezen belül különösen megdöbbentő adat volt, hogy az elválasztás a csecsemők 16,3 százalékánál már 4 hónapos kor előtt megkezdődik, 38,3 százalékuknál 4-5 hónapos korban, míg 12,9 százalékuknál 7 hónapos korban vagy azt követően. A nem szoptatott vagy csak 4 hónapos korukig szoptatott csecsemők esetében nagyobb volt az esély arra, hogy a kiegészítő táplálás bevezetése már 6 hónapos kor előtt megkezdődik.
A korábbi felmérések azt jelezték, hogy az Egyesült Államokban a csecsemők 20−40 százalékánál kezdődik meg a kiegészítő táplálás 4 hónapos koruk előtt. Ezek a vizsgálatok azonban nem reprezentatív minta adatain alapultak, illetve vannak köztük, melyekre több mint tíz évvel ezelőtt került sor, ami magyarázatot adhat a tapasztalt különbségekre. A korábbi vizsgálatokban ráadásul nem vették figyelembe azokat az eseteket, amikor az anyatej vagy tápszer melletti kiegészítés pusztán folyadékpótlást jelentett, ehelyett csak a szilárd táplálékok bevezetésére összpontosítottak.
„A tejen vagy tápszeren kívüli egyéb folyadék bevezetését rendkívül fontos figyelembe venni, mivel ezek a folyadékok nem biztosítják azokat a tápanyagokat, melyek az anyatejben vagy tápszerben megtalálhatók. Ez pedig megrövidíti az anyatejes táplálás tényleges időtartamát a szoptatott csecsemők esetében” – magyarázzák a szerzők.
Ez volt az első vizsgálat, mely országos reprezentatív minta alapján mérte fel a helyzetet, és továbbra is aggasztónak látszik az irányelvektől való eltérés mértéke. A szerzők szerint mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a szülők, gondozó és egészségügyi szakemberek minél nagyobb arányban tartsák magukat a szakmai irányelvekhez.